Hitlerovy fúrie přehled
Wendy Lower
Hitlerovy fúrie - německé ženy a nacistické vraždy Co vedlo vzdělané, ale nezkušené německé dívky k aktivní účasti na nepředstavitelných zvěrstvech nacismu na východních výspách Třetí říše? Po dvacetiletém terénním i archivním výzkumu přichází americká historička s originálním příspěvkem k historii druhé světové války. Na základě nově objevených dokumentů rozkrývá osudy a činy třinácti učitelek, zdravotních sester a sekretářek, jež zdaleka nebyly jen partnerkami vrahů, svědkyněmi zločinů či pachatelkami zodpovědnými "pouze úředně". Lowerová doprovází své postavy na "romantických výletech" po židovských ghettech i na výjezdech k vražedným polím, kde se ani ženská ruka nebrání stisknout spoušť, vypráví příběhy manželek esesmanů, matek jejich dětí, jejichž brutalita si nezadá s brutalitou jejich mužských protějšků. Kniha Hitlerovy fúrie ukazuje, jak nepřesné mohou být naše představy o holokaustu i mnoho desítek let po válce.... celý text
Literatura faktu Historie
Vydáno: 2016 , PasekaOriginální název:
Hitler’s Furies: German Women in the Nazi Killing Fields, 2013
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Hitlerovy fúrie. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (7)
Téma by si zasloužilo větší pozornost historiků. Doufejme, že tato kniha podnítí badatele k hlubšímu a komplexnějšímu zkoumání. Dílo Wendy Lower je totiž poněkud nepřehledné a málo propracované. Některé události či osoby jsou uvedeny jen v nedopovězených náznacích. Pokud bylo autorčiným záměrem představit životy několika konkrétních žen, bylo by vhodné nastínit i jejich další poválečné osudy, nejen zda byly či nebyly souzeny. Hlavně však chybí informace o situaci a praktickém životě v místech východní Evropy, kde německé ženy žily a pracovaly a o vzájemných vztazích mezi obyvatelstvem nežidovského původu, Židy a Němci.
Hitlerovy fúrie jsou v odborné historické literatuře ojedinělým textem, který osvětluje na případech několika německých žen z různých společenských vrstev hrůzy nacismu jako ideologie, jež si dokázala zdůvodnit vraždy spojené s holokaustem. Kniha je také ojedinělá na poli genderové problematiky, protože vykresluje tyto ženy ne jako oběti režimu, ale jako jeho spolupachatelky, vražedkyně i svědkyně, které se raději držely zásady nevidím zlo, neslyším zlo. Vůči obětem je ostudné, jak s těmito ženami probíhaly poválečné procesy, jelikož většina z nich nebyla obviněna z žádného zločinu proti lidskosti, byť byli k dispozici přeživší svědci. Ti se však nebrali v potaz. Vřele doporučuji všem, kteří se o danou problematiku zajímají, kniha je na odbornou monografii velmi čtivá a strhující.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Hitlerovy fúrie v seznamech
v Přečtených | 49x |
ve Čtenářské výzvě | 6x |
v Doporučených | 4x |
v Knihotéce | 60x |
v Chystám se číst | 37x |
v Chci si koupit | 7x |
v dalších seznamech | 1x |
Velmi zajimave tema. Verim, ze dohledat relevantni informace a zpracovat je, je problem, presto se nemohu ubranit dojmu, ze problematika mohla byt lepe zpracovana. Chapu, ze autorka vychazela z informaci, ktere lze v archivech dohledat, a pripadne svedky uz bohuzel nevyzpovida, presto se mohla zamerit na 2-3 zeny a podat nam jejich obraz. Z jakych pomeru prisly, co za valky konaly a kde se po valce schovaly. Neni potreba uvadet spousty jmen, o kterych se nedozvime nic jineho nez ze pusobily tam a tam.
Celkove jsem podle nazvu a anotace ocekavala neco jineho. Myslela jsem, ze se neco noveho dozvim. Cela kniha je zamerena jen na pusobeni zen ve vychodni Evrope, jejich tyrani i vrazdeni Zidu. Nemecke zeny ale mely svou velkou roli i primo v Nemecku, kde rovnez nepachaly jen dobro (pr. Lebensborn). Jine role zastavaly jako osetrovateljy na frontach po cele Evrope.
Vyzkum je to zasluzny, to ano. Je spousta udalosti a okolnosti, ktere dodnes nejsou zverejneny. Tato kniha by mela byt odrazovym mustkem, od ktereho by se autorka ci jini historikove mohli odrazit a pokusit se odborne zpracovat postaveni zen a jejich hierarchii v nacistickem Nemecku.
Pokud by se na obsahu knihy vice zapracovalo, byla by to dobra publikace.