Paní z Šedivého domu přehled

Paní z Šedivého domu
https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/105734/pani-z-sediveho-domu-105734.jpg 3 45 45

Detektivní román autora, který je dnes hodnocen jako zakladatel moderní české detektivky. Román z prostředí starého anglického zámku, napsaný v třicátých letech pod bezprostředním vlivem detektivek západních. Příběh začíná vyšetřováním vraždy mladého muže, který přišel na panství bohatého filmového producenta prohlásit, že mladá producentova dcera nezemřela před rokem dobrovolnou smrtí, nýbrž že byla zavražděna. (www.pitaval.cz)... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Paní z Šedivého domu. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (15)

milary
09.07.2024 3 z 5

Kupodivu tři, i když kdysi, když byla Paní z Šedivého domu součástí naší domácí knihovny, jsem ji přečetla s velkou chutí několikrát. V očekávání jsem se začetla, těšila se vtipkováním, obdivovala Fikerův jazyk naroubovaný na holmesovskou klasiku. Bavila mě zápletka i postavy, ale jak děj plynul, začalo být všeho tak nějak moc. Vysvětlování, špičkování, odvozování, dokazování, - nějak mě to umořilo a příjemná atmosférická kriminálka se v tom přebytku jaksi ztrácela.

ber-tram
22.04.2024 4 z 5

Zápletka se tedy rozbředla dost nesenzačně, zato vyprávění mělo vtip a spád. Schválně jestli by se anglosaský autor takhle vžil do našeho rady Vacátka třeba… Ale proč by to dělal? Emancipovat žánr naroveň cizině chtěl stůj co stůj Fiker. 15/24

ludek.n
04.07.2022 3 z 5

Eduard Fiker přináší v Paní z Šedivého domu klasickou detektivku Holmesovského typu. Vyšetřovatel T. B. Corn a jeho pomocník Jerome Hogath řeší případ vraždy na panství Romford Manor v hrabství Surrey, která nějakým způsobem souvisí se sebevraždou May Cohenové. Ta před rokem skočila z mostu do řeky Lush a utopila se. Fikerova novela je intelektuální hříčkou s hledáním motivů, jež v konečném důsledky vedly ke dvěma vraždám. Žádné velké drama se však nekoná a finální odhalení je tak trochu předvídatelné už dlouho dopředu. Postavy jsou šablonovité a nevýrazné, dějová linka až příliš jednoduchá a jednotlivé indicie splývají do beztvaré hmoty. Na druhou stranu, není potřeba luštit složité rébusy ani se zaobírat psychologickými profily účinkujících a příběh proto uplývá jako voda v divoké řece. V podstatě uzavřená skupina podezřelých nenechá vyprávění rozutíkat se do stran, a tak je rychle a čistě vše vyřízeno. Chyběla mi nicméně nějaká nadstavba, poselství nebo zadostiučinění, abych si Paní z Šedivého domu skutečně užil.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Paní z Šedivého domu v seznamech

v dalších seznamech2x