I-ťing: Kniha proměn přehled
Oldřich Král , neznámý - neuveden
Kniha proměn je nejstarší dochovaná čínská kniha věštebná a filosofická. Původní věštebné texty se tradovaly ústně po generace šamanů a věštců dynastií Šang a Čou, během dvou tisíciletí př. n. l. Zapsány byly kolem počátku prvního tisíciletí př. n. l. Jádro tvoří symbolické sestavy osmi trigramů a šedesáti čtyř hexagramů, vznikajících důmyslnou kombinací plných (jangových) a lomených (jinových) čar. K trigramům, k hexagramům i k jednotlivým čarám na různých pozicích uvnitř hexagramů se váží výroky, zakládající věštebnou výpověď v odezvu na otázky, jež klade Knize čtenář. K tomuto nejstaršímu symbolickému oráklu byly později připojeny různé komentáře, jež patří k základům východního myšlení. Během dvacátého století se stala Kniha proměn známou i na Západě. Dnes patří k nejpopulárnějším knihám starověkého myšlení a filosofie. Stále znovu ji berou do ruky ti, kdo hledají odpověď na složité otázky svého života, i tací, kteří se rádi vnoří do archaického světa obrazů a idejí, světa překvapivě rezonujícího s naším podvědomým hledáním. Český překlad Oldřicha Krále patří k těm nemnoha světovým překladům tohoto díla, které se snaží dostat co možná nejblíž autentické podobě jeho promluv, obrazů a myšlenek. Vybaven podrobnou studií a četnými komentáři stal se tento překlad důvěrným průvodcem po tajemných znameních, krásných obrazech a moudrých ukázáních. Z čínštiny přeložil, výkladem a komentáři opatřil Oldřich Král.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize I-ťing: Kniha proměn. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (8)
S Knihou proměn pracuji již od roku 2004. Za těch 16 let se u mne ustálil modus operandi: aplikace v mobilu (trojitá úklona, obrácení k jihu, pokud možno čistý pracovní stůl, což je u mne utopie) a metoda ,,komparativní religionistiky'' - porovnání různých vydání, od Jednoduché ke Kapesní a právě Králově. Kniha proměn je pro mě největší psycholog a můj životní kouč. Zajímavá je McKennova metoda, kdy si hexagramy postupně zapisoval a jeho následná práce s ní pod vedením božského Logu - derivace fraktálové vlny, jíž popsal v článku Časová rezonance a knize Neviditelná krajina.
Účty za Volejte věštce přesáhly únosnou mez. A tak jsem se rohodl pořídit Knihu proměn. Čím že ta Kniha je, ptáte se?
Nu, Olda Králů mohl v předmluvě odvést lepší práci, než košatit souvětí, která s wikipedií a slovníkem cizích slov naXkrát lámete v hlavě, než vyjeví jakýs takýs smysl (jeho komentáře Křídel a hexagramů jsou zas ale po hříchu hotovým darem z nebes). Nicméně to, co jsem z ní (připravte se na Bytí, Jsoucno, Parmenida, onto, episto, axio, apod.) dekódoval, bych shrnul následujícím způsobem. Nejstarší (čtyři tisíciletí) dalšími texty později opatřená, vrstva Knihy proměn je souborem binárních (- - a —) svisle kombinovatelných znaků, napojených na tok algoritmu skutečnosti (tedy realita coby odpovídající projev měňavého matrixu matiky a nikoli, jako později „u nás“, pouhý iluzorně vlající háv nehnutelných idejí). Znaků pomáhajících určit vaši polohu v tekutých píscích všeho, co je, bylo a bude, znaků pomáhajících se v tom bordelu najít a na základě kosmické GéPéeSky se pak rozhodovat; KNIHA PROMĚN ZA VÁS NEVĚŠTÍ (ona vlastně nevěští vůbec; osud není pevně dán) naopak vás přímo činí součástí poznávacího a rozhodovacího procesu. Je spíše partnerem a katalyzátorem vnitřního rozhovoru (neptejte se na ano/ne, vyjde/nevyjde, ale spíš jak k té které události přistupovat, čeho se vystříhat apod.: obecně vzato je sestavení dotazu klíčovým prvkem užívání Knihy)...zas mě jednou napálili!
V souladu s takovou formulací jsem se jí rozhodl degenerovat po svém a místo kdysi plánovaného jogínského ostrůvku klidu před spaním si teď občas „všeobecně“ věštím (správně si položit vážnou, konkrétní, a hlavně upřímně míněnou otázku s hrozbou odpovědi na ní je těžší, než by se mohlo zdát) na zítřek. A pak číhám, kde se ty mnohosnubné souřadnice s následujícím dnem protnou; taková minihra, extra vrstva prožitku bytí, umožňující vám od jeho mrzutých malicherností zaujmout odstup.
Paradoxně mě tak Kniha proměn ze všech poloh času učí nejvíc přítomnosti.
Hvězdovat asi nemá cenu.
PS: 1.)Vydání od Maximy (2008) má elegantní grafickou úpravu.
2.)Nečekejte víkendové čtení.
3.) Stvoly Řebříčku lze nakrásno uchovávat a přenášet v plochém plastovém pouzdru od řetězu motorové pily. Jen do něj hřebíkem propalte pár větracích otvorů.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha I-ťing: Kniha proměn v seznamech
v Právě čtených | 1x |
v Přečtených | 51x |
ve Čtenářské výzvě | 3x |
v Doporučených | 6x |
v Knihotéce | 62x |
v Chystám se číst | 61x |
v Chci si koupit | 42x |
v dalších seznamech | 4x |
Jedna z nejstarších věšteckých publikací, kterou lze navíc chápat i jako filosofický text. Rozhodně jde vidět, jak komplexní systém staří Číňané vlastně vytvořili a dodnes jej využívá hned několik kultur. Do práce s orákulem jsem se ještě nepouštěl... první si musím nadělat klacíky. Pokud se ale osvědčí, nějakou tu hvězdičku knize možná přidám. Edit: Hvězdičku přidávám. :)