Hotel Bilderberg přehled
Bernt Engelmann
Poněkud upovídaná dáma Cornelie Vandermeulenová, příslušnice bohatého průmyslového a finančního rodu du Pont de Nemours, je hlavní aktérkou knihy. Jejím prostřednictvím nás autor nejen zavede do světa miliardářských rodin Rothschildů, Rockefellerů aj., ale s ironickým pohledem nám dá nahlédnout do zákulisí proslulé korupční aféry Lockheed a za nablýskanou fasádu průmyslové a finanční šlechty.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Hotel Bilderberg. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (3)
Engelmann je novinář a věnoval se především literatuře faktu. Literárně ta kniha za moc nestojí. Ani takové ambice nemá. Beletrizace příběhu je dle mého názoru jen zástěrkou a případným alibi. V knize se popisuje vznik západních poválečných elit. Dozvíte se historii jednotlivých rodin, které se do této elity postupně propracovaly. Sledujete proplétaní těchto lidí. Ekonomické i společenské. Rozplétá se zde historické pozadí důležitých představitelů Bilderbergu. Příběhem se jako spojovací linka vine korupční aféra Lockheed. Kniha vyšla v roce 1982, a kdybych jí četl tehdy, považoval bych jí za čirou komančskou propagandu. Podívejte se na ty prohnilé kapitalisty. Dnes to beru naprosto věcně. Co jiného také zbývá, že…
Jo, kdybych tak v těch 80. letech věděl to, co vím dneska! Ale kdepák, tehdy pro mne vše z tehdejších nakladatelství byla pustá propaganda.
Tak jsem si to přečetl znovu. A nestačil jsem koukat. Dnes celkem vzácná kniha nabývá netušené kvality.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Hotel Bilderberg v seznamech
v Přečtených | 4x |
v Doporučených | 2x |
v Knihotéce | 18x |
v Chystám se číst | 3x |
v Chci si koupit | 1x |
Na této knize je zatraceně znát, že jejím autorem byl novinář. Na svých útlých 150 stran totiž nacpal až nepřeberné množství informací o tehdejších miliardářích západu. Je ale otázka, jestli to takovým způsobem je nejenom efektivní, ale i zajímavý zdroj informací.
Hlavní roli tu totiž hraje jedna taková stará bába aristokratka. Co ví, to poví a co neví, to si vymyslí. Na to ostatně upozorňuje i doslov v knize, který upozorňuje na to, že ne vše, co je v knize psáno, musí nutně být pravda. Nicméně předpokládejme, že tomu tak ve většině je.
Tak, jak je ale kniha psána, mě vůbec neudivuje, že tehdejšímu čtenářovi mohla připomínat propagandu. Západ tu dostává vidlicový útok z boku a dává tak najevo, že není o moc lepší, než tehdejší východ. Dnes nicméně už také víme, že nejen socialismem je člověk živ, ale i kapitalismus kde kdo umí dobře podojit. Takže jsem knížku ve výsledku četl víceméně se zájmem. I když mě ten námět ukecané staré šlechtičny spíš otravoval, nežli přišel zajímavý.