Já platím, já rozhoduji? - Političtí podnikatelé a jejich strany přehled
Lubomír Kopeček , Vít Hloušek , Roman Chytilek , Petra Svačinová
Silvio Berlusconi, Geert Wilders, Frank Stronach, Viktor Uspaskich, Vít Bárta, Tomio Okamura a Andrej Babiš. To jsou jen některá jména politických podnikatelů, kteří vytvořili vlastní stranu a vstoupili s ní do politiky. Přestože tento fenomén silně ovlivňuje řadu let politický a společenský život v České republice, příliš se o něm neví a nebyl dosud podrobně zmapován. Tato průlomová práce nabízí zasvěcenou a důkladnou analýzu podnikatelských stran, přičemž důraz je kladen na strany působící dnes či v nedávné minulosti v České republice. Mapuje jejich zrod, vývoj, témata, s nimiž dokázaly oslovit voliče, i to, čím se tito voliči vyznačují. Zvláštní místo v analýze jednotlivých stran má stranická organizace a role lídra-zakladatele v ní. Podle velikosti finančních, mediálních a dalších zdrojů lídra i podle jeho rozhodnutí, zda vytvořit územní struktury a členskou základnu, či ne, nabízí inovativní typologii těchto stran. Kniha také zasazuje tyto strany do širších souvislostí proměny současné politiky v západních demokraciích... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Já platím, já rozhoduji? - Političtí podnikatelé a jejich strany. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (1)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Já platím, já rozhoduji? - Političtí podnikatelé a jejich strany v seznamech
v Právě čtených | 1x |
v Přečtených | 5x |
v Mé knihovně | 1x |
v Chystám se číst | 7x |
v Chci si koupit | 2x |
Autoři knihy
česká, 1975 Vít Hloušek
česká, 1977 Roman Chytilek
česká, 1976 Petra Svačinová
česká
Velmi dobrý počin i na vysoké poměry spolupráce brněnské katedry politologie a nakladatelství Books&Pipes. Kniha velmi čtivě psaná, komplexní a podrobná, ale nikoliv bezbřeze, a bohatě strukturovaná. Obsáhlý úvod se zahraničními příklady podnikatelských stran jsem velmi uvítal. Pozitivně je třeba též ocenit zařazení kapitoly o voličích stran politických podnikatelů, která knize krom, pro někoho možná "suché", analýzy stranických struktur dodává kontext a relevanci pro zařazení do širší debaty o krizi a problémech liberální demokracie i tradičního stranictví.
Snad jediná výtka: pro úplné vyčerpání české perspektivy mi v textu scházelo alespoň pár odstavců ztracených pro Republikánskou stranu Československa Miroslava Sládka, která je pro záběr knihy bezesporu relevantním případem, byť mnohem časově vzdálenějším, než všechny v knize dopodrobna rozebírané příklady: stejně tak i některé příklady z geograficky i mentálně blízkého Slovenska (minimálně projekty Igora Matoviče, Borise Kollára či Andreje Danka v mnoha ohledech znaky podnikatelských stran jistě nesou)