Habešská odyssea přehled
Adolf Parlesák
Habešská odyssea, poprvé vyšla roku 1948, je drsným svědectvím vpádu frustrované fašistické Itálie do poslední nezávislé africké země – Habeše. Tragikomicky působí Parlesákovo líčení válečných bitev, v nichž etiopská armáda puškami, ale často pouze šavlemi, odráží útoky italských obrněných divizí. Habešané však podle Parlesáka nepotřebovali moderní techniku k tomu, aby prokázali, že ve skutečnosti jsou mnohem civilizovanějšími lidmi než fašističtí vojáci. Jejich morální nadřazenost, jak kniha názorně popisuje, jim paradoxně uškodila, a naivní spoléhání se na Společnost národů uspíšilo pád Etiopie. Adolf Parlesák Habeš opustil možná posledním vlakem vypraveným z dosud svobodné země.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Habešská odyssea. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (3)
Etiopie, Vietnam, Afghánistán. Války, v kterých nelze zvítězit. Převálcovat špatně vyzbrojené domorodce nejmodernější technikou, napalmem, plynem, ano. Vyhrát bitvu, ano. Jenže terén, čas a odhodlání místních nakonec vítězí nad tanky a bombardováním.
Autor podrobně popisuje z pozice vojenského poradce etiopského krále statečný boj Habešanů proti italským fašistickým vetřelcům, kteří přišli v třicátých letech minulého století do této chudé země nabídnout evropskou civilizaci. 200 tisíc padlých a zraněných Italů a 775 tisíc padlých a zraněných Etiopanů ukazuje, jaké byly jejich přesvědčovací metody.
85 % (jsem třetí hodnotící, dosavadní průměr je 87 %).
… Habešský otrok nikdy neměl žádných starostí a většinu času prozahálel a prospal. Pracoval jen zřídka kdy, a to ještě pomalu a opatrně, aby se nepředřel. Když se otroci dověděli, že císař otroctví zakázal, že mají býti svobodni a starat se sami o sebe, propuklo v jejich řadách hotové pozdvižení. Mnozí odmítli opustit své pány, dobrovolně u nich zůstali a žili dále svým bezstarostným způsobem. Při první návštěvě v Habeši se mi naskytla příležitost pozorovat skupinu takových dobrovolných „otroků" při práci. Stavěli pro svého pána nový tukul s kamennou podezdívkou. Skoro čtrnáct dní hledali v okolí vhodné kameny pro stavbu a snášeli je na jednu hromadu. Jejich práci by museli vykonat dva evropští dělníci za jediný den. Tady pracovalo dvacet lidí čtrnáctkrát tak dlouho. Každý otrok půl hodiny hledal, než našel pokud možno malý kámen, pomalým krokem jej zanesl k pracovišti, kde jej hodil na hromadu a potom usedla drahnou chvíli se bavil s ostatními. Zvláště od doby, kdy císař otroctví zrušil, žijí si „otroci" jako v ráji, pokud jim jejich páni nevnutili svobodu násilím. Když se jejich pán rozzlobil a chtěl je dát bičovat, využili svého práva na svobodu a prostě utekli. Vyskytly se však i případy, že otrok se nechal raději zbičovat, než aby opustil svého pána.
P.S. Itálie kolonizovala Etiopii v letech 1935 - 1941.
P.S.2 https://zpravy.tiscali.cz/cesky-cyklista-ktery-objevil-poustni-manhattan-a-radil-cisari-296617
Parlesák , Ingriš , Stingl , Hazelka a Zikmund a samozřejmě Trabanti kolem světa. Jsme úžasný národ a tak si toho važme.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Habešská odyssea v seznamech
v Právě čtených | 1x |
v Přečtených | 10x |
v Doporučených | 1x |
v Knihotéce | 11x |
v Chystám se číst | 8x |
v Chci si koupit | 2x |
v dalších seznamech | 2x |
Z původního prvního vydání mi jako malému četl dědeček.
K této knize a jejímu příběhu tak mám od mala vztah a tehdy asi u mě probudila i cestovatelskou vášeň.