Havel v Americe: Rozhovory s americkými intelektuály, politiky a umělci přehled
Lenka Kabrhelová , Rosamund Johnston
![Havel v Americe: Rozhovory s americkými intelektuály, politiky a umělci Havel v Americe: Rozhovory s americkými intelektuály, politiky a umělci](https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/398888/bmid_havel-v-americe-rozhovory-s-americk-VW6-398888.jpg?v=1546615800)
Síla intelektuálního a politického odkazu Václava Havla nepůsobí pouze v českém, potažmo středoevropském prostoru. Jako dramatik, esejista a disident byl Havel považován za morální a myšlenkovou autoritu už za normalizace i na Západě. A po roce 1989 se s prezidentem Havlem pravidelně setkávali přední političtí, kulturní a duchovní představitelé z celého světa nejen kvůli státním povinnostem, ale i proto, že o to mnohdy sami stáli. Václav Havel je v západní paměti živou postavou i dnes. Václav Havel Foundation Library v New Yorku si dala za úkol tuto paměť alespoň částečně zmapovat metodou orální historie. Výsledkem jsou pozoruhodné rozhovory s osobnostmi formátu diplomatky Madeleine Albrightové, někdejšího prezidenta USA Billa Clintona, historika Timothyho Snydera či hudebnice Suzanne Vega.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Havel v Americe: Rozhovory s americkými intelektuály, politiky a umělci. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (6)
![Renatka11 Renatka11](https://www.databazeknih.cz/img/users/26_/264984/m_renatka11-659f81be1ddb9.jpg?v=1704952254)
![4 z 5 4 z 5](img/content/ratings/4.png)
Zajímavé, hluboké, silné, ale ne úplně lehké čtení, ktere přibližuje Havla očima amerických známých i méně známých osobností. Moc se mi líbil rozhovor s Paulem Wilsonem, Havlovým překladatelem, a novinkou pro mě byla písnička Horizon od Suzanne Vega, věnováná právě Havlovi i jeho evidentně nejznámější esej Moc bezmocnych, na kterou se chystam.
![Martin_Eli Martin_Eli](https://www.databazeknih.cz/img/users/empty.jpg?v=1446561771)
![5 z 5 5 z 5](img/content/ratings/5.png)
Krásná kniha, vynikající rozhovory s předními světovými činiteli, kteří vzpomínají na V.H. Spoiler alert: dostalo mě, že Suzanne Vega nazpívala píseň Horizon, kterou věnovala právě Václavu Havlovi. V písničce se zpívá:
I knew a man
He lived in jail
And his tale
Is often told
He dreamed of that line that he
Called the divine
And when he was free
He led his country
:)
Související novinky (1)
Knižní novinky (34. týden)
18.08.2019
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Havel v Americe: Rozhovory s americkými intelektuály, politiky a umělci v seznamech
v Přečtených | 15x |
ve Čtenářské výzvě | 2x |
v Doporučených | 2x |
v Mé knihovně | 9x |
v Chystám se číst | 20x |
v Chci si koupit | 4x |
Havel v Americe nepojednává o jeho slavné návštěvě amerického Kongresu, jak by se mohlo podle názvu a obálky na první pohled zdát. Jedná se o sérii rozhovorů s různými významnými osobnostmi, které rozhodně nejsou žádná interview z lifestylových časopisů.
Dlouhý úvod seznamuje čtenáře s tím, co má čekat, a vlastně nás i ujišťuje o vážném, až akademickém přístupu. To, co slibuje, taky splní, ale taky přitom zbytečně vyzradí celou řadu myšlenek z nadcházejících rozhovorů. Vzhledem k tomu, že některé osobnosti říkají podobné věci, to však až tolik nevadí. Alespoň si to díky tomuto opakování lépe zapamatujete.
V knize jsou rozhovory s lidmi jako Madeleine Albrightová, Goerge Bush senior, George Bush junior, zpěvačka Suzanne Vega či současný populární spisovatel Timothy Snyder, který depresivně varuje před totalitou v knížce Tyranie. Albrightová a Vega nešetří chválou, Bushové profesionálně lichotí a Snyder (ač Havlův fanda) analyticky kritizuje. I když kniha není příliš tlustá, v tématech se jde obvykle do hloubky a je potřeba ji číst pozorněji. Sem tam se vyskytne nějaká ta vtipná historka či postřeh, ale především jsou to vážná zamyšlení nad Havlem a minulým i současným světem. Kupříkladu se zde hodně zmiňuje to, jak Západ vnímal Východ, čímž neobvyklý disident a později prezident Havel dost zatřásl. Snyder potom rozebírá svou myšlenku, že Havel na oplátku nedokázal plně pochopit Západ, který měl tak rád, a mnohem víc rozuměl disidentům v zemích s pochroumanou demokracií.
Havel v Americe je sérií zajímavých rozhovorů, která se snaží zkoumat Havlovu osobnost, význam, jeho možné nedostatky a přenositelnost jeho myšlenek do současného světa.
Osm zamyšlených rozhovorů z deseti.