Kde aj temnota zamrzne přehled

Kde aj temnota zamrzne
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/546494/bmid_kde-aj-temnota-zamrzne.jpg 5 2 2

Liska Radostová vyrastala v malej dedinke neďaleko lesa duchov a dobre vie, že mágia je obludná a tí, čo ju praktizujú, sú netvory. Po tom, čo Liska s tragickými následkami nechtiac prebudí svoju vlastnú magickú silu, rozhodne sa ujsť do tajomného lesa a nájsť kvet papradia, ktorý jej môže splniť želanie. Prichytí ju však strážca lesa – démon Lešij – a ponúkne jej dohodu: rok služby výmenou za jej želanie. A tak sa Liska ocitá v jeho rozpadávajúcom sa sídle, kde učiní znepokojivý objav: nie je prvou osobou, ktorá uzavrela túto dohodu, a všetci jej predchodcovia záhadne zmizli. Ak chce Liska prežiť rok a vrátiť sa domov, musí rozlúštiť špirálu tajomstiev svojho hostiteľa a čeliť duchom jeho minulosti. Tí, ktorí vstúpia do lesa, sa nie vždy vrátia . . .... celý text

Literatura světová Fantasy
Vydáno: ekniha , Ikar (SK)

Where The Dark Stands Still

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Kde aj temnota zamrzne. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (2)

Matri
08.10.2024 5 z 5

Neviem kde začať.. vo mne sa tak melú pocity! Recenziu píšem s určitým časovým odstupom, lebo som chcela príbeh trošku vstrebať. No aj po dvoch dňoch mi myšlienky neustále zabiehajú do temného lesa Driady a k jeho obyvateľom.

Na začiatku čítania, snáď do polovice knihy, som absolútne nečakala, že by kniha mohla takto zamávať s mojimi emóciami.
Atmosférou sa kniha podobá na mix hneď niekoľkých kníh - Medveď a slávik, Krutá krása, Kráska a zviera s gotickymi opismi pripomínajúcimi Zmiznutie sestier Hollowových. Tak temné, miestami až nechutné, plné hniloby, smrti a rozkladu. A predsa sa niekde uprostred rodí čosi tak krásne, ako je láska.

Čo teda môžete v knihe očakávať?
- Krásne až lyrické opisy, ktoré sú v absolútnom protiklade a temnou stránkou knihy v podobe smrti a rozkladu.
- Slovanskú mytológiu, ktorá je pre mňa stále originálna a pomerne neprebádaná. O to viac ju umocňuje ponechanie niektorých poľských slov v preklade.
- Mnohé bájne bytosti - predovšetkým však rôzni démoni ako rusalky, bludičky, strigôni, vodníci, domový škriatkovia a podobne.
- Mágiu, veľa mágie, nakoľko celý les Driada je ňou vytvorený a udržiavaný. Práve mágia je pôvodcom a príčinou všetkého.
- Hoci uvádzam ako poslednú, ale o to krajšiu romantickú linku. Vznikala na pozadí dohody, nezdarov, nedôvery, strachu, pátrania a o to boli tie chvíle prejavenie citov (slabosti) kúzelnejšie.

Asi nechcem z deju moc prezrádzať.
Avšak, dokonalé čítanie na jeseň ;-)
Upozorňujem, že možno nesadne každému, no moje srdce zostalo po jej dočítaní silno nalomené.

Hodnotenie: 4,5*

Majuš333
02.10.2024 5 z 5

'Je čas na ďalšiu záhadu.'

'Kde aj temnota zamrzne' sa začína ako Hon na krále démonů, prepletá sa cez Krásku a zviera či Krutú krásu, až autorka roztočí svoj fantasy príbeh :)
Toto bola krásna a zároveň smutná rozprávka, pri ktorej som si síce na konci poplakala, ale dávam plný počet bodov a určite ju doporučujem!

"Takže, neveľmi bystrá líška, povedz mi, čo chceš. Pravdaže, okrem tvojho vyjednaného želania."
"Čože?" Liska prižmúri oči. "Prečo?"
"Pretože som ti niečo dlžný. Za...ehm, za včerajšiu noc."
Chráň Boh, aby priznal, že som mu zachránila život, pomyslí si Liska a sotva sa ubráni, aby neprevrátila oči.
"Záhradu," rozhodne sa. "S ovocím, so zeleninou a s bylinkami, ktoré by nám vystačili na zimu."
"Záhradu." Pošúcha si spánky. "Isteže. Čo som čakal? Niečo súce všemocného démona? Nie, samozrejme, že nie. Zrovnával som so zemou bojiská, privolával búrky a vytváral zázraky len zo samotnej mágie, ale ona chce, aby som pestoval kapustu."

Prostě já, Bouře a běs a další knižní novinky (41. týden)

06.10.2024

Kniha Kde aj temnota zamrzne v seznamech