Herbář - Přírodní lékárna přehled
Ulrike Raiser , Giulia Tedeschi
Zevrubná výpravná publikace se zabývá léčivými rostlinami, nejen pěstovanými, ale i volně rostoucími. Samostatnou část knihy tvoří přírodní lékárna, v níž jsou přehledně uvedeny jednotlivé neduhy, potíže a choroby i tipy na jejich léčbu, včetně návodů, jak prostředky připravit. Neméně zajímavá je kapitola o krémech a mastech z klášterní lékárny, doplněná praktickými postupy. Nechybí ani kapitola o využití bylinek v kuchyni.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Herbář - Přírodní lékárna. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (6)
Asi nejlepší ze všech těch různých herbářů, které doma máme. Je výjimečný i z estetického hlediska - nabízí nespočet překrásných ilustrací, které umně doprovázejí text. Občas po něm sáhnu /už jen svým formátem láká k vytažení/, abych se pokochala a našla zde trochu poučení. Když mi na něj padne zrak, vybaví se mi vzpomínka z léta: mamka právě sklidila bohatou úrodu bylinek, které si vypěstovala, a všechny je rozložila na kuchyňský stůl. Jak božsky to tam hned zavonělo! Těch léčivek bylo opravdu hodně, jenže si s nimi poněkud nevěděla rady: k zasázeným semínkům, získaným od přátel, totiž zapomněla napsat cedulky.
A tak se celá akce ihned zvrtla v jedno velké detektivní pátrání, jaký že "předmět doličný" to právě svíráme v rukách. Za tím účelem jsme tedy vybrakovaly naši knihovnu a při horečnatém listování všemi těmi příručkami se nejvíce osvědčil právě tento herbář. Byla to sázka na jistotu: díky detailním ilustracím i popisu jsme všechny druhy bylinek určily bez potíží a s úkolem jsme se tak vypořádaly se ctí.
Kromě notoricky známých bylin zde najdeme rostliny se zvláštními názvy jako: krkavec menší, planika obecná, pískavice řecké seno, rozchodník nachový, ožanka kalamandra, kyprej vrbice, hulevník lékařský, drnavec lékařský, brutnák lékařský, posed dvoudomý a další...
Napřed se dozvíme něco o zrodu klášterní medicíny a historii nejvýznačnějších opatství. Následují kapitolky věnované samotným rostlinám: jejich věcné biologické roztřídění, tabulky sběru a rady pro jejich trhání a přechovávání, fakta v podobě seznamu účinných látek, informace ohledně výroby preparátů a nezbytný slovníček lékařských pojmů. Samotné jádro knihy tvoří podrobný popis asi 120 bylinek spolu s kapitolou o kytici prostých květin. V závěru pak nechybí podrobnější popis chorob včetně bylin, které je mohou léčit, příprava krémů a mastí a něco málo informací o aromatických bylinkách v kuchyni. Knihu uzavírá rejstřík.
Hodí se nejen všem, kteří se o léčitelství zajímají více a nějaké znalosti již mají, ale i těm, kteří se o bylinkách chtějí něco dozvědět, popř. nějaké rostlinky identifikovat. Při jejím čtení rozhodně nikdo nesáhne vedle.
Přidávám se k pochvalným komentářům. Herbář má krásné ilustrace, obsahuje opravdu hodně užitečných informací a není určen jen pro botaniky nebo zájemce o rostlinstvo. Přehledně uspořádané údaje o bylinách, o jejich vlastnostech a konečně i o účincích na lidské zdraví včetně postupů jak s každou léčivkou pracovat, abychom z ní vyrobili kapky, mast nebo tinkturu, z knihy dělají užitečnou, zábavnou a poučnou příručku.
Ne že bych se osobně pouštěla do výroby tinktur a mastí, ale třeba takový čaj na kašlíček nebo rýmičku může být užitečný...
Plný počet a doporučuji.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Herbář - Přírodní lékárna v seznamech
v Právě čtených | 1x |
v Přečtených | 11x |
ve Čtenářské výzvě | 3x |
v Doporučených | 3x |
v Knihotéce | 19x |
v Chystám se číst | 7x |
v Chci si koupit | 9x |
Graficky moc pěkně udělaná knížka s řadou tipů na to, na co ta která bylinka je vhodná.
Nicméně asi nebyl nejlepší nápad to číst jako román, protože je konci už se mi ze všech těch tinktur, macerátů, nálevů, čajů, výluhů a já nevím čeho všeho ještě, trochu točila hlava. A taky tam bylo na můj vkus až nějak moc mnichů a klášterů, hlavně v úvodu.
Ale určitě do knihy občas nahlédnu.