Klub mysli přehled
Daniel M. Wegner , Kurt Gray
Pokud jste někdy přemýšleli nad tím, co si asi tak myslí váš šéf nebo zda je vaše manželka šťastná, vpustili jste je tím do „klubu mysli“. Je snadné předpokládat a zdá se to být samozřejmé, že i ostatní lidé myslí a cítí, ale platí to také u krávy, počítače či korporace? Jaký druh mysli mají? A jak dobře znáte svou vlastní mysl? Oceňovaní američtí psychologové Daniel M. Wegner a Kurt Gray objevili, že mysl – při její neskutečné důležitosti – je záležitost vnímání. Jejich výzkum otevírá pokladnici nových poznatků a postřehů o lidském chování, které jsou fascinující a zábavné a současně děsivé. Klub mysli vysvětluje, proč některá zvířata milujeme a jiná klidně jíme, proč lidé tak intenzivně debatují o existenci boha, jak je možné, že dobří lidé mohou být tak krutí a proč roboti jsou tak špatnými milenci. Tím, že zkoumají vnímání mysli u jejích výjimečných nositelů – zvířat, strojů, lidí v kómatu či boha –, autoři vysvětlují, co to vlastně znamená mít mysl a proč na tom tolik záleží. Propojením novátorského výzkumu a osobnějších příhod a historek Klub mysli soucitně a s důvtipem zkoumá morální dimenze vnímání mysli. Odhaluje přitom překvapivě jednoduché základy toho, co nás nutí milovat, nenávidět, zraňovat a chránit.... celý text
Literatura naučná Psychologie a pedagogika Věda
Vydáno: 2020 , DybbukOriginální název:
The Mind Club, 2016
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Klub mysli. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (2)
Byla jsem na obsah zvědavá, ale asi že nejsem sociální psycholog, jen prostý laik, nedala mi nic. Ne proto že by byla příliš odborná, i když je samozřejmě plná odkazů na výzkumy a skutečné případy (obsažné poznámky a rejstřík tomu nechybí), ale obsahově mne dost znepokojila. U mysli bych očekávala její rozbor především z hlediska kreativity, o tom jsem nenašla v celé knize prakticky nic (snad jen v souvislosti s výjimečně učenlivými druhy jako vrány, ale v dalších generacích se pak už stejně nejedná o kreativitu, ale naučené chování).
Zcela proti mému očekávání je totiž kniha "laděna" do negativna až temnoty: nemoci ducha a těla, násilí ve všech podobách - zločiny, mučení, války (včetně kolonialismu, antisemitismu), prostě všechny hrůzy světa, a co na to mysl (a do toho ještě stroje, a co na to "jejich" mysl). Tahle vskutku nepříjemná jednostrannost, kdy se přitom stejně neodhalí důvody a s myslí jako takovou to už nemá ani moc společného, mne velmi znechutila. Korunu tomu nasadily poslední kapitoly, zejména sny a zločiny páchané pod jejich štítem.
Nelíbilo.
Pozn.: otázky z anotace jsem v knize zodpovězené tedy nenašla.
Související novinky (1)
Knižní novinky (46. týden)
10.11.2019
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Klub mysli v seznamech
v Právě čtených | 2x |
v Přečtených | 4x |
v Doporučených | 1x |
v Knihotéce | 6x |
v Chystám se číst | 17x |
v Chci si koupit | 7x |
(SPOILER) Zvláštní kniha, která mě nejprve nijak zvlášť nebavila. Jenže když jsem se začetla, ani jsem se nenadála a byla za půlkou.
Takhle: není to knížka pro každého, je to spíš pro úzce zaměřené čtenáře, hlavně z oblasti psychologie, neurověd, případně psychiatrie. Pokud vás zajímá lidské chování a jeho důvody, přidejte si k tomu místy neotřelé úvody kapitol, které v laikovi mohou vzbudit údiv (např. úvod kapitoly pojednávající o ženě, která uřízla svému týrajícímu manželovi penis).
Za mě je to knížka perfektní, napsaná s nadhledem - je zde zmíněno několik zajímavých výzkumů a pokud knížku nějak vnímáte, měla by ve vás vzbuzovat minimálně otázky: ohledně lidského "altruismu" nebo ohledně toho, jaké máme sklony.