Kolosální Conan, kapitán pirátů přehled
Roy Thomas , Brian Wood
Kolosální Conan série
< 4. díl
Čtvrtý kolosální svazek příběhů známého barbara, které v České republice dosud nevyšly. S Conanem se setkáváme tam, kde jsme ho opustili na konci Kolosálního Conana z Cimerie, a to na palubě lodi brázdící Vilajetské moře, v náručí krásné Olivie. Vydáme se s ním po Cestě králů do Aquilonie, kde se zaplete do pokusu o sesazení krále, a musí prchnout do Mesantie. Zde se Conan přidává k pirátům a stává se druhem jejich vůdkyně Belit. Rozsáhlá adaptace Howardovy povídky Královna Černého pobřeží je stěžejní a nejrozsáhlejší částí této knihy. Kolosální kniha obsahuje série Conan: Cesta králů (12 sešitů) a Conan: Královna Černého pobřeží (25 sešitů). A to vše pod dohledem Conan Properties, společnosti spravující odkaz R. E. Howarda.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Kolosální Conan, kapitán pirátů. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (3)
Konečně další Kolosální Conan. První polovina knihy výborná, říkal jsem si, že by mohla být ze všech Kolosálních Conanů možná nejlepší. Bohužel druhá polovina už tak povedená není a to zejména povídky Smrt a Šálení žlutého lotosu. Tady už je hodně znát, že autorem není Howard a zejména Šálení žlutého lotosu mně klasického Conana nepřipomíná skoro vůbec. Obě povídky jsou plné zamilovanosti Conana do Belit, spousty přemýšlení, přehnaně dlouhých dialogů, přeskakování v čase a jakési melancholické atmosféry ve smyslu lásky hlavního dua. Chybí zde pořádný boj, příšery a "nepřemožitelnost" Conana. Je zde i spousta nelogických částí a už to prostě není stará dobrá Howardova klasika. Co mně místy nesedlo byla i kresba - je poznat to velké množství autorů a není to vždy dobře. Conan má vypadat jako "nabušený" obr, zatímco místy je znázorňován jako průměrně vysoký muž místy až lehce hubené postavy. Naštěstí vše napravuje poslední povídka Bélitina píseň, krerá je na motivy Howarda a je to hned znát. V součtu opět kolosální dílo, které je ale místy až nezáživné a ne vždy s dobrou kresbou. I tak suverénně 4 hvězdy.
Člověk, jenž se snaží
nacpat si střeva
zpět do vlastního břicha,
podle mého nelže.
(Bélitina píseň)
Komentáře k povídkám zde:
https://www.databazeknih.cz/povidky-z-knihy/kolosalni-conan-kolosalni-conan-kapitan-piratu-511534
Další, úctyhodná, kolosální kniha z produkce Comics Centra. Tentokrát čtvrtá v sérii Conan. Tedy, ne v sérii, ale spíš ze světa tohoto bojovníka. Kniha Kolosální váži skoro 4 a půl kila. To už je pořádná dávka dobrodružství a bonusů. Nechal jsem jí na sebe chvilku působit, jen tak položenou, nerozbalenou, na mém stole. Síla. A pak jsem to rozbalil. Prolistoval, standardně očichal a chvilku se díval i na kresby. Tady to bude možná trochu problém, protože hned na úvodní straně zjistíte, že se na těchto příbězích celkem podílelo 21 autorů. Jak scénáristů, kreslířů, koloristů i inkerů. To nikdy nevěstí nic dobrého. Ale, to už záleží na každém vkusu. Tak hrdinně do toho!
Citát: Ten drzí vetřelec popravil našeho popravčího! (Cesta králů)
Na počátku tohoto kolosálního díla je upoutávka, nebo spíš upozornění, že ve svazku se nachází i povídka Královna Černého pobřeží. Je to jeden z nejznámějších dobrodružných Conanovo příběhů. Ale na druhou stranu je to také jedna z nejbrutálnějších povídek. Zemře v ní spousta lidí. Conan se tu opravdu chová jako zvíře. A to všechno díky ženě. V tomto příběhu se jedná o Bélit, Královnu Černého pobřeží a majitelce lodě nazvané Tygřice. Čtenářům se to údajně líbí, ale já jsem jiného názoru. Pro přehnanou brutalitu je tento příběh nejhorším ve svazku a dal jsem mu jen 50%.
Citát: Conan z Cimerie zabil onoho dne mnoho mužů. Popravdě, někteří z nich zasluhovali smrt více než jiní. Avšak on nelitoval ani jediného. (Královna Černého pobřeží)
V příběhu nazvaném Šálení Žlutého lotosu je dost nelogických skutečností. A jedna věc, která mě tam strašně rozesmála. Jak jsem již někde napsal, vůbec se mi nelíbí, že se Conan zamiloval do Bélit. Začal z ní doslova blbnout. V tomto jmenovaném příběhu pronese větu: Všichni jsme otroky žen, jež milujeme . . . a díky tomu jsou z nás lepší lidi. No, a tady je zakopaný pes. Od dob, kdy se Conan zamiloval do Bélit, začal být brutální a krvežíznivý. Klasické dobrodružství s Conanem se zvrtlo v neustálí boj, krev a brutalitu. Podle mého není z něho lepší člověk opak je pravdou. Zmizeli obludy, draci a příšery a zůstali už jen lidé, proti kterým Conan bojuje.
Citát: Jen málo z nás si může zvolit čas a způsob vlastní smrti. (Trůn Aquilonský)
Kniha kolosální se skládá ze šesti příběhů. Šest povídek, šest dobrodružství Conana v pirátském prostředí. První dvě povídky jsou perfektní, třetí a čtvrtá jsou pro mne jen průměrem a poslední Bélitina píseň, ta už je zase perfektní. Stane se v ní totiž něco významného, takový milník v Conanově životě a objevují se už zase jen příšery a obludy. Na samotném konci knihy najdete ještě Galerii obálek. Více bonusů nebylo vloženo.
Citát: U Croma!
Související novinky (1)
Pekař příběhů, Horší než smrt a další knižní novinky (26. týden)
25.06.2023
Citáty z knihy (9)
„Člověk, jenž se snaží nacpat si střeva zpět do vlastního břicha, podle mého nelže.(Bélitina píseň)“
„Boj s člověkem nebo zvířetem mě neděsí, avšak z temný magie se mi ježí chlupy. (Trůn Aquilonský)“
„Jen málo z nás si může zvolit čas a způsob vlastní smrti. (Trůn Aquilonský)“
Více citátů z knihy najdete u autora.
Kniha Kolosální Conan, kapitán pirátů v seznamech
v Přečtených | 17x |
v Doporučených | 2x |
v Mé knihovně | 26x |
v Chystám se číst | 3x |
v Chci si koupit | 2x |
Kniha dvou protichůdných scenáristů, z nichž každý pojal ikonického barbara jinak. Zatímco Roy Thomas, harcovník píšící Conana už od roku 1970, zvolil tradiční podobu neohroženého válečníka, mladší Brian Wood, mimo jiné tvůrce kontroverzní DMZ, se vydal cestou zádumčivého seveřana, jež umí pocítit strach ze smrti a propadnout lásce. Těžko přitom říct, která verze je lepší, protože každá z nich má něco do sebe. Ale také každá trpí žánrovými neduhy, které si s dobrodruhem Roberta E. Howarda jen těžko umíte spojit.
V případě Roye Thomase jsou to zmatené zápletky, které často mají jednoduchý základ, aby se následně nesmyslně větvily, přičemž mnoho těch odboček je pouze pro potěchu oka. Na druhou stranu Brian Wood umí rozehrát nápadité příběhy, jež však současně mají vachrlaté základy a bohužel nečekané množství emocí.
Ani s jedním jsem ve finále spokojen úplně nebyl, třebaže u čtení jsem se nijak nenudil. Jen to zdaleka není taková jízda, jakou rozjel Kurt Busiek u Dark Horse v roce 2003.