Hybridní politika přehled
Jan Keller
Profesor Keller ve své nejnovější knize ukazuje, jak se změnil ráz politiky v západním světě, a proč se tak změnil. Proč "pravicové" strany přestaly hájit lidskou svobodu a proč "levicové" strany přestaly hájit zájmy chudých. Kniha sestává ze tří částí. První obsahuje esej o hybridnosti ideologií, vztahu neoliberalismu a neomarxismu a povaze Evropské unie. V druhé najdete slovník pojmů jako feminismus, gender, humanitární války a xenofobie. Knihu uzavírá slovník pojmů používaných v dnešních globalistických kruzích.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Hybridní politika. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (9)
Mám tohoto profesora v největší úctě. Četl jsem Tři sociální světy, proto jsem si koupil i tuto, i když jsem tušil, že se jedná o něco jiné. Tato kniha mě zklamala, nemohl jsem přečist všechno. Buď pan Keller se nevyzná ve filozofii, nebo je nad všem a umí všechno, a proto je sarkastický. Používá hrubé analogie mezi náboženstvím a politickou ideologií. Vrátil jsem se ke svému Karlu Kosíkovi.
Kniha je typickou ukázkou argumentačního faulu typu Slaměný panák. Keller sice úporně útočí na neomarxisty a na neoliberály, ovšem vkládá jim do úst něco, co nikdy netvrdili. Paradoxní třeba je, že v rámci protestů proti "humanitárním válkám" stáli "neomarxisté" v prvních řadách (a taky za to schytávali obuškama), zatímco Keller je v knize označuje naopak jako podporovatele válek. Pomatení někdejšího předního českého environmentalisty lze ilustrovat na jeho "slovníku pojmů", kdy klimatickou změnu definuje jako nástroj vyvolávání viny. Tak určitě!
Na druhou stranu, prvních pár kapitol obsahuje několik zajímavých a trefných postřehů. Srovnání marxismu a křesťanství v rámci typické západní linearity je hodně zajímavé a styčné body mezi liberální levicí a liberální pravicí jsou samozřejmě nepřehlédnutelné. Na zkušeného publicistu a sociologa je to ovšem málo.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (4)
„I když se neomarxisté hlásí k naprosté názorové svobodě neomezované žádnou tradiční morálkou, jakmile narazí na odlišný názor, propadají hysterii. Odlišné názory považují za přežitky starého světa, za předsudky a stereotypy. Proto je už z principu argumenty druhé strany nezajímají. Stačí nejmenší myšlenková opozice, aby univerzální humanisté zapoměli na své hodnoty tolerance.“
„Už od šedesátých let 20. století urychluje kulturní levice rozklad institucí, který vyhovuje kapitalismu, a po celou dobu tak činí v domnění, že tím bojuje proti kapitalismu.“
„Neomarxisté bojují za to, aby se ti, kdo jsou chudí, nemuseli cítit podřadně. Nikoliv za to, aby byla chudoba zmírněna. Neoliberálové jim v tomto boji drží palce.“
Více citátů z knihy najdete u autora.
Kniha Hybridní politika v seznamech
v Právě čtených | 1x |
v Přečtených | 22x |
v Doporučených | 2x |
v Knihotéce | 10x |
v Chystám se číst | 12x |
v Chci si koupit | 4x |
Štítky knihy
gender globalizace politická korektnost multikulturalismus lidská práva migrace neoliberalismus pokrokářství, progresivismus neomarxismus
Toto ne... psal jsem zde komentář, ale vymazali mi jej. Dávám jen 50%.