Kočka a Generál přehled

Kočka a Generál
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/535595/bmid_kocka-a-general-660e4748566c3.jpg 4 120 120

Před vlastní minulostí se nedá uprchnout V roce 2016 se Berlín stane místem nepravděpodobného setkání trojice, kterou svedl dohromady osud dívky jménem Nura a tragická událost, k níž došlo v malé vesnici na severním Kavkaze během první čečenské války před více než dvaceti lety. Kočka je mladá talentovaná herečka původem z Gruzie, vášnivě oddaná divadlu a své rodině. Moskevský rodák Alexandr Orlov přezdívaný Generál se postupem času vypracoval na jednoho z nejmocnějších ruských oligarchů. A Vrána je někdejší válečný novinář, jemuž se nedávno zhroutil celý svět. Jejich životy se v dramatickém příběhu o vině, trestu a zlu v každém z nás protínají jako barvy na Rubikově kostce a postupně nabývají rozměrů antické tragédie.... celý text

Toto vydání knihy ještě není v prodeji.
Literatura světová Romány
Bude vydáno: audiokniha , OneHotBook

Die Katze und der General, 2018

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Kočka a Generál. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (25)

IvyLouve
14.08.2024 4 z 5

3,5/5
Na môj vkus bola Kočka a Generál príliš prekombinovaným románom, kde sa príbehy troch hlavných hrdinov, samy o sebe zaujímavé a bohaté na udalosti, navzájom prepletú pre mňa zvláštnym spôsobom. Tak nejak nasilu. Akoby mala autorka hromadu skvelých nápadov a materiálov a musela to všetko zošrobovať dohromady. Miestami som mala pocit, akoby to mal byť thriller - jednotlivé dramatické scény sa prelínajú a preskakujú v čase, dozvieme sa vždy len časť príbehu a na pokračovanie si musíme počkať (občas i niekoľko sto strán), zdá sa, že si si s mladou Nurou skladáme rubikovú kocku, čoby jeden geniálne prepracovaný celok, kde to na konci všetko do seba parádne zapadne. A možno príde aj nejaký ten zvrat… Ale v skutočnosti to pôsobí skôr ako telenovela, s bambiliónom vedľajších postáv a vzťahov, s mierne patetickým výrazivom, no a hlavne bez toho geniálneho prepojenia a rozuzlenia.

Nechcem sa len ponosovať, pretože kniha sa mi až na zopár nudnejších častí čítala dobre a veľmi vítam témy, ktoré tu Nino Haratischwili rozvíja, ako trauma z vojny, čo má ničivé dôsledky aj na nasledujúce pokolenia, pocity viny a potreby kajať sa. Gruzínska autorka, sama žijúca v Nemecku, dôveryhodne a pútavo opísala svet gruzínskych imigrantov, ktorí v novom, lepšom svete nikdy nenašli skutočný domov. A zas a znovu sa snažila preniknúť do ruskej mentality a charakterizovať nespokojnú spoločnosť, pričom tiež vytvára množstvo premyslených charakterov.
Román okrem iného oplýva odkazmi na umelecké diela, výtvarné, literárne i hudobné. Je tu toho naozaj veľa… otázka je, či to všetko bolo v jednej knihe potrebné.

jejda.majda
11.06.2024 5 z 5

I několik dní po dočtení ve mě tento příběh o vině či nevině stále rezonuje a to to nejdřív vypadalo, že se nezačtu. Zvyknout si na ten mnohovrstevnatý styl mi tentokrát trvalo opravdu dlouho - 120 stran! Jinou knihu bych už dávno odložila, jenže u téhle mně něco pořád táhlo dál.

Kočka a Generál je opravdu hutný psychologický román na jehož čtení musíte mít dostatek času, abyste se do příběhu mohli pořádně ponořit. Odměnou vám pak budou nádherné pasáže z historie Gruzie myšlenky, které ve vás budou ještě opravdu dlouho rezonovat a skvěle propracované charaktery postav, na které jentak nezapomenete.

Nino Haratischwili je opravdu výbornou autorkou, těším se až si od ní přečtu něco dalšího.

bod
30.03.2024 4 z 5

Stejně jako Osmý život to bylo velice poutavé čtení, jen tentokrát mi trochu vadil až uměle překombinovaný děj .

Vychází Kouzlo všité do šatů a další knižní novinky (45. týden)

04.11.2022

Kniha Kočka a Generál v seznamech