Konfuciánský ústavní systém: Jak starověká minulost Číny může utvářet její politickou budoucnost přehled
Ťiang Čching
Ťiang Čching (Jiang Qing v přepisu v pchin-jinu, narozen 1953, žije v Číně) je považován za jednoho z nejvýznamnějších konfuciánských filosofů současnosti. Proslul svojí koncepcí ústavního konfucianismu neboli politického konfucianismu. Podobně jako se v Evropě v aktualizované formě navazuje na antické Řecko a Řím a na křesťanství a osvícenství, v Číně dochází zvláště v posledních desetiletích k navazování na prvky tradiční čínské civilizace, především na konfuciánské motivy, jež se v Číně uplatňují v různých interpretacích již dva a půl tisíce let. Filosofií Ťianga Čchinga se proto zabývají nejen konzervativci, ale v modernizačním čtení také socialisté a liberálové – a to jak teoretici, tak politici a další aktéři veřejné sféry. Aktualizace a znovupromýšlení tradic (v tomto případě konfucianismu) jsou důležitým předpokladem pro definování procesu modernizace, přičemž poznání nezápadních civilizací je důležité také pro sebeporozumění „Západu“. Z těchto předpokladů vycházel i tým překladatelů této knihy, který sice nezastává konfuciánskou filosofii Ťianga Čchinga, ale je si vědom toho, že v rámci plurality názorů je důležité poznat odlišná významná teoretická stanoviska. Toto poznání je nutným předpokladem interkulturní komunikace.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Konfuciánský ústavní systém: Jak starověká minulost Číny může utvářet její politickou budoucnost. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (1)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Konfuciánský ústavní systém: Jak starověká minulost Číny může utvářet její politickou budoucnost v seznamech
v Přečtených | 4x |
v Knihotéce | 2x |
v Chystám se číst | 4x |
v Chci si koupit | 3x |
Autorovy knížky
2020 | Konfuciánský ústavní systém: Jak starověká minulost Číny může utvářet její politickou budoucnost |
Dávám 5* Nebudu zde zacházet do politiky a porovnávat státní zřízení v Evropě a v Číně. Nebudu ani rozebírat názory a pohledy Ťiang Čchinga, protože by to bylo na dlouho. Hodnocení si z mého pohledu publikace zaslouží už z toho důvodu, že se v nakladatelství Filosofia rozhodli pro vydání pro nás možná docela neznámého, ale v Číně uznávaného filosofa a konfucianistu. Tím i evropští čtenáři, které zajíma asijská kultura a filosofie, mohou nahlédnout do historie, současnosti i možné budoucnosti této obrovské krajiny, která se v posledních 30-40 letech čím dál víc otevírá západnímu světu. Velice proto cením vydání publikace pojednávající o čínské kultuře a politice, a zároveň vydání publikace od jiného čínského myslitele než je Konfucius nebo Lao-c'.