Konspirační teorie přehled
Quassim Cassam
Quassim Cassam je profesorem filosofie na University of Warwick; předtím učil v Cambridge, na University College London, a téměř dvacet let v Oxfordu. Původně se věnoval tématům z metafyziky, filosofie mysli a epistemologie. Ve své prvotině Self and World (1997) dokazoval, že vědomí sebe sama coby tělesa ve světě jiných těles je nutnou součástí zkušenosti já jakožto subjektu. V monografii Self-Knowledge for Humans (2014) ukázal, že tradiční modely sebevědomí neberou v úvahu iracionální postoje, jimž lidé podléhají. S Johnem Campbellem napsal knihu Berkeley's Puzzle. What Does Experience Teach Us? (2014), v níž každý z nich hájí odlišnou teorii smyslové zkušenosti: Campbell "relacionismus", čili tezi, že zkušenost je vztah mezi subjektem a objektem, nezávislým na mysli, zatímco Cassam "reprezentacionalismus", neboli názor, že smyslová zkušenost reprezentuje své předměty jako nezávislé na mysli. Nověji se Cassam zabývá aplikovanou epistemologií, zvláště epistemickými neřestmi, postpravdou a konspiračními teoriemi. Ve Vices of the Mind: From the Intellectual to the Political (2019) vysvětluje a klasifikuje epistemické neřesti (jako jsou úzkoprsost, intelektuální arogance, zbožná přání a předsudky), čili povahové rysy a postoje škodící poznání. V Konspiračních teoriích (Conspiracy Theories, 2019) rigorózně a přitom srozumitelně objasňuje povahu těchto teorií, důvody jejich popularity, a příčiny jejich škodlivosti.... celý text
Filozofie Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: 2021 , FilosofiaOriginální název:
Conspiracy Theories, 2019
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Konspirační teorie. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (2)
(SPOILER) Tato útlá kniha rozhodně stojí za přečtení. Autor v ní pečlivě shrnuje veškeré podstatné informace, které jsou v současné době více než aktuální a ukazuje, že konspirační teorie jsou vždy velmi nepravděpodobné. Upozorňuje na jejich politický charakter i jejich historickou spojitost s antisemitismem. Zároveň však potvrzuje, že ačkoliv lze většinu těchto teorií spolehlivě vyvrátit, zarytého konspiračního teoretika žádný důkaz nepřesvědčí.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Konspirační teorie v seznamech
v Přečtených | 15x |
ve Čtenářské výzvě | 2x |
v Knihotéce | 10x |
v Chystám se číst | 19x |
v Chci si koupit | 10x |
Ve zkratce bych knihu popsal jako čtenářsky vstřícnou brožuru pro začínající bojovníky v boji proti konspiračním teoriím.
Autor má zdravý etický pohled a je schopen ho v knize stručně a uspořádaně prezentovat, jen kvůli malému počtu stránek a popularizačnímu charakteru knihy je nucen zúžit perspektivu pouze na politickou propagandu jako hlavní jádro problému konspiračních teorií, což hloubavý čtenář jistě shledá nedostatečným... co naplat, pro něj kniha určena není.
S tímto bych knihu doporučil jako vstup do problematiky a nebo klidně jako vhodnou pro účely základních či středních škol... a vlastně proč ne, vždyť i sám autor klade v závěru důraz na vzdělání, jako základ v boji proti konspiračním teoriím.