Kápové z Osvětimi přehled
Charles Liblau
Charles Liblau znal dobře nacistické tábory - Osvětim, Březinku, Mauthausen, Melk, Ebensee, protože v nich strávil déle než tři roky, až do osvobození. Popisuje to, co prožil, viděl, zaslechl, zapamatoval si, co ho citelně zasáhlo a utkvělo v jeho srdci a mysli. V jeho slovech není nenávist, touha po pomstě a odvetě, jen obyčejná lidská bolest a rozhořčení nad ponižováním člověka. „Tyto vzpomínky ve mně vzbuzují odpor – vyznává – sepsal jsem je, abych ukázal, jak se člověk choval k člověku.“ Bez emocí popisuje události, při nichž tuhne krev v žilách, jako kdyby byl jejich komentátorem a ne přímým účastníkem. Má velké štěstí. Dostává se z téměř bezvýchodných situací. Hladový, špinavý, vystrašený a otrhaný, přesto dokáže vnímat bídu a utrpení druhých. Jeho vyprávění o táborovém životě prostřednictvím postojů a chování těch, kteří vězňům přímo veleli, ukazuje v jasném světle mechanismus nacistického stroje. Představuje kápa z Osvětimi co možná nejobjektivněji, s některými se dokonce snaží soucítit, protože byli chyceni do hrozivé pasti. Tato autorova hluboká humanistická citlivost dokazuje, že člověk si i v nelidských podmínkách Osvětimi a Březinky mohl zachovat vlastní tvář, důstojnost a zůstat člověkem až do tragického konce, který mu připravil nelítostný osud.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Kápové z Osvětimi. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (5)
Velmi zajímavá kniha, která se zabývá určitým typem vězňů v koncentračních táborech a to Kápů. Bohužel to, co mi vadilo na knize byly paradoxně poznámky pod čarou. Styl poznámek (na každé straně dole) mi velmi vyhovoval, ale nejsem přesvědčená o jejich důvěryhodnosti. Některé poznámky byly zbytečné a jen lehce rozváděly fakta, které autor použil. Některé vyvracely "fakt", který autor údajně uvedl, ale ve skutečnosti se tento fakt v textu nevyskytoval. Opravovat něco, co nebylo vyřčené, nebo špatně pochopené autorem poznámek, mě po čase začalo silně iritovat. To, že se o některých faktech nezmiňovali jiní přeživší, nevidím jako problém a je zbytečné na to upozorňovat. Některé byly na místě, protože objasňovaly fakta, která se autorovi v hlavě popletla. Není divu, vždyť přežil vraždící mašinérii Německa. Jinak je kniha velmi dobrá a doporučuji přečíst.
Velice silná kniha. Jedná se o svědectví, reálné zážitky. Reálnost je cítit z každého slova a věty. Poslední dobou se roztrhl pytel s knihami na téma koncentračních táborů. Většina z nich, ale byla tak přeslazená a nereálná, že jsem od tohoto téma potřebovala pauzu. Kniha "Kápové z Osvětimi" mi, ale opět dala naději, že dále vzniká skvělá literatura faktu.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Kápové z Osvětimi v seznamech
v Přečtených | 15x |
ve Čtenářské výzvě | 6x |
v Doporučených | 1x |
v Knihotéce | 3x |
v Chystám se číst | 4x |
v Chci si koupit | 12x |
Štítky knihy
koncentrační tábory druhá světová válka (1939–1945) Osvětim (koncentrační tábor) vzpomínky vězni holokaust, holocaust přeživší holokaustu židovští spisovatelé
Rozhodně zajímavá kniha, líbí se mi že autor dokázal být objektivní, obešel se bez přehánění a filozofování... Nicméně i přesto se mi kniha relativně špatně četla (přišlo mi to takové chaotické).
Každá kapitola je sice věnována jednomu kápovi, ale při četbě zjistíte, že přímo o tom daném člověku je tam vlastně jen pár stránek, zbytek popisuje dění v táboře a do toho ještě čtenáře ruší neustále dodatky/dovysvetlovaní některých pojmů/fakt apod.