Kniha dějin a památností přehled

Kniha dějin a památností
https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434759/bmid_kniha-dejin-a-pamatnosti-3fd-434759.jpg 5 1 1

Jan Dobeš, rolník ve Stříteži nad Bečvou, si zapisoval po celý svůj život různé důležitější události. Originál Knihy dějin je nevázaný sešit, 1 cm silný, rozměru 23x28 cm, čitelně kurentním písmem popsaný. Zpočátku do sešitu bylo zapisováno vždy hned, když se ta která událost přihodila. Ale asi od r. 1890 bylo zapisováno dodatečně, buď za celý uplynulý rok najednou, anebo dokonce za několik roků naráz. Nasvědčuje tomu stejný inkoust i stejné písmo. Je též nápadné, že Kniha dějin končí rokem 1893, ač Jan Dobeš zemřel o 5 let později. Kdyby byl býval rokem 1893 své zápisky skutečně ukončil, jistě by se byl se čtenářem rozloučil nějakou nábožnou sentencí. Další sešit je nazván Zápisní knížka mně dlužících lidí od roku 1850. V ní jsou zapsány pohledávky Jana Dobše proti jeho sousedům a pak jejich postupné splátky v penězích, naturáliích i pracovních výkonech. Závěrem jeho pisatelské činnosti je poslední vůle. Psal ji jako výměnkář, neboť svůj grunt už r. 1882 rozdělil mezi své syny Františka a Ludvíka. Mnoho místa je v ní věnováno nadaci pro střítežské chudé, ale ještě více se rozepsal o tom, v jaké truhle chce být pochován, jak má býti vyzděn, vyspárován a odvodněn jeho hrob, jaký má býti na něm pomník a s jakým nápisem.... celý text

Biografie a memoáry Cestopisy a místopisy
Vydáno: , vlastním nákladem

Kniha dějin a památností, kterúž jsem sepsal počnúc od svého mládí až do šedin, co jsem kdy viděl, slyšel, četl, zkusil a konal, j

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Kniha dějin a památností. Přihlašte se a napište ho.

mol378
02.03.2020 5 z 5

Zápisky vesnického písmáka z Valašska, prapředka Jiřího Křižana. Velmi zajímavé, jak se pomocí trochy četby a snahy o sebevzdělávání dokáže člověk i navzdory době a podmínkám povznést a stát se vůdčí osobností obce. Jan Dobeš byl fojtem, tedy starostou, a o obec a její obyvatele se staral příkladně. Skutečně mu jejich blaho leželo na srdci.
Je fajn, když někdo třeba i jen pro potřeby vlastní rodiny dokáže sepsat pár kapitol vzpomínek, stanou se rodinným pokladem a děti, vnuci a pravnuci si můžou přečíst, jak žili jejich předci a kde jsou jejich kořeny.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Kniha dějin a památností v seznamech

Autorovy knížky

Jan Dobeš