Jan Dismas Zelenka (1679-1745) přehled
Janice B. Stockigt
Hvězda Jana Dismase Zelenky začala zářit teprve ve 2. polovině dvacátého století, kdy poprvé v moderní době vyšly tiskem jeho komorní skladby. Jak je možné, že tento významný český skladatel barokní hudby, jehož znal a obdivoval i Johann Sebastian Bach, zůstával tak dlouho ve stínu? Monografie přední australské muzikoložky a badatelky odpovídá na tuto otázku; mapuje Zelenkovy kořeny i formativní prostředí, jeho spojení s jezuitskou Klementinskou kolejí v Praze a především působení u dvora saského kurfiřta a polského krále v Drážďanech, neopomíjí ani Zelenkův pozdní styl. Osvětluje temná místa v životě skladatele i mnohé aspekty jeho znamenité hudby a stává se tak základem i referenčním textem veškerého dalšího zelenkovského bádání. Monografie bude podnětným průvodcem každého čtenáře, který se zajímá o hudební období baroka. Upoutá i zájemce o historii líčením politických poměrů a náboženského prostředí tehdejšího Saska, osudů jezuitské misie u kurfiřtského dvora i významných historických událostí, jako byla pražská korunovace Karla VI. a Alžběty Kristýny za českého krále a královnu. Nechybí ani popisy procesí a opulentních barokních slavností, to vše na základě dobových pramenů. Pro české vydání autorka opatřila dílo novou předmluvou, která shrnuje výsledky zelenkovského bádání za léta, která uplynula od vyjití originálu.... celý text
Biografie a memoáry Historie Umění
Vydáno: 2018 , VyšehradOriginální název:
Jan Dismas Zelenka, 2007
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Jan Dismas Zelenka (1679-1745). Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (3)
Knížku jsem nečetl, ale jeho hudba je krásná, nejvíc se mi líbí requiem C moll. Knížku jsem ale pořídil a věnoval kamarádovi varhaníkovi, velkému znalci J.S.Bacha. Ten tomu bude rozumět lépe než já ;-) Fascinuje mě, že obecně naši (perfektní) skladatelé 17. a 18. stol. jsou často více známí a vydávání v zahraničí a tuhle bichli o rodákovi z Louňovic pod Blaníkem (kde zbourali chlívky a místo nich postavili kuželník:)) napsala Australanka!
Ke knize mne přivedla krásná Zelenkova hudba. Má hodně odborných muzikologických pasáží, ne všemu jsem porozuměl. Protože o Z. životě je známo málo, zachycuje jeho činnost u drážďanského dvora spíše nepřímo: zmínky z deníku jezuitské misie, popis provozu katolického dvorního kostela v luteránské zemi, činnost dvorních hudebníků.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Jan Dismas Zelenka (1679-1745) v seznamech
v Přečtených | 4x |
ve Čtenářské výzvě | 2x |
v Knihotéce | 5x |
v Chystám se číst | 3x |
v Chci si koupit | 1x |
Je třeba ocenit Vyšehrad, že se snaží vydávat monografie nejen českých hudebních skladatelů. Tato kniha už v originále však trpí mnohými neduhy, např. téměř vůbec necituje jakékoliv české prameny, život Zelenky v Čechách téměř vůbec nereflektuje, nebyla od svého originálního vydání r. 2000 nijak aktualizovaná. Autorka také není konzistentní v terminologii, což byl kámen úrazu pro český překlad. Na straně české redakce taky najdeme více problematických věcí-např. manipulace s rejstříkem a chyby v něm i v poznámkách pod čarou. Přiložené hudební příklady vůbec neosvětlují skladatelovy postupy, záměry, inspirace nebo techniky-prostě jsou tam vrženy bez ladu a skladu. Překladatelka leckde překládala velmi volně, což v kombinaci s neporozuměním hudebním termínům, které navíc autorka používala nekonzistentně přinášelo leckde kuriózní české formulace. Některé věty jsou prostě (i pro hudebníky) nesrozumitelné. Divím se, že ani odbornému lektoru to nevadilo. Tahle kniha i její české vydání se prostě nepovedlo.