Jak mluvit o knihách, které jsme nečetli přehled

Jak mluvit o knihách, které jsme nečetli
https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/58635/bmid_jak-mluvit-o-knihach-ktere-jsme-nec-1Ek-58635.jpg 3 63 63

Od kultivovaných lidí se očekává, že četli všechna důležitá díla světové literatury a k tomu ještě spoustu knih, které každý rok vycházejí. Jak se zachovat v těchto ošemetných situacích, kdy máme mluvit o knihách, které jsme nečetli? Pierre Bayard, autor této duchaplné a provokativní knihy, tvrdí, že je důležitější znát místo knihy v kolektivní knihovně než podrobnosti o ní. Na příkladech spisovatelů, jako jsou Graham Greene, Oscar Wilde, Michel de Montaigne nebo Umberto Eco, Bayard charakterizuje mnohé druhy „nečtení“ i různé delikátní situace, do kterých se můžeme dostat, a poté nám nabízí rady, jak z nich elegantně vybruslit.... celý text

Literatura naučná O literatuře
Vydáno: , Host
Originální název:

Comment parler des livres que l'on n'a pas lus?, 2007


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Jak mluvit o knihách, které jsme nečetli. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (19)

Gracian1964
27.04.2024 3 z 5

Neviem, čo si o tejto knihe myslieť, trochu jej nerozumiem a trochu rozumiem. Akoby autor ospravedlňoval nečítanie. Ak som nejakú knihu nečítal, nehanbím sa za to a nemám prečo k nej vyjadrovať komentár. Čítam rád, je to vášeň a dúfam, že ešte ma čaká veľa neprečítaných aj prečítaných kníh.

lubtich
13.03.2020 3 z 5

Tak jak tuto knihu uzmout za pačesy.
V první řadě je třeba říct, že je rozhodně více seriózní nežli humorná. To jsem asi neočekával, na druhou stranu - každá kapitola je protkána úryvky z jednoho díla (dané dílo je předmětem bádání z daného úhlu pohledu), kde se už nějaké ty žertovné části nacházejí. Což je první chvályhodná věc - jakkoli kniha na první pohled odrazuje od čtení, tak samotných literárních odkazů je v ní nespočet.
Samotná myšlenka je bezesporu dobrá, ale dovolím si v něčem s autorem rozporovat:
Jakmile knihu nečtu a následně jsem nucen o ní mluvit, tak používám mluvený projev, slova, pochopitelně. Kde však tyto slůvka pobrat? Pochopitelně, z četby. Proto bych bral "rady" v této knize vážně pouze jako nouzové, nikoli tak, že nečtení knihy v nás zanechá lepší dojem než samotné čtení.
A druhá výtka - pár kapitol bylo možná až příliš šitých na míru knižním odkazu, který se v ní nachází.
Někde zas samotný název kapitoly nesouvisel s daným textem a spíše se autor řídil stylem „jdou lidi a ptají se selky: Šly tudy děti? A selka odvětí: Já seju len”.
Nemohu říct, že mi kniha v něčem nerozšířila obzory, docela mě to i chytlo. Jak sám ale autor nabádá, možná že ani tuto kniha není třeba číst.


gargamelka
31.01.2020

Knihu jsem četla ke zkoušce. Bezesporu zajímavý název. Jednoduše - všechno vědět a pamatovat si nemůžeme. Číst či nečíst?

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Jak mluvit o knihách, které jsme nečetli v seznamech

v Přečtených79x
ve Čtenářské výzvě3x
v Doporučených4x
v Knihotéce21x
v Chystám se číst76x
v Chci si koupit15x

Autorovy knížky

Pierre Bayard
francouzská, 1954
2010  63%Jak mluvit o knihách, které jsme nečetli