Jak ztratit Zemi přehled
Nathaniel Rich
Už dlouho víme, co se s naší planetou děje. Toto je příběh o tom, proč nic neděláme.Během osmdesátých let hrstka vědců a politiků riskovala vlastní kariéry, aby v zoufalství varovali před hrozbou, kterou na sebe svět přivolává rostoucí spotřebou fosilních paliv. Jejich snaha měla kromě vzniku mezinárodních panelů a prvních pokusů o globální spolupráci na snížení uhlíkových emisí ještě jeden paradoxní důsledek: koordinovaný lobbing těžařských a energetických společností, které popírají účast lidské civilizace na klimatických změnách. Co v osmdesátých letech znělo jako jasný úkol, to se posléze proměnilo v ideologické bojiště, na němž má vědecký fakt stejnou váhu jako politický názor.Kniha Jak ztratit Zemi reportážně mapuje, jak vznikl vědecký konsenzus ohledně dopadu lidské aktivity na klima a jak tragický osud měla následná politická řešení. Kniha sice líčí historický vývoj — je však zásadní především pro ten budoucí.... celý text
Fejetony, eseje Politologie, mezinárodní vztahy Ekologie, živ. prostředí
Vydáno: 2020 , HostOriginální název:
Losing Earth: A Recent History, 2019
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Jak ztratit Zemi. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (5)
Na jedné straně je fajn, že Nathaniel napsal knížku, která výpravnou formou vypovídá příběh diskurzu klimatické krize z pohledu spojených států, na straně druhé je docela útlá a tím pádem i hodně úzce zaměřená. Ale myslím, že je hloupost od knížky čekat něco víc. Moje hloupost. :)
Na 200 stranách nám autor ukazuje počátky toho, jak se problém klimatické změny postupně odhaloval, jak k němu přistupovali jednotliví aktéři a jak se za celou dobu, bezmála 60 let nic zásadního nestalo. Knížka má i svého „pomerančového“ hrdinu a myslím, že bez problému by se z ní dalo udělat dokudrama. :)
Nemyslím však, že knížka jako taková má nějaký závratný komerční potenciál. Ono v zásadě je lidem kolem hodně věcí jedno a když si někteří myslí, že klima se začalo řešit příchodem Gréty, tak v celkovém kontextu je jedno, jestli je to pravda, nebo jaká je opravdická historie –
– a opravdická historie je to jen z pohledu USA. Samozřejmě je svět složitější, komplexnější a větší, a i když v jistém historickém období byly USA zodpovědné za 1/3 emisí – své dominantní postavení postupně opouštějí. No o této polemice knížka není. A o čemže to vlastně je?
Je to příběh o tom, jak lidé zjistili, že se blíží velký problém. Jenomže je příliš veliký a vzdálený, aby jej dokázali v mysli uchopit. A tak se desítky let handrkují a vymýšlejí co s tím, a jestli vůbec něco a také jak vše zmanipulovat, aby to neznělo, tak špatně. A tak sobectví opět vítězí nad laskavostí, nepravda nad pravdou, pohodlí nad omezením.
Jako střípek do nově vznikající mozaiky Klimax si myslím, že je to dobrý kousek. Malinko rozšiřuje obzory a popravdě mě bavila mnohem víc, nežli předchozí díl – nebyl moc invenční. Autor se v závěru snaží ukázat možné řešení – apel na morálku, nicméně si myslím, že lidstvo své cynické období ještě nepřekonalo. Zatím.
4 hvězdičky :P
Na jednu stranu velmi zajímavě popsané zákulisí prosazování klimatických úvah, myšlenek, studií a politiky v průřezu americkými vládami. Tenhle popis, jaký chaos, náhody, známosti a politika rozhodují o tom, co se bude řešit na celostátní úrovni, mě bavil.
Na druhé straně... klimatická mánie je morem dnešní doby. Četla jsem dost vědeckých názorů na to, proč to s tou klimatickou změnou a naším CO2 není tak docela přesné, jak hlásají apokalyptici. A tyhle argumenty mi v knize chybí, nepřesvědčila mě, že přímá souvislost mezi množstvím CO2 a oteplením je takový průšvih, i když se to tam všude tvrdí.
Napadá mě myšlenka, že ztratit zemi lze nejenom tím, že ji budeme oteplovat (ovšem je otázka, jestli ty teplotní výkyvy můžeme opravdu ovlivnit nebo zvrátit, jestli spíše nejsou v dlouhé geologické historii normálním jevem), možná můžeme ztratit zemi i tím, jak se k smrti vyděsíme klima náboženstvím.
Kdo chce názor i z druhé strany, doporučuji například poslední kapitolu v knížce O lidech a vodě.
Související novinky (1)
Knižní novinky (40. týden)
27.09.2020
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Jak ztratit Zemi v seznamech
v Přečtených | 22x |
v Doporučených | 1x |
v Mé knihovně | 17x |
v Chystám se číst | 51x |
v Chci si koupit | 12x |
v dalších seznamech | 4x |
Od vydania originálu ubehlo 5 rokov, čo nie je dlhá doba. Lenže knihy s enviro tematikou zvyknú veľmi rýchlo zastarať, stále vychádzajú nové a nové knihy so šokujúcimi zisteniami z výskumov. Niekedy mám pocit, že v snahe vymedziť sa, si zakladajú na popretí všetkých dovtedajších zistení. Mimochodom to isté platí pre knihy o výžive a zdraví. Avšak, táto kniha je výnimkou, pretože nie je ani tak o tom, čo bude, ale skôr o tom, čo sa stalo (alebo skôr mohlo stať) v období od 1979-89 a ako blízko bolo ľudstvo k dohode na zbrzdenie globálneho otepľovania.
Smutné je, že ak by svet dostal príležitosť vrátiť sa v čase a začať odznova, obávam sa, že by to dopadlo rovnako. Skepsa voči vedeckému konsenzu sa v dôsledku sociálnych sietí prehlbuje, takže bude to už len horšie. „Argumenty nikdy neprinútia človeka zmeniť nesprávny názor, ktorý si osvojil bez argumentov.“ – to je 300 rokov starý citát z Guliverových ciest.
Zhruba do polovice knihy to bolo veľmi čitateľné a vyzeralo to na plné hodnotenie. Ale potom si človek uvedomí, že stále je to o tom istom: nejaké vypočúvanie pred komisiou, nejaká konferencia, summit, prijatie dohovoru a veľmi veľa mien osôb a rôznych inštitúcií, o ktorých mimo USA nikto nepočul. Autor za to samozrejme nemôže, pretože tak sa veci udiali, ale nejako sa môj čitateľský záujem (nie záujem o tému) postupne vytrácal.
A ešte jeden citát priamo z knihy ku klimatickej zmene: „V čoraz väčšej miere sa posúvame z režimu predpovedania toho, čo sa udeje, do režimu snahy vysvetliť, čo sa stalo.“
7,5/10