Jiná válka: Židé a Arabové v Palestině za druhé světové války 1935-1945 přehled
Dan Diner
Výkladu a popisu událostí druhé světové války bylo věnováno bezpočet knih. Přesto stále vznikají nové: pohled na více než osmdesát let staré události se neustále vyvíjí a názory se různí. Mezi politiky a ve společnosti obecně stále najdeme dost takových, kteří se při obhajobě svých postojů nadále odvolávají na druhou světovou válku. Dodnes platí, že konflikt v podobném rozsahu naše civilizace nikdy předtím nezažila, tato válka navíc umožnila i jednu z nejtragičtějších kapitol dějin lidstva, holokaust. Izraelsko-německý historik Dan Diner nabízí ve své poslední knize pohled, který by mohl být zajímavý i pro českého čtenáře: vypráví o událostech v židovské a arabské Palestině v druhé polovině třicátých let 20. století a během druhé světové války, kde sice žádné boje mezi Spojenci a Osou neprobíhaly, ale kde se neméně urputně bojovalo o budoucí osud židovské i arabské komunity. Diner ale nezůstává jenom u chronologie událostí: popisuje druhou světovou válku optikou „jihu“, tedy z jiného místa, než jsme my Evropané zvyklí. Při pohledu z Palestiny navíc vyniká skutečně globální charakter tohoto konfliktu, kde všechno souviselo se vším. Uvidíme bojiště i události doslova z celého světa: sionistické aktivisty, arabské povstání v Palestině, soupeření Ruska a Japonska na Dálném východě, spojenectví Hitlera se Stalinem, které se rozpadlo po německém útoku na Sovětský svaz, problémy britského impéria v Asii, Africe i Irsku, nacionalistické hnutí v Indii, nepokoje v Iráku a Íránu, zájmy Spojených států v Pacifiku i v Evropě, osudy polské Andersovy armády, tragédie evropských Židů v továrnách na smrt a mnoho dalšího – Diner přesvědčivě ukazuje, že události druhé světové války lze pochopit jen jako celek. A v tomto globálním propletenci se odehrávala i tzv. „jiná, malá válka“, ve které si Židé museli v Palestině i jinde vybojovat právo na další existenci.... celý text
Literatura naučná Historie
Vydáno: 2023 , GradaOriginální název:
Ein anderer Krieg: Das jüdische Palästina und der Zweite Weltkrieg 1935 – 1942, 2021
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Jiná válka: Židé a Arabové v Palestině za druhé světové války 1935-1945. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (1)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Jiná válka: Židé a Arabové v Palestině za druhé světové války 1935-1945 v seznamech
v Přečtených | 2x |
v Knihotéce | 28x |
v Chystám se číst | 5x |
v Chci si koupit | 3x |
Štítky knihy
Židé druhá světová válka (1939–1945) 30. léta 20. století 40. léta 20. století Palestina dějiny Židů Arabové
Autorovy další knížky
2010 | Porozumět dvacátému století |
2023 | Jiná válka: Židé a Arabové v Palestině za druhé světové války 1935-1945 |
Kniha pojednávající o druhé světové válce z trochu jiného pohledu, hodně se točí kolem Židů a Arabů, jak říká název, ale nejen kolem nich. Mluví se tak nějak o celé druhé světové válce, byť zde nejsou žádné detailní popisy bitev, to by ani nešlo, nicméně autor poukazuje na to, že na problematiku Židů a Arabů je nutné koukat z globálního hlediska a každá bitva a událost byla pro jejich budoucnost důležitá.
Co bych knize vytkl, skákaní z tématu do tématu a skoky v čase, tak to kolikrát vypadá chaoticky. Tak se o některých událostech dovídáme několikrát a může to být matoucí. Když už to takhle musí být, tak by jako příloha mohl být nějaký výpis nejdůležitějších událostí chronologicky dle času.
Nicméně kniha obsahuje spoustu zajímavých věcí. O této oblasti se zas tolik neví, tak se čtenář dozví o tom, co se dělo v Iráku, Íránu, proč byl pro Brity tak důležitý Blízký a Střední východ (ropa, zásobování SSSR), o vztahu k Židům a Arabům, k Indii, atd. Nastiňuje důležitost bojů ve Středomoří, byť se může zdát, že to bylo nedůležité bojiště, ovšem jeho důležitost byla vysoká.
Docela pro mě zajímavá informace, že Židé nebyli moc oblíbení ani v Polsku, ani Britové jim nechtěli moc pomáhat a za vším sledovali vlastní zájmy. Jsem si myslel, že nápad odstěhovat Židy na Madagaskar měli Němci a ne Poláci...