Hardcore historie přehled
Dan Carlin
Jaké příběhy prožívají lidé, zatímco jejich civilizace kolabuje? Rodí tvrdá doba tvrdé lidi? Má způsob výchovy dětí vliv na společnost jako celek? Dokážeme nakládat s moderními zbraněmi, aniž bychom zničili sami sebe? Je pokrok nezadržitelný, anebo můžeme o naše současné schopnosti, poznání a technologie přijít? Hardcore historie není obyčejná historická kniha. Dan Carlin, tvůrce stejnojmenného úspěšného podcastu, kombinuje vyprávění příběhů s podivuhodnými událostmi a spojuje tak minulost a budoucnost překvapivými způsoby. Rozhodně nečekejte suchopárný seznam jmen, dat a událostí. Naopak uvidíte, že velké příběhy prožívali lidé z masa a kostí, v mnoha ohledech stejní jako my. Zpochybňuje pojmy jako pokrok, úpadek, vzestup či pád, kterými jsme si dřívější doby onálepkovali, a připomíná, že od zhroucení doby bronzové až po výzvy jaderné éry, každou apokalypsu spojuje nejdůležitější představitelný problém: přežití člověka. Milovníci dějin uvidí minulost z jiné perspektivy a ti, kdo hodiny dějepisu ve škole protrpěli, v sobě díky Carlinovi objeví netušené sympatie k tomuto oboru. Příběhy Hardcore historie jsou živými dějinami i lékem proti domýšlivosti a příkrým soudům vůči našim předkům. Dějiny se koneckonců valí dál a kapitoly z minulosti možná představují potenciální scénáře naší budoucnosti.... celý text
Literatura naučná Politologie, mezinárodní vztahy Sociologie, společnost
Vydáno: 2021 , Jan MelvilOriginální název:
The End Is Always Near: Apocalyptic Moments, from the Bronze Age Collapse to Nuclear Near Misses, 2019
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Hardcore historie. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (12)
Dan Carlin má už dlouhá léta svůj podcast Hardcore History a vydal svou knihu The End Is Always Near. Hodnotím tu EN, kterou jsem koupil jako audioknihu přímo namluvenou autorem (jak jinak). Ta je bezvadná a kdo Dana zná, věděl přesně, do čeho jde, proč to kupuje a co dostane. O obsahu tu píší jiní, já chci zhodnotit ještě jednu věc, která se už bude týkat českého vydání: Melvil mě neuvěřitelně zklamal (čti: nas*al) tímhle naprosto nesmyslným přešlapem, kdy knihu pojmenoval podle Danova podcastu, namísto názvu třeba "Konec světa je vždy za dveřmi". Nejenže ten jejich zvolený název je v češtině neuvěřitelně trapně znějící, ale zároveň vytváří úplně falešnou představu o tom, o čem kniha je. Že se v Melvilu dostanou na level pošahaných filmových distributorů, to jsem fakt nečekal
Velice zajímavá, a jak i název napovídá - drsná kniha.
Autor nastolí mnohé otázky a úvahy :
- proč se určité historické události staly tak, jak se staly a jak by probíhaly v jiné době
-jak by se změnily společenské hodnoty dnešní doby, kdyby se nyní odehrály děje minulé
-řeší příčiny úpadku a zániku říší a států, historických období (doba bronzová...)
-působení a důsledky epidemií dříve a dnes
- a velice aktuálně působí poslední část knihy v současné době, kdy Rusko zaútočilo na Ukrajinu a zabíjí civilní obyvatelstvo - kde autor prezentuje zkušenosti a teorie válek, bombardování, použití jaderných zbraní. To je skutečně mrazivé čtení.
Kniha živě podněcuje přemýšlení a je velkým varováním.
Jedna z citací na závěr: "Dokážeme ukočírovat moc zbraní, jež jsme stvořili?"
Související novinky (1)
Knižní novinky (14. týden)
04.04.2021
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Hardcore historie v seznamech
v Právě čtených | 5x |
v Přečtených | 130x |
ve Čtenářské výzvě | 12x |
v Doporučených | 6x |
v Knihotéce | 73x |
v Chystám se číst | 87x |
v Chci si koupit | 33x |
Český název vůbec nechápu. Taková hloupost. Doslovně přeložený by byl mnohem lepší. Kdo autorův podcast nezná, tomu název nic neřekne. Asi jsem si měl o knize před čtením víc zjistit. Autora jsem neznal. Moje chyba.
Kdybych o jeho podcastu věděl, asi bych se do knihy vůbec nepustil. Takže chápu nadšení u těch, kdo věděli, o co jde. Mě to nebavilo. Není to naučná věc. Přesnější označení je non-fiction.
(Možná by bylo dobré tento žánr na databaziknih vytvořit. Nebo už to má český název? Česká literatura faktu je něco jiného.)
Je to několik úvah nad kolapsem civilizace. Zjednodušeně řečeno co by kdyby. To mě na tom zklamalo. Má autistická mysl hledá jiný druh informací. Mě tahle forma neoslovuje. Je to něco jako Sapiens od Harariho.
Ten se mi vůbec nelíbil. Obojí je stejný žánr. Nezbývá než doufat, že tento druh literatury přiláká další čtenáře k historii. Tak jako Sapiens by i tohle mělo směřovat k ověření uvedených informací.
Na druhou stranu je možné, že kdo se o historii zajímá, toho to bude bavit. I tady se probírá nesmyslnost bombardování. To stejné řeší Bregman v knize Lidstvo. Asi nejlíp autor zpracoval riziko nukleární války.
Co vůbec nechápu, že tady není zmínka o knize 1177 př. Kr. od Clineho. Tato kniha se totiž věnuje pádu říší v době bronzové. Přesně to stejné téma. Fakt divné. Jinak je to zpracované dobře. Výborně se to čte.
Kdo rád mudruje nad koncem naší civilizace, tak určitě doporučuju. Kdo očekává něco klasicky naučného, tak už raději ne. Přitom pád Asýrie a rozklad Říše římské je sepsán dobře. Čekal bych, že mě to obohatí víc. 70%