K čemu dnes humanitní vědy? přehled
Miloslav Petrusek , Tomáš Halík , Jiřina Šiklová , František Šmahel , Michal Stehlík , Miroslav Petříček , Rudolf Chmel , Miroslav Verner
Sedm osobností české a slovenské vědy reaguje na přezíravý postoj vůči humanitním a společenským vědám osobně laděnými texty, ve kterých nás seznamují se svými obory a apelují na jejich nezbytnou roli v životě jedince i společnosti. Falešná optika pouhé aplikovatelnosti a bezprostřední užitečnosti poznatků a vědění proměňuje od základu ideu univerzity a ohrožuje existenci mnoha vědních oborů, jež mají za sebou bohatou historii a přispívají k pěstování a tříbení národní a kulturní intelektuální identity. Editoři této kolektivní monografie, Jan Randák a Aleš Novák, se domnívají, že je stále ještě čas zastavit negativní trend podhodnocování humanitních a společenskovědních oborů. Záměrem knihy je upozornit na tento stav, pozitivně ukázat silné stránky těchto disciplín a otevřít diskusi o jejich odpovídajícím celospolečenském – kulturním a duchovním – významu.... celý text
Literatura naučná Filozofie
Vydáno: 2008 , Univerzita Karlova. Filozofická fakulta , Toggavíce info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize K čemu dnes humanitní vědy?. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (3)
k tématu se vyjádřil jen Petříček, ostatní si jen stěžují na současný systém financování FF UK, Šmahel si honí triko, Halík tradičně všechno svádí na komunisty...
k čemu dnes humanitní vědy - to se nedozvíte, naprosto zbytečná publikace - právě asi pro tu publikaci a položku v RIVu, aby bylo co vykazovat, že?
Zajímavá kniha se zajímavým tématem. Eseje sedmi profesorů z VŠ o podceňování humanitního vzdělání. Na některých místech si autoři odporují - např. investice do vzdělání jsou populistické kroky vládnoucí partaje dle jednoho a dle druhého je vzdělání podfinancováno. Někde u kritiky chybí návrh řešení, aj. Čekala jsem silnější argumenty, často šlo jenom o popis předmětu a jeho historii. Jinak ale kniha určitě stojí za přečtení.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha K čemu dnes humanitní vědy? v seznamech
v Právě čtených | 1x |
v Přečtených | 18x |
ve Čtenářské výzvě | 1x |
v Knihotéce | 5x |
v Chystám se číst | 22x |
v Chci si koupit | 3x |
Autoři knihy
česká, 1936 - 2012 Tomáš Halík
česká, 1948 Jiřina Šiklová
česká, 1935 - 2021 František Šmahel
česká, 1934 Michal Stehlík
česká, 1976 Miroslav Petříček
česká, 1951 Rudolf Chmel
slovenská, 1939 Miroslav Verner
česká, 1941
Musím sa priznať, že uvedená kniha si ma vyhliadla už veľmi, veľmi dávno v jednom veľmi sympatickom kníhkupectve. Z neznámych dôvodov som si ju však dlho, veľmi dlho nekupoval. Až raz jedného (snáď) slnečného dňa som ju dostal znovu pod ranu. Taktiež sa musím priznať, že som pred zvažovaním o jej kúpe prešiel niekoľko recenzií. Tie sa dali označiť vo všeobecnosti ako veľmi nelichotivé. Recenzenti vytýkali publikácií to či ono. Jeden šiel tak ďaleko, že v podstate vytkol (niektorým) humanitným pedagógom podiel na súčasnom stave humanitných vied a najmä zbytočnosť takýchto polemický snáh na úrovni „táranín“.
Aj napriek zlým odporučeniam som si knihu kúpil, veď koniec koncov vybrala sa ma už dávno. Na jej obranu musím povedať, že hoci je publikácia z roku 2008 nie je na zahodenie. Určite sa nejedná o rozsiahle odborné dielo k téme humanitných odborov ale ak išlo autorom o priblíženie „pohľadu z druhej strany“, možno konštatovať že sa im zámer podarilo naplniť. Pre mňa bol po koncepčnej stránke najzaujímavejší príspevok filozofa, Miroslava Petříčeka. Zaujal ma aj pohľad Rudolfa Chmela, hoci skôr z ľudskej ako odbornej stránky. Ďalším mimoriadne zaujímavým príspevkom, avšak po praktickej stránke bol príspevok egyptológa Miroslava Vernera.
Určite možno poďakovať za to, že svojho času do širšieho verejného priestoru vôbec dostala názory akademickej obce a to aj naozaj jednoduchým a rozsahovo brožúrovým spôsobom. Keby som sa mal rozhodovať, či by som si knihu kúpil ešte raz, odpoveď by znela: áno a to aj napriek tomu, že som k danej téme prečítal aj oveľa kvalitnejšie diela.