Go West Young Man (limitované vydání 2.) přehled

Go West Young Man (limitované vydání 2.)
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/516344/go-west-young-man5VoY6p-C7P-.jpg 5 13 13

Příběh kapesních hodinek přecházejících z ruky do ruky v dobách dobývání Divokého západu… Čtrnáct povídek obsažených v Go West Young Man zachycuje dobytí Divokého západu, počínaje rokem 1763 a konče rokem 1938. Od potyček na březích Velkých jezer až po žhavou mexickou poušť sledujeme osudy různých postav. Trapeři, průkopníci, indiánské kmeny, zoufalci a prostitutky – všichni bojují o přežití na Velkých pláních nebo v rychle rostoucích městečkách. Go West Young Man (doslovně „Jdi na Západ, mladý muži“ či v obecnější rovině s ohledem na děj knihy „Vzhůru na Západ, člověče“) je bystrá a vědomá pocta westernovému žánru.... celý text

Dobrodružné Komiksy Povídky
Vydáno: , Josef Vybíral
Originální název:

Go West Young Man, 2021


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Go West Young Man (limitované vydání 2.). Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (7)

jarynek
08.02.2024 5 z 5

Trochu jsem byl před četbou skeptický - říkal jsem si, že krátké komiksové povídky těžko mohou na pár stránkách zachytiti nějaký příběh. O to větší pak bylo moje překvapení a především potěšení. Historie Divokého západu - tragické osudy jednotlivců, i celých indiánských národů, naděje ve zbohatnutí, které rychle pominou, velmi nízka cena lidského života, těžká vymahatelnost práva, kde jediným zákonem je mnohdy jen zákon silnějšího. Je jasné, že v povídkách jsou silnější i slabší kousky, ale nenarazil jsem na žádný vyložené nepovedený. Na to, kolik se v knize vystřídalo kreslířů, tak i v totmo ohledu zůstala úroveň hodně vysoko. Tuto knihu si rád někdy zopakuji.

Ivan Kučera
15.06.2023 4 z 5

Nádherný komiks. Začíname v r. 1763 v Pensylvánii a končíme v Novom Mexiku roku Pána 1938. Scenáristom je u nás neznámy Tiburce Oger. Priamo v komikse sa síce uvádza, že scenár napísal v spolupráci s Hervém Richezom, to ale pravdupovediac netuším, čo znamená (avšak neznie mi to ako spoluscenárista). Nech tak či onak, v spolupráci s výnimočnými francúzskymi ilustrátormi nám sprostredkováva históriu Divokého Západu... ako píše užívateľ Norri jakože hodně rychle. Ale nevadí to, možno skôr naopak: je lepšie, ak je príbeh krátky a úderný, než dlhý a nudný. Je to silné, miestami smutné, akoby bez nádeje a tragické a nespravodlivé voči statočným a milujúcim ľuďom... ale taký je život a také bolo aj drsné osídľovanie rozľahlých amerických pláni, počas ktorého sa chtiac-nechtiac zrodilo toľko tráum, že sa z niektorých z nich americká spoločnosť stopercentne nevylízala v podstate dodnes. Menia sa mestá i miesta, samozrejme roky a postavy, či už dobré, zlé alebo tie medzi tým (to je asi najrealistickejšie). Jediné, čo zostáva, je krásna, ale krutá príroda a zlaté hodinky: nemý, ale paradoxne o to zhovorčivejší sprievodca (tento koncept mi pripomenul film Krvavé husle z r. 1998, snáď majú tvorcovia majú čisté svedomie). Pozornému čitateľovi neujde fakt, že jednotlivé príbehy na seba nadväzujú. V poviedke Conestoga sledujeme výpravu putujúcu cez nebezpečné územie v sprievode dvoch mužov, pričom jeden z nich je dospelá verzia vedľajšej postavy z predchádzajúceho príbehu. V Conestoge vystupuje žena, ktorá na konci povie, že v budúcnosti bude mať viacerých synov. No a jeden z nich, ešte ako dieťa, vystupuje v nasledujúcej poviedke Střet u Pyramídového jezera. Atď. Josef Vybíral ponúkol tvrdú väzbu, tradične kvalitný papier a pár fajn bonusov v čele s úvodným Ogerovým slovom a párstranovou galériou. Z takých prekrásnych ilustrácií je skutočne náročné vybrať favorita, ale ja mám dlhodobo slabosť pre vyblednutý, akoby v jemnej hmle sa pohybujúci štýl Patricka Prugnea (Děti z Montmartru). Ostatní páni majú na konte vizuálne pecky Hrobař, Asgard, Čertův rypák/Tulipánek, Conan z Cimmerie alebo Až do posledního, takže výtvarná stránka sa komentuje sama. Súhlasím (opäť raz) s Norrim, že nie je OK uvádzať Mariniho medzi autormi, keď nenakreslil žiadny z príbehov. Keď už, explicitne sa malo uviesť, že je iba autorom obálok. Okrem toho je na zadnej strane obálky uvedené 17 slavných autorů komiksových westernů mapuje historii dobývaní amerického Západu. Mne z toho logicky vyplýva, že je reč o ilustrátoroch. Tých je v skutočnosti len 15. Vydavateľ však medzi nimi uvádza aj Mariniho (ktorý opakujem nekreslil žiadny príbeh) a dokonca scenáristu Ogera, v zozname mien však naopak chýba Hervé Richez, čo ešte viac vyvoláva otázky, kto vlastne písal scenár. Sú to detaily, ale diabol sa ukrýva práve v nich.


Terva
10.06.2023 5 z 5

Jeden den neochvějně
střídá ten druhý, stále dokola . . .
Pouze neustálé vrzání náprav
narušuje ty neveselé chvíle. . .
(Conestoga*)

* Conestoga je typický krytý vůz tažený koňmi, mulami či voli, používaný v 18. století osadníky při dobývání Ameriky.

Neodolal jsem a musel jsem si příběhy přečíst znovu. Tuhle druhou knihu jsem po přečtení té první (limitovaná edice č.2) koupil pro mého syna. Ten příběh, respektive, ty příběhy v tomto svazku, jsou fakt podmanivé. Tak že týden po přečtení jsem se do toho pustil znova. Důvod byl vlastně jednoduchý, potřeboval jsem celistvost. Při prvním čtení jsem prostě mnohokrát četbu musel přerušit, abych si vypsal poznatky do komentáře jak ke knize samotné, tak i ke komentářům a obsahům k povídkám, které celý svazek obsahuje. Proto jsem čtení neustále přerušoval. Měl jsem pak všechny ty příběhy rozkouskované, necelistvé a celkově jsem z toho neměl skoro zážitek.

Citát: Na shledanou v saloonu, . . . nebo v Pekle! (Sestry Austinovy)

Tady už to bylo něco jiného. Nemusel jsem se rozptylovat zapisováním citátů a dalších věcí a jel jsem pěkně povídku po povídce až do samého finále. A i když jsem měl v hlavě ještě předešlé čtení, tím, že jsem to četl najednou a bez přerušování, měl jsem z toho ještě více užitků, zážitků a radosti z dobře udělaného příběhu Zlatých hodinek. Jinak musím dodat, že tato kniha vyšla ve třech vydáních. Tato, ta je obyčejná s více výtisky, pak existuje Limitovaná edice číslo 1 a Limitovaná edice číslo 2 (ta má nejkrásnější obálku). Obě Limitované edice jsou vydány v počtu 150 kusů výtisků. Jsem majitelem druhé limitované edice. Limitovanou edici číslo 1 jsem nikdo nevložil. Mimochodem Limitovaná edice číslo 1 má nejhorší obálku.

Citát: Bože můj, právě jsi odprásknul ženskou a malýho kluka jenom kvůli obyčejnejm hodinkám!!! (Znal jsem Divokého Billa)

Opět jsem se ponořil do historie dobývání Divokého západu a hlavně osudových cest Zlatých hodinek, které nás provází všemi těmi příběhy. Je jich celkem čtrnáct a podílí se na nich sedmnáct tvůrců. Ačkoliv má kniha uboze málo stránek a trochu vyšší cenu, tak přesto ji doporučuji. Je to neskonalý zážitek. Všechny scénáře k povídkám napsal Tiburce Oger. Kresby jsou střídavé. Jednou dobrá, mnohdy perfektní a snad jen dvě, tři kresby se mi moc nelíbily. Ostatně komentáře ke všem povídkám najdete zde:

https://www.databazeknih.cz/povidky-z-knihy/go-west-young-man-limitovane-vydani-2-516344

Citát: Teď držím v ruce tyto zlaté hodinky, musejí stát celé jmění, ale cítím z nich nepříjemný zápach krve. (Mluvící hora)

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (34)

Pro někoho mohou mít zlaté hodinky mnohem menší cenu než fotografie ženy. (Neumírej)


Ach, krásné hodinky! Zdá se mi, že jsou dokonce zlaté! Jen sám bůh ví, jaké historky by nám mohly vyprávět! (Zlaté hodinky)


Neobtěžuje vás ten negr, slečno? (Conestoga)


Více citátů z knihy najdete u autora.


Kniha Go West Young Man (limitované vydání 2.) v seznamech

v Přečtených13x
ve Čtenářské výzvě1x
v Doporučených1x
v Knihotéce11x
v Chystám se číst1x
v Chci si koupit1x

Autorovy další knížky

Tiburce Oger
francouzská, 1967
2023  91%Go West Young Man (limitované vydání 2.)
2023  83%Go West Young Man
2024  80%Indiáni!