Informace: Historie. Teorie. Záplava přehled
James Gleick
Informace je v určitém smyslu knihou o všem, co je páteří naší civilizace: o telekomunikaci, ochranných známkách, počítačích, genetice, spamu a memech, kompresi dat, kvantové mechanice i šifrách, slovnících, náhodě, entropii i řetězových dopisech. Zkušený autor kultovní knihy Chaos a řady dalších publikací uchopil téma „informace“ skutečně od základu – knihu otevírá půvabná kapitola o „dálkové řeči“ afrických bubeníků (komunikačnímu kanálu, jehož kapacitě se schopnosti naší civilizace vyrovnaly až ke konci 19. století) a v řadě pestrých kapitol nás seznamuje s historií a hlavními aspekty informačního věku. Co má s moderní civilizací společného klínopis, bizarní projekt francouzských mechanických telegrafů či neméně bizarní mechanický počítač Charlese Babbagea? Uvidíme, že velmi mnoho. Zdánlivě mrtvá historická témata autor oživuje moderním pohledem teorie informace a v často překvapivých paralelách ukazuje, jak se současná civilizace dostala tam, kde nyní je. Informace je pozoruhodná kniha: abyste se do ní mohli ponořit a vychutnat její potenciál, nepotřebujete žádné zvláštní vzdělání, na druhé straně však otevře nikoli jeden, ale celou řadu nových horizontů i ostřílenému profesionálnímu informatikovi.... celý text
Literatura naučná PC literatura Sociologie, společnost
Vydáno: 2013 , Argo , DokořánOriginální název:
The Information: A History, a Theory, a Flood., 2011
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Informace: Historie. Teorie. Záplava. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (8)
Obdivuji autora kolik oborů lidské činnosti a přírodních zákonnitostí spojil dohromady jejich průnikem – informací. Na druhou stranu nemyslím si, že to zvládnul na pět hvězd, z knihy lze cítit spousty omáčky a vlastní fylozofie a místy jsem měl pocit, že neví o čem píše.
Když jsem se blížila ke konci, došlo mi, že těch témat spojil Gleick neskutečný množství. Předpokládám, že některá i vynechal a snažil se držet hlavně vědy a vědců okolo čehosi jako koncept informace, ale stejně...
K FORMĚ:
Na jedné straně jsou anekdotické epizody, útržky z dopisů a vědeckých časopisů, na druhé hned jednodušší vzorce, vysvětlení entropie, zrodu genetiky, Maxwellových démonů, co je redundance... Tak jsou ty vědecké teorie zasazeny do kontextu, což mně osobně hodně sedělo (zároveň to knihu příliš neulehčuje, pokud jste přírodními vědami nepolíbení). Ale nutně se dá očekávat, že někde musel autor věci zjednodušit, useknout, nebo je podřídil vlastní filosofii, která docela jasně dílem prosakuje, jelikož kontrastuje zase se stylem popisování faktů.
Nicméně je to především skvělý úvod do konceptu informace a dobrá inspirace, jak by měly vypadat podobné knihy (a učebnice): kontext, kontext a vývoj v myšlení. Protože žádný objev ani vynález nepřichází z ničeho, ani géniové nejsou tak ryzí. A bez kontextu navíc jen těžko dohlížíme důsledky, které některé objevy a vynálezy mají... ostatně i proto se pachtíme v těch odsmyslených informacích, kterým je věnován závěr knihy.
Související novinky (1)
Knižní novinky (13. - 20. 10.)
12.10.2013
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Informace: Historie. Teorie. Záplava v seznamech
v Právě čtených | 2x |
v Přečtených | 37x |
v Doporučených | 5x |
v Mé knihovně | 38x |
v Chystám se číst | 42x |
v Chci si koupit | 23x |
v dalších seznamech | 3x |
Kniha plná informací o informaci a nejen to.
Historický výčet něčeho tak zdánlivě banálního jako je informace a toho, jak se s ní pracovalo v průběhu času (od afrických bubeníků až po ty nejlepší matematiky), snad ani nemůže být napsaný poutavěji. Vše popsáno v vzájemných souvislostech a paralelách a doplněno zajímavými příběhy. Člověk si pak snadno uvědomí, do kolika oborů pojem informace přesahuje.