Irská kuchařka přehled
Mary Beth Keane
Irská kuchařka je dramatický příběh inspirovaný skutečným životním osudem Mary Mallonové, která si jako mnozí jiní přijela do Ameriky splnit svůj sen. Díky talentu a tvrdohlavosti se jí podaří vydobýt si vysněnou pozici kuchařky v bohatých domácnostech, její sen ale skončí, když ji úřady jako prvního člověka v Americe označí za bezpříznakového přenašeče břišního tyfu, kterým údajně nakazila desítky lidí, z nichž několik zemřelo. Mary Mallonová, také známá jako Tyfová Mary, nikdy nepřijala, že by měla být zdrojem infekce a dál pod změněnými jmény vařila, ačkoli tyfové epidemie propukaly téměř všude, kde byla zaměstnána. Nakonec musela strávit několik desítek let v karanténě, ve které i zemřela. Irská kuchařka ovšem není pouze tragickou výpovědí o jednom životě, ale i obrazem dobového New Yorku, kde se na pozadí prvních vyrůstajících mrakodrapů mísí sny s trpkou realitou.... celý text
Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: 2016 , GaramondOriginální název:
Fever, 2013
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Irská kuchařka. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (32)
Příběh je podle skutečnosti a proto jsem se na něj velmi těšila, protože historické události mám velmi ráda.
Život Mary rozhodně nebyl jednoduchý a jako hlavní hrdinka si získala můj respekt a úctu. Musím říct, že jsem si ji velmi oblíbila a dokonce jsem chápala její tvrdohlavost a odhodlání se vrátit ke svému milovanému povolání a věci co jí bavila.
Bohužel jednání lékařů bylo naprosto mimo a myslím, že se měli snažit vysvětlit lépe problematiku a ne se k Mary chovat, tak hnusně, jak se občas chovali. Chápu že v té době bylo lékařství na jiné úrovni, ale stejně mi občas zůstával rozum stát.
Druhou postavou s kterou se za mě bohužel setkáváme celou knihu je Alfred. Upřímně řečeno tak strašně bezohlednýho, tupýho, strašnýho chlapa jsem dlouho nezažila. A jediný, co jsem doopravdy nechápala, že Mary vždy v sobě našla nějaký cit či odpuštění a stejně si ho pustila do života, i po všech zklamání, co si s ním prožila.
Musím přiznat, že první polovina knihy se četla lépe a stránky mi utíkaly, chtěla jsem se o Mary a jejím životě dozvědět více. Od momentu, kdy byla propuštěna z ostrova se děj zlomil a kniha se mi četla hůře.
Vůbec mě nebavily části, které byli z pohledu Alfreda a myslím, že mohli být z příběhu bez problémů vynechané, protože neposouvaly děj dal. Když už jsem si říkala, že svítá naděje, že bude lepším člověkem, tak udělal něco, co mé mínění o něm ještě více snížilo. Příběh se mohl nadále jen odehrávat z pohledu Mary a mohla zde být zmínka o Alfredovi. Knihu by to zkrátilo o nějakých 50-70 stránek a myslím, že by to pro celkový příběh bylo lepší.
Konec knihy mě překvapil a rozhodně jsem takový konec nečekala. V průběhu čtení se vyskytlo pár nečekaných momentů, které dokázaly překvapit.
Pokud se chcete dozvědět něco o historii, zjistit něco o Americké společnosti v 2. polovině 19. století a počátku 20. století a zjistit kdo vlastně byla Tyfová Mary, tak je to kniha přímo pro vás!
⭐ 3.5/5
Knihy podle skutečné události jsou mé oblíbené. Knížka se četla dobře, ale hlavní hrdinka mi byla silně nesympatická a vlastně si i ten konec podle mě zasloužila.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Irská kuchařka v seznamech
v Přečtených | 100x |
ve Čtenářské výzvě | 14x |
v Doporučených | 6x |
v Mé knihovně | 114x |
v Chystám se číst | 59x |
v Chci si koupit | 4x |
v dalších seznamech | 2x |
Příběh Tyfové Mary jsem sice už v hrubých obrysech znal, ale proč se nedozvědět o něco víc? Zkusil jsem tohle, a nelituju, je to dobrá knížka.
Mary je těžko soudit, konečně, že nemoci způsobují nějaké mikroorganismy tenkrát věděl opravdu málokdo a irské kuchařky mezi vědeckou elitu nepatřily. A ona chtěla jen dělat to, v čem vynikala, tedy vařit. Přece nikdy nemocná nebyla, tak nechápala, jak by mohla někoho nakazit. Nevěřím, že by chtěla někomu úmyslně ublížit, ale díky své nevědomosti a možná i té pověstné irské tvrdohlavosti se stala pro řadu newyorských domácností andělem smrti.
Zajímavé jsou taky historické reálie té doby, tedy Ameriky kolem roku 1910. A to včetně kuriozit typu levného heroinu v lékárnách pro každého.
Pokud vás příběh Tyfové Mary zajímá, tuhle knížku zkuste, je to dobře napsané, uvěřitelné a má to autentickou atmosféru.