K čemu je dobrá válka? přehled
Ian Morris
Podtitul: Konflikty a pokrok civilizace. „Válka! ... K čemu je dobrá? Absolutně k ničemu,“ říká jedna slavná protiválečná píseň. Archeologie, historie a biologie však ukazují, že válka přece jen k něčemu dobrá je. I když to zní překvapivě, právě válka zajistila lidstvu větší bezpečí a bohatství. Renomovaný historik a archeolog Ian Morris vypráví v této knize hrůzný a fascinující příběh o patnácti tisících let válek. Jde za hranice bitev a brutalit, aby odhalil, co války vlastně udělaly světu a pro svět. V době kamenné žili lidé v malých, ustavičně se svářících společnostech a čelili šanci jedna ku deseti, nebo dokonce jedna ku pěti, že zemřou násilnou smrtí. Ve 20. století zemřela násilnou smrtí ani ne jedna osoba ze sta (a to navzdory oběma světovým válkám, holokaustu a Hirošimě). Vysvětlení: jedině válka vytvořila větší a složitější společnosti s vládami, které vymýtily vnitřní násilí. Ačkoli je to zvláštní, zabíjení udělalo svět bezpečnějším a bezpečí zase umožnilo lidem zbohatnout. Autor mapuje historii války jako největšího paradoxu dějin, od pravěku až k robotickým válkám blízké budoucnosti. Ta se může stát nejnebezpečnějším obdobím existence lidstva, ale pokud toto období přežijeme, konečně se možná naplní starý sen o světě bez válek...... celý text
Literatura naučná Historie Vojenství
Vydáno: 2017 , Dokořán , ArgoOriginální název:
War! What Is It Good For? Conflict and the Progress of Civilization from Primates to Robots, 2014
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize K čemu je dobrá válka?. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (10)
Bohužel, moje QI nebo snad schopnost soustředění zapříčinila, že jsem si toto nemohl vychutnat. Vždy jsem dal tak 5 - 7 stránek a musel četbu přerušit a nechat na další den. Je to moc zajímavé, ale také pro mě těžko stravitelné.
Ideální čtení na tajňáka do práce.
za velký přínos ediční řady ZIP považuju mimo jiné to, že vydává práce autorů, jejichž názory, hypotézy a závěry si vzájemně odporují = třeba právě Morrisovo pojednání o pozitivních dopadech války na konstituci, organizaci a vývoj společenství je založeno na přesně opačné tezi než východiska Christophera Ryana v knize Na počátku byl sex, který tvrdí, že člověk je bytost od prapočátků mírumilovná a nekonfliktní (takže spor Hobbes/Darwin kontra Rousseau)
Morris shromáždil obdivuhodné množství podkladů, zdrojů a pramenů (viz použitá a doporučená literatura), klobouk dolů, jen můj dojem ze způsobu/stylu podání je rozpačitý: koncepčně výklad pořád přeskakuje od vyprávění příběhu k analýze a hned zas k formulování dílčích závěrů, nedokázal jsem udržet osnovu a vývoj myšlenky, takže celá kniha je pro mě nestrukturovaným souhrnem historických zajímavostí a přehledem dílčích statistik
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha K čemu je dobrá válka? v seznamech
v Právě čtených | 4x |
v Přečtených | 36x |
ve Čtenářské výzvě | 3x |
v Doporučených | 2x |
v Knihotéce | 48x |
v Chystám se číst | 81x |
v Chci si koupit | 26x |
v dalších seznamech | 3x |
V mém hodnocení se nejvíce odráží autorův obrovský záběr při nastudování tématu (kultura, historie, archeologie, antropologie, atd.) a jeho schopnost vše propojit a i pro laika chytlavě zpracovat a poučit ho o kulturní minulosti, vzniku civilizací či o tom, jak se válka šířila napříč historií.
Samotná myšlenka, že jen válka (produktivní válka) dokáže (či dokázala) snížit míru násilí ve společnosti, je pro mne problematická a vzhledem k nebývalé komplexnosti nabízených důkazů se s ní zas tak jednoduše ztotožnit nedokážu a mám takový dojem, že tuhle otázku jeden autor jedné knihy (i když dobře napsané knihy) rozlousknout nedokáže a na konečnou odpověď si nejspíš počkáme až na příchod autorem zmíněné singularity.
Přidám ještě malé doporučení pro případného čtenáře pacifistu, kterého může již samotný název knihy trochu odrazovat (provokovat): Název lze myšlenkově snadno převést do minulého času "K čemu byla dobrá válka?", závěrem knihy tedy není výzva válčit a vše dobře dopadne.