Hitlerovi kolaboranti přehled
Philip Morgan
Německá okupace za druhé světové války vystavila politiky, úředníky i podnikatele okupovaných západoevropských zemí těžké zkoušce. Měli okupantům vzdorovat, nebo s nimi spolupracovat? Nebo měli raději ze svých funkcí odejít, aby se nepošpinili kolaborací? A jak takovou spolupráci vnímali občané okupovaných zemí? Těmito otázkami a mnoha problémy, které s nimi souvisely, se zabývá tato kniha Philipa Morgana.... celý text
Literatura naučná Historie Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: 2020 , PangeaOriginální název:
Hitler's collaborators, 2018
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Hitlerovi kolaboranti. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (3)
Kniha výborná informačně, argumentačně. Nicméně psychologicky se špatně čte, dlouhé krom odstavců nestrukturované kapitoly, bez jakýchkoliv obrázků, tabulek, čehokoliv, co by usnadňovalo případné rychločtení. Skutečné zájemce to asi neodradí, ale pro ostatní je to výzva. Což je škoda. V textu není příliš mnoho odkazů, na konci knihy jsou zdroje v hojném počtu uvedeny.
Informačně je skvělá, boří argumenty častokrát omýlené mýty jako, že kolaborantů byly minorita. Svým způsobem kolaborovaly většina, ale hranice se musela posunout tak, aby společnost dál byla schopna pokračovat, vyvíjet se. A i tak svým způsobem mnohé kolaborace byly složité a autor je popisuje tak podrobně, že každý se může vcítit do situace celkem dobře a rozhodnout se, co by asi udělal. Aneb kniha obsahuje plno zajímavých detailů, faktů, vhledů, které usnadňují se vcítit do tehdejší nelehké době. Např. případ Berliet pp153-156.
Zabývá se jak ekonomickou kolabrací, tak úřednickou kolaborací. V obou případech je to o volbě menšího zla, což se postupně dostává až na úroveň vražd. A to volení menšího zla přímo místnémi úřady umožnilo uvolněné okupační síly použít jinde. Kniha vyvolala plno zamyšlení, v závěru autor varuje před vládou expertů.
Knihu doporučuji, ale fakt by knize velmi pomohlo přepracování, lepší struktura knihy.
Kniha, u které musíte přečíst pět stránek a pak jí odložit, protože je přehlcena informacemi. Líbit se bude hlavně čtenářům, kteří chtějí v tomto tématu jít do hloubky.
Související novinky (1)
Knižní novinky (3. týden)
11.01.2020
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Hitlerovi kolaboranti v seznamech
v Právě čtených | 1x |
v Přečtených | 8x |
v Mé knihovně | 47x |
v Chystám se číst | 8x |
v Chci si koupit | 7x |
Knížka je opravdu komplexním a informačně hutným pohledem na kolaboraci ve Francii, Norsku, Belgii, Dánsku a Nizozemí. Ostatními okupovanými oblastmi se nezabývá, protože tam prostor pro nějakou spolupráci nebyl, dle Němců šlo o nižší rasy, takže jim vesměs náleželo podřadné postavení "otroků". Autor zachytil všechny vrstvy obyvatelstva a jejich postoj k okupaci. Namátkou: nejvyšší vládní činitelé, úředníci (i ti nižší), policejní složky, soudy, majitelé továren, dělníci, nuceně nasazení, Židé, exilová vláda, odboj atd. Takřka ve všech okupovaných státech platilo, že pro Německo představovaly citrón, který je třeba pořádně vymačkat, nějaký nedostatek potravin je vůbec nezajímal, důležité bylo jen a pouze Německo.
Zajímavých informací je v knížce opravdu hodně, částečně je třeba naznačen i postup vůči kolaborantům po válce a čím se hájili. Docela mě překvapila často vstřícná ochota podniků ke spolupráci (v hodně případech bylo rozhodnutí čistě na majitelích továren, ale pokud chtěli výrobu udržet, tak jim těžko zbylo něco jiného než spolupracovat). Solidně je také probrána problematika nuceně nasazených. Obecně se bralo, že je lepší, aby s nimi kolaboroval třeba běžný úředník než někdo, kdo byl nacifikovaný (takže klasické menší zlo). Autor často využívá konkrétních příběhů, na kterých kolaboraci dokládá. Bohužel knížka není vůbec dobře členěná, skáče se z Belgie do Holandska, pak do Francie a poté opět zpět třeba do Belgie. Na čtenáře to klade značné nároky, aby neztratil niť, určitě je lepší číst knížku kratší dobu, dokud má informace v čerstvé paměti. Je to škoda, protože by rozhodně nebyl problém rozdělit ty kapitoly po jednotlivých zemích a pak po obdobích. Základní členění je pouze po obdobích (ale ani to neplatí 100 %, klidně probere něco, co do daného období nepatří) a hodně se skáče z jedné země do druhé. Některé informace se také opakují. Celkově bych hodnotil 70 %.