Kde sa stratil Boh přehled
Karel Satoria , Marek Orko Vácha (p) , Štefan Hríb , Tomáš Halík
Štefan Hríb sa pýta troch pozoruhodných kňazov: Marek Orko Vácha, Karel Satoria, Tomáš Halík Kde sa stratil Boh Marek Vácha o tom, ako hľadať Boha v kráse prírody a jej zákonov, o Božom mlčaní a komunikácii s ním, a takisto o základnej otázke: Akého príbehu som súčasťou? Bože, kde si? Karel Satoria o tom, ako si uvedomil, že je schopný len zbožných fráz, a tak odišiel hľadať Boha do ticha trapistického kláštora, a tiež o svojom mystickom zážitku. O islame a spoločnom Bohu Tomáš Halík o tom, že treba mať odvahu hľadať pravdu aj v islame a iných náboženstvách a o hlbokej spiritualite, ktorá si vyžaduje zbaviť sa strachu z cudzieho. Štefan Hríb o knihe: Tieto rozhovory sú to najhlbšie, čo som za posledné roky zažil. Marek Orko Vácha, Karel Satoria a Tomáš Halík vo mne dlho doznievali a všetci traja niečím jemne zahýbali. Ale pozor, nie je to intelektuálska kniha. Traja kňazi tu neodhaľujú svoje pevné názory, ale našu krehkú realitu. Preto mi nasvietili Boha trochu inak, než je to bežné v kostoloch či sekulárnych arénach. Je to iný Boh a aj iný svet, než na aký sme si zvykli. Je nádejnejší a omnoho krajší.... celý text
Duchovní literatura Náboženství
Vydáno: 2017 , W PressOriginální název:
Kde sa stratil Boh, 2017
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Kde sa stratil Boh. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (8)
Tři výrazné katolické osobnosti a tři skvělé rozhovory, z nichž každý je úplně jiný, a proto se krásně doplňují. Tomáše Halíka i Marka Váchu znám z akademické farnosti, četla jsem jejich knížky a mnoho let poslouchala jejich kázání. Nečekala jsem, že mi rozhovory s nimi přinesou nějaký nový náhled. Ale nakonec to bylo velmi osvěžující čtení, možná právě proto, že ve výborně vedených rozhovorech - takto vedle sebe postavených - byla krásně vidět rozdílnost těchto osobností. K tomu třetí rozhovor s Karlem Satoriou. Výborná kniha pro každého, kdo chce trochu nahlédnout rozmanitost víry v jednom náboženství, v jedné denominaci.
Knížku jsme měli v knihovně dlouho, než jsem se k ní dostala, nějak mě ta duchovní a náboženská témata nelákají. Ale tohle bylo dobré. Asi je to tou formou - tedy rozhovory - že jsem si nepřišla utopená v teologických pojmech, komplikovaných myšlenkových konstrukcích (které často beztak vyústí v konstatování nějaké tisíckrát již vyřčené pravdy). Naopak. Text ubíhal svižně, způsob podání mě nutil se místy zastavit a zamyslet.
Každý rozhovor je jiný. Zajímavé je, že - mnou dříve velice oblíbený - Vácha mě vůbec nezaujal (na každou otázku odpovídá další otázkou, jen kupí otazníky a pochybnosti a nenabízí vůbec žádné východisko). Naopak Halík, kterému jsem se doposud vyhýbala, mě skoro nadchnul - ten chlap to má prostě promyšlený.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Kde sa stratil Boh v seznamech
v Přečtených | 41x |
ve Čtenářské výzvě | 4x |
v Doporučených | 2x |
v Knihotéce | 13x |
v Chystám se číst | 38x |
v Chci si koupit | 18x |
v dalších seznamech | 3x |
Autoři knihy
česká, 1953 Marek Orko Vácha (p)
česká, 1966 Štefan Hríb
slovenská, 1965 Tomáš Halík
česká, 1948
„Nechcem sa nechať vmanipulovať médiami do situácie, že by hlavnou agendou cirkvi mala byť otázka homosexuálnych sobášov, manželstiev, zväzkov. Nie je! Ak má byť cirkev na niečo odborníčkou, tak na radosť zo života. Ak má byť cirkev na niečo odborníčkou, tak na to, čo je zmyslom života a čo je zmyslom môjho príbehu.“ (Marek Vácha)
„Skrátka buď láskou k tomuto svetu. Tak Boh miloval svet, že poslal svojho syna, aby do tohto nevďačného sveta, ktorého sa nezľakol, investoval svoju lásku. Tak to sprav aj ty a zistíš, že zazrieš Boha v svojom čine.“ (Karel Satoria)
„Zakúšam oboje. Útoky, aj veľké pocty. Nesmiem sa nechať vykoľajiť ani jedným, ani druhým. Zotrvať v pokojnej pozícii a neuveriť, že som ten, kto si zasluhuje obdiv sveta, no neprijať ani to, že veci robím nejako zle, keď mi ostatní netlieskajú.“ (Tomáš Halík).
Tri zaujímavé osobnosti, tri zaujímavé rozhovory. Otázky Štefana Hríba síce nie sú moje otázky, jeho problémy (s vierou) nie sú moje problémy a jeho dilemy nie sú moje dilemy, i tak mi však kniha veľa dala. Vďaka za ňu.