Jak žít dobrý život: Starověké umění stoické radosti přehled
William Irvine
Představte si, že takhle sedíte se starším (moudřejším) rodinným přítelem třeba v kavárně u šálku silného espressa, a jak už to tak chodí, stěžujete si mezi řečí na X, Y, Z: pracovní, srdeční či rodinné problémy, zdravotní, finanční, psychické či jiné trable, anebo dokonce existenciální problémy typu utrpení, smysl života či strach ze smrti; prostě to, co člověka trápí, co svět světem stojí. Váš moudrý přítel se zamyslí, napije se kávy, a řekne: "Já vím, ale zkus se na to podívat takhle. Staří Stoici říkají, že... " Posloucháte, zamyslíte se, přikyvujete: "Jo, jo máš pravdu, to dává smysl... ". Po cestě domů vám to všechno vrtá hlavou, usínáte klidnější. Seženete si doporučenou literaturu, čtete, chápete více. Postupem času změníte perspektivu, vzpomenete na jeho rady, když je třeba, aplikujete je v praxi - a ono to fakt funguje, je lépe! Přesně tak se čte kniha profesora Williama B. Irvina - není to další self-help příručka, po které za pár let ani neštěkne pes, anebo nudná, složitá a nepoužitelná teorie, kterou si často řada lidí pod "filosofií" vybaví. "Jak žít dobrý život" je praktický manuál staletími ověřeného systému osobní transformace a rozvoje, jasně, srozumitelně a především laskavě vyskládaná příručka pro člověka 21. století. Není náhodou, že se Irvinova kniha stala celosvětovým bestsellerem a jedním ze základních stavebních kamenů moderního stoicismu a praktické životní filosofie. Naučíte se řadu jednoduchých a okamžitě aplikovatelných metod, které vám umožní dosáhnout duševního klidu a radosti z života, získat psychickou i fyzickou odolnost, vhled i nadhled, a stát se lepším člověkem: prostě jak název slibuje, naučíte se, jak žít dobrý život.... celý text
Duchovní literatura Literatura naučná Filozofie
Vydáno: 2020 , Blue visionOriginální název:
A Guide to the Good Life, 2008
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Jak žít dobrý život: Starověké umění stoické radosti. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (13)
(SPOILER) Je to rok, co jsem knihu cetla, vzdy kdyz si rikam, ze uz nemuzu, vzpomenu si na poselstvi: “predstavte si, ze uz to nikdy nezazijete. a nejak se vse zlepsi.
Ačkoliv je jazyk knihy jednoduchý, poselství může být veliké. Je skvělé, že se William Irvine rozhodl přenést některé hodnoty, které jsou staré více než dva tisíce let, do současnosti a nabídnout je moderní společnosti. Čtivě a poutavě, ne vědecky, ale masově a prakticky. Myslím, že většina kapitol rozhodně stojí za důrazné zamyšlení se o přístupu k životu každého z nás. Koneckonců, jak sám Irvine píše, lepší je mít jakoukoliv životní filosofii (ne nutně stoicismus), než žádnou. A to je za mě možná jedno z nejklíčovějších sdělení. Pokud má člověk soubor hodnot, kterým se může směrovat, může si odpustit nekonečné a nesmyslné přemítání nad věcmi, které nejdou změnit. Koneckonců náboženství svoji pozici v podobě dominantního a absolutního návodu na „správný“ život ztratilo, nejde mu ale upřít, že mnoha lidem dodávalo smysl. Onen smysl nabízí právě i životní filosofie. A možná víc ani hledat nepotřebujeme.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Jak žít dobrý život: Starověké umění stoické radosti v seznamech
v Právě čtených | 9x |
v Přečtených | 88x |
ve Čtenářské výzvě | 3x |
v Doporučených | 12x |
v Knihotéce | 41x |
v Chystám se číst | 95x |
v Chci si koupit | 54x |
v dalších seznamech | 3x |
Jedna z dalších knížek, ke které se budu rád vracet v průběhu života.
Autorovi se povedlo vytvořit pomyslnou stoickou příručku pro člověka 21. století. Opírá se o spisy jenž napsali Marcus Aurelius, Seneca, Musonius (a další) a následně je dále rozebírá. Knížka se četla sama, je psána lidsky a srozumitelně.
Ať už hledáte duševní klid, řešíte nějakou krizi, nebo vám prostě schází osobní životní filozofie, tak tato knížka může být pro vás určitým vodítkem.
Odložím sem jednu myšlenku z knihy...
"Stoikové zastávali názor, že nejlepším způsobem, jak dosáhnout spokojenosti, není pracovat k uspokojení jakýchkoliv tužeb, jež v sobě máme, nýbrž se učit být spokojený se svým životem, jaký právě je - naučit se být šťastný díky čemukoliv, co právě máme. Můžeme své dny trávit přáním, aby se okolnosti změnily, ale pokud si dovolíme toto udělat, strávíme své dny ve stavu nespokojenosti. Ovšem můžeme-li se naučit chtít, cokoliv už máme, nebudeme muset pracovat na naplnění svých tužeb, už totiž budou naplněny.