Kapitál v 21. storočí přehled
Thomas Piketty
„Francúzsky ekonóm Piketty budí Ameriku zo sna,“ informovali slovenské médiá o autorovi svetového bestsellera Kapitál v 21. storočí, ktorý sa krátko po vydaní svojho obsiahleho diela zaradil medzi svetovú špičku. Otvorene kritizuje prehlbujúcu sa majetkovú nerovnosť vo svete, neprimerane vysoké platy supermanažérov a chce efektívne zmeniť sociálne aj daňové zákony. Jeho sedemstostranové dielo Kapitál v 21. storočí sa okamžite stalo hitom internetového obchodu Amazon. Thomas Piketty sa zhromažďovaniu údajov a ich vyhodnocovaniu venoval pätnásť rokov. Tvrdí, že priepasť medzi chudobnými a bohatými, akej sme svedkami v súčasnosti, je najhlbšia od čias spred prvej svetovej vojny. Odborná verejnosť (vrátane niektorých nositeľov Nobelových cien) sa zhoduje: knihou sme nadšení! Otázky týkajúce sa dlhodobého vývoja nerovnosti, koncentrácie majetku a vyhliadok na hospodársky rast ležia v samom srdci politickej ekonómie. Uspokojujúce odpovede na ne sa však hľadajú ťažko a často sa opierajú skôr o teoretické špekulácie než o fakty. Thomas Piketty analyzuje mimoriadne rozsiahly súbor historických a porovnávacích údajov zahŕňajúcich tri storočia a dvadsiatku štátov a snaží sa odhaliť kľúčové ekonomické a sociálne vzorce. Jeho zistenia sú také zásadné, že pravdepodobne ovplyvnia všetky budúce úvahy o bohatstve a nerovnosti. Kapitál v 21. storočí je pozoruhodné a originálne vedecké dielo, ktoré môže zmeniť náš pohľad na dejiny ekonomiky a konfrontuje nás s neveselými vyhliadkami dnešnej spoločnosti. Thomas Piketty je profesorom na parížskej Vysokej škole sociálnych vied (EHESS) a na École d’économie de Paris. Je autorom mnohých historických a teoretických prác, vďaka ktorým v roku 2013 získal cenu Yrjö Jahnssona udeľovanú European Economic Association.... celý text
Literatura naučná Ekonomie a obchod Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: 2015 , Ikar (SK)Originální název:
Le Capital au XXIe siècle, 2013
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Kapitál v 21. storočí. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (12)
Sonda do spoločnosti a prečo sme si nie všetci rovní, ako asi fungujú mocní a aká filozofia sa môže skrývať za ich "úspechom". Veľmi zaujímava kniha odporúčam-stojí to za to!
Francouzský ekonom se v tomto svém veledíle věnuje dominantně své domovině, Velké Británii a Spojeným státům. Na základě brilantních studií (nejvíce mne pochopitelně zaujaly ohromné rozdíly v nashromážděném majetku v různých epochách) dokumentuje, jaké jsou diference mezi kapitálem z příjmu a kapitálem zděděného či nakupeného majetku (pole, zemědělské usedlosti, ranče apod.) Zároveň skvěle glosuje to, o čem psali Jane Austenová či Honoré de Balzac. A mnohé se z Pikettyho prognóz naplňuje již teď: ne v roce 2030, ale právě dnešní době jsou rozdíly mezi národním majetkem vlastněným nejbohatšími osobami v USA čím dál masívnější a naopak chudina se dostává do naprosto neřešitelných existenčních potíží.
Dalším krokem pro mne v této oblasti bude Standingův „Prekariát". Každopádně z takřka 700 stránkové analýzy pohybu kapitálu poměrně mrazí. P S: Oceňuji, že se Piketty strádal dělat kategorické soudy na tou či onou skupinou, jež vytvářejí národní bohatství. Jednoznačně 100%.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Kapitál v 21. storočí v seznamech
v Právě čtených | 3x |
v Přečtených | 34x |
ve Čtenářské výzvě | 3x |
v Doporučených | 6x |
v Knihotéce | 39x |
v Chystám se číst | 93x |
v Chci si koupit | 32x |
v dalších seznamech | 6x |
Velice zajímavá kniha historika a ekonoma Thomase Pikettyho. Autor se v této knize věnuje především podstatě kapitálu v 21. století. Ke svým závěrům se jednak dostává jak přes metody historické vědy, tak také přes ekonomické výzkumy a další ekonomické grafy. Na základě zjištěných dat se dopátral k jasným závěrům, ale bohužel také viníkům. Nemyslím si, že problémy, které určil jaké závěrečné a nanejvýš problematické v naší dnešní společnosti víceméně správně, ale bohužel za jasného viníka označil tržní ekonomiku. Což si nemyslím, že je úplně správně. Ekonomické rozdíly se bohužel prohlubují, ale obávám se, že tyto rozdíly vznikají právě kvůli zbytečným příkazům, zákazům a regulacím, které všechno prodražují, a samozřejmě také kvůli přebujelé byrokracii, jejímž výsledkem jsou nejen úředníci v politice, ale také úředníci v bankách. A na rozdíl od socialismus, marxismu či dokonce progresivismu, tak moderní kapitalismus, či spíše tržní ekonomika, umí nejen fungovat, ale dokonce i přežít smrtelná nebezpečí, což dokazuje hlavně v dnešní době. Takže si úplně nemyslím, na rozdíl od autora, že se bez trhu dá obejít a normálně žít. Ale i přes svou inklinaci k levici je to zajímavé čtení.