Hledání ztraceného smyslu revoluce přehled

Hledání ztraceného smyslu revoluce
https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/100500/hledani-ztraceneho-smyslu-revoluce-100500.jpg 4 4 4

Podtitul: Zrod a počátky marxistického revizionismu ve střední Evropě 1953-1960. Kniha nabízí zcela nový pohled jak na dynamický vztah marxismu a mocenské politiky, tak na celkový politický a intelektuální vývoj ve středoevropských komunistických diktaturách po Stalinově smrti. Analyzuje počátky tzv. marxistického revizionismu, který se v tomto období formoval do specifického politického jazyka štěpícího zdánlivě monolitní ideologickou strukturu partajní moci a který byl základní myšlenkovou oporou reformních hnutí let 1956 v Maďarsku a Polsku a 1968 v Československu. Časový odstup, důraz na období druhé poloviny 50. let, které bylo dosud v historické literatuře spíše opomíjené, a komparativní perspektiva porovnávající vývoj politicko-ideologického diskurzu v několika zemích tehdejšího východního bloku, jsou předními klady této studie. Právě ony totiž autorovi umožnily překonat řadu přetrvávajících myšlenkových stereotypů pocházejících z osobní emocionální a politické angažovanosti svědků a aktivních účastníků tehdejších událostí či nereflektovaných historicko-sociálních kódů české, polské či maďarské národní kultury... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Hledání ztraceného smyslu revoluce. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (2)

Apo73
09.08.2020 4 z 5

Doporučuji každému, kdo chce rozumět pojmům, dnes hojně využívaným a velmi vyprázdněným - například jako neomarxismus. Ne, že by tato kniha byla o neomarxismu, ale umožní člověku sledovat marxismus a jeho podoby v okamžiku jeho největší krize - po XX. sjezdu KSSS, kdy bylo potřeba revidovat, co to vlastně marxismus je a jak překonat krizi identity. Autor představuje vývoj v Polsku, Maďarsku a Československu, a také nejvýraznější postavy, které byly schopny marxismus znovu a znovu promýšlet - György Lukács v Maďarsku, Leszek Kołakowski v Polsku a částečně Karel Kosík u nás. Kniha ukazuje varianty návratů před stalinismus, pro někoho i před leninismus, hojně až k ranému Marxovi a dokonce Hegelovi. Tím, že přítomné diktatury tento "revizionismus" hojně potíraly jako největší "zhoubu", nastraženou samozřejmě západem, a myslitelé na něj různě dopláceli, byly to jen promarněná šance, jak vrátit původnímu marxismu (bez politické a byrokratické praxe) stalinismem ztracený kredit. Kniha líčí upřímnou snahu očistit marxismus v tehdejší době bez jakékoliv stopy propagace marxismu samotného či propagandy marxistické ideologie. Možná se věnuje příliš podrobně a trochu nekriticky G. Lukácsovi, kterého má Kopeček asi rád jako předmět odborného zájmu, ale to je jen můj dojem.
Tedy doporučuji všem, kteří se nespokojují s nálepkami a chtějí si trochu zapřemýšlet.

David V
26.06.2018 4 z 5

I když se nejedná o nejlehčí čtení, kniha se mi velice libila . Období padesatých let bývá většinou probíráno jen z pohledu "přehmatů". Hezky je zde popsán proces hledání nějaké cesty ven z marazmu stalinismu. V tomto případě na úrovni filosofického přístupu. Největší a zároveň nejzajímavější část knihy zabírá popis tohoto procesu v Polsku. Přestože jsem dětství prožil pár kilometrů od hranic s Polskem, o této zemi a jejím vývoji vím velice málo.


Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Hledání ztraceného smyslu revoluce v seznamech

v Přečtených4x
v Knihotéce7x
v Chystám se číst12x
v dalších seznamech1x