Jak jsme se nedali aneb Kapitoly z dějin národního úpění přehled

Jak jsme se nedali aneb Kapitoly z dějin národního úpění https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/6898/bmid_jak-jsme-se-nedali-aneb-kapitoly-z--7UM-6898.png 4 150 150

Humorně laděný pohled na mýty české historie a českého vlastenectví od středověku až po současnost aneb Jak to vlastně bylo. Autor úsměvně glosuje nejen staré české pověsti, ale i písemně doložené události našich dějin, a zasvěceně polemizuje s českou historiografickou tradicí, které mnohdy zdůrazňuje v českých dějinách prohry, místo aby oslavovala četná vítězství na poli válečném, politickém i kulturním. Vydání první.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Jak jsme se nedali aneb Kapitoly z dějin národního úpění. Přihlašte se a napište ho.

LukasB.453
11.04.2024

poučná oddychovka a výtečná edukační pomůcka pro základoškolský dějepis.

Maki229
07.04.2024 5 z 5

Pěkně se to četlo. Shrnutí od úsvitu našich dějin po 18.století - stručné formou krátkých kapitol. Líbí se mi, jak pan Šmíd boří historické mýty nastřádané za posledních 150 let. Už v úvodu upozorní, že on taky nemá patent na pravdu. Souhlasím s ním, že je dobré podívat se na ledacos z druhé strany a v dnešní době se dá v historických pramenech hodně faktických údajů dohledat. Je známá pravda, že dějiny psali vítězové a tak nic není stoprocentní, snad alespoň doložené počty - lidí živých, zemřelých a letopočty - co se zapsalo do místních kronik.
Rozhodně jsem se u knihy pobavila, někdy i nahlas zasmála a snad se i něco dověděla.
Knihu doporučuji všem, kteří se o naši historii zajímají a alespoň něco málo už vědí, aby neměli z těchto střípků informací chaos v hlavě.

Sitting-Bull
25.05.2023 4 z 5

Zábavné a moc pěkné shrnutí našich dějin a tak nějak vysvětlení, proč se jako národ tak vyžíváme v úpění. :-) Jsem ráda, že jsem se k historii dostala i touto zábavnější formou, protože kantorky jak na základní, tak na střední škole mi dějepis dokázaly spolehlivě zhnusit na dlouhá léta dopředu a já až ve svých čtyřiceti(plus) si k historii postupně hledám svou cestu. Doporučuji zejména těm čtenářům, kteří se s nadhledem dokáží zasmát i sami sobě.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Jak jsme se nedali aneb Kapitoly z dějin národního úpění v seznamech

v Právě čtených2x
v dalších seznamech1x