Profesorská rošáda přehled

Profesorská rošáda
https://www.databazeknih.cz/img/books/94_/94557/bmid_profesorska-rosada-mC7-94557.jpg 4 407 407

Hostující profesoři série

1. díl >

Profesorská rošáda je nielen opisom problémov ľudí žijúcich v cudzej krajine s odlišnými zvyklosťami, ale odkrýva mnoho humorných situácií z akademického sveta. Aby ste sa pobavili, nemusíte poznať univerzitný svet, stačí, ak vám nechýba zmysel pre humor, hoci aj čierny. V prvý deň roku 1969 sa vysoko vo vzduchu nad severným pólom míňajú dvaja profesori anglickej literatúry. Angličan Phillip Swallow a Američan Morris Zapp si na jeden semester vymenia svoje učiteľské miesta. Swallow cestuje na západ do slnečnej Euphorie, Zapp na východ do zachmúreného severného Anglicka do Harraburgridgea. V tejto chvíli ešte netušia, že si nevymieňajú len pracovné posty. Každý z nich utrpí kultúrny šok a každý sa s ním vyrovnáva po svojom. Profesorská rošáda sa odohráva roku 1969, bezprostredne po študentských nepokojoch. Univerzita v Euphorii sa hemží anarchistickými živlami. Philip Swallow je konfrontovaný s rebelujúcimi študentmi, ktorí sa zaujímajú viac o politiku ako o samotné štúdium. Morris Zapp zatiaľ rieši úplne odlišné problémy v Harraburgridgi, na britskú mentalitu sa díva podozrievavo a musí sa zmieriť s tým, že vykúrená pracovňa je na tejto univerzite luxusom. Postupne, ako sa obaja páni v novom prostredí udomácňujú, zistia, že život v cudzine môže mať aj svoje výhody... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)
Originální název:

Changing Places, 1975


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Profesorská rošáda. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (63)

Corwin11
08.05.2024 5 z 5

I když už jsem jí četl dávno, je to skvělá knížka, na které jsem se dobře zabavil a rád si vybavuji pasáže z této knihy.
Úsměvný přerod suchopárného anglického profesora ve volnomyšlenkáře.

cukrovka
12.01.2024 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha při cestách v autě. Zajímavá sonda do života univerzitních profesorů v 60.letech v Anglii a USA. Příběh plný satiry a suchého anglického humoru.


Matematicka
01.10.2023 5 z 5

Dlouho už jsem se při četbě knihy tak nenasmála a nepobavila, jako při čtení "Hostujících profesorů" Davida Lodge. A to přesto, že jde o román, který v anglickém originálu vyšel v roce 1975. David Lodge vychází ze svých osobních zkušeností s akademickým prostředím britských i amerických univerzit a vytvořil příběh, který má úžasnou strukturu, ale v jednotlivých pasážích se prosazuje i vybroušená situační komika. V příběhu se dostává ke kritice akademického prostředí, typických anglických i amerických vlastností, generačních rozdílů i různých osobnostních nastavení a předsudků všeho druhu. Při čtení jsem si vzpomněla na Svěrákův komentář k jeho prvnímu filmu "Jáchyme, hoď ho do stroje". Říkal, že kdyby tehdy se Smoljakem věděli to, co ví dnes, tak že by z těch nápadů, které dali do jednoho filmu, dnes mohli udělat filmů několik. Jako podobný „gejzír nápadů“ mi přišla i kniha "Hostující profesoři". Nikdy mě ale ten gejzír nezahltil a vždy mi přišel zase znovu vtipný.

U knihy "Hostující profesoři" jsem se bavila tak, že bych si ji s chutí přečetla ještě jednou. A podobně se těším i na další knihy Davida Lodge. Jeho knihy pro mě splňují všechna kritéria dobré komediální tvorby: díky nadsázce, která je v takových dílech dovedena až ad absurdum, se můžeme zamyslet nad problémy, které jako zveličené vystoupí do popředí a vidíme je zřetelněji. Jsou to ale skutečné problémy, které se týkají našich životů.

"Philip Swallow zatím při čtvrtém džinu s tonikem a po dvouhodinovém studiu anatomie tří dívek účinkujících v baru ČI-ČA dospěl k závěru, že odhalil nejhlubší a pravou příčinu generačního rozporu: je to věkový rozdíl. Mladí jsou mladší. Tudíž krásnější. Jejich pleť je svěží, mají dosud zadní zuby, břicho ploché, ňadra (ach!) pevná, stehna (ach! ach!) ještě nemramorovaná žilkami jako rokfór. A jak tento rozpor překlenout? Láskou přece. Tím, že dívky jako Melanie štědře poskytnou svá pevná mladá těla povadlým starým paprikům, jako je on, a obnoví v nich koloběh mízy. Melanie! Jak prosté a dobré bylo její gesto ve světle tohoto poznání! Jak zbytečně je komplikoval emocemi a etikou!"

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Ocenění knihy (1)

1975 - Hawthornden Prize


Kniha Profesorská rošáda v seznamech

v Právě čtených1x
v Přečtených580x
ve Čtenářské výzvě27x
v Doporučených32x
v Knihotéce238x
v Chystám se číst149x
v Chci si koupit13x
v dalších seznamech8x