Italská cesta přehled

Italská cesta
https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/123676/bmid_italska-cesta-GrK-123676.jpg 4 30 30

Obsáhlé autobiografické dílo, líčící osudy a pocity velkého spisovatele během jeho pobytu v Itálii v letech 1786 až 1788, je nejen dokumentem o jedné etapě jeho života, ale i svědectvím o duchovním ovzduší, přírodě a umění středomořské země. Svazek, vycházející k 150. výročí autorova úmrtí, je doplněn četnými poznámkami k uváděným reáliím z hlediska současnosti.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Odeon
Originální název:

Italienische Reise, 1817


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Italská cesta. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (10)

B.V.
03.03.2025 4 z 5

"Využil jsem svého dne co nejlépe, abych se díval a opět díval. Ale v umění je tomu jako v životě: čím hloub pronikáme, tím širší prostory vidíme před sebou.“

"I zde jsem znovu pocítil, že jsem na všechno už příliš starý. Jen na pravdu ne."

"Řím, 5. ledna 1788
Odpusťte, že dnes píši jen málo. Tento rok jsem zahájil s vážností a pílí – a sotva se stačím ohlédnout. Opery mě nebaví, potěšit mě teď může jen hluboká a věčná pravda. Nyní mě zcela ovládlo studium lidského těla. […] Vše ostatní vedle toho mizí. S tím studiem se to má po celý můj život prapodivně; a nyní znovu. Nedá se o tom hovořit. Čas teprve ukáže, co ještě vykonám."

dasa6360
10.02.2025 5 z 5

Od doby, kdy jsem si přečetla Denník na cestě do Itálie od Máchy, jsem věděla, že bych si zase jednou ráda přečetla cestopis z podobného období (a to nám Mácha po sobě zanechal spíš jen krátké útržky). Proto jsem byla nadšená, když jsem teď narazila na Italskou cestu od Goetheho.

A? Jedním slovem – nádherné. Goetheho zápisky mě vtáhly do doby, kdy byl turismus ještě v plenkách, kdy slavné památky nebyly obleženy davy a kdy cestování znamenalo opravdové objevování. Celou trasu jsem si navíc projela spolu s ním na Google mapách, ačkoliv dnes už žádné z těch míst nemůže vypadat stejně jako tehdy.

Nejvíc mě nadchlo obrovské množství odkazů na známé i méně známé umělce, architektonické památky i vylíčení těch nejmenších detailů – atmosféry, přírody, světla, každodenního života.

Samozřejmě tu nehodlám tvrdit, že jsem se dokázala vcítit do každé Goetheho myšlenky – to snad ani není možné. Co ale mohu říct s jistotou, je, že s ním naprosto sdílím všechno to nadšení, úžas i melancholii.

„Génius si třetího září ani nepospal. Kočí musel už ve tři ráno prásknout do koní, aby byli co nejdříve přes Brenner na jihu. O téhle eskapádě neměl nikdo ani tušení – ani Jeho Jasnost vévoda Karl August. Goethe se mu omluvil se zpožděním. A státnické povinnosti? Nechal je ležet.

Kretschmer napsal: ‘Tajný rada náhle vezme do zaječích ze svého ministerstva a nechá všechny spisy bez vyřízení, vede v Itálii slastný život… vytratil se z Karlových Varů jako zloděj…,


Marhulka14
05.02.2025 5 z 5

Poslechnuto na čRo a jsem okouzlena. Má první, rozhodně však ne poslední, kniha od tohoto vzdělaného a talentovaného muže. Jeho úžasný pozorovací talent a popis, mě tak známých míst Itálie, mě doslova uchvátily.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Hospodyně, Noční host a další knižní novinky (25. týden)

18.06.2023


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Italská cesta v seznamech

v Právě čtených5x
v Přečtených33x
ve Čtenářské výzvě3x
v Doporučených2x
v Mé knihovně25x
v Chystám se číst23x
v Chci si koupit15x
v dalších seznamech5x