Konspirační teorie: Historie bludných teorií a jak jim nenaletět přehled
Tom Phillips , Jonn Elledge
Zábavná kniha, v níž se smysl pro humor pojí s varováním před zhoubným účinkem konspiračních teorií. Od autora bestselleru Dějiny lidských průserů aneb Co všechno jsme podělali Ať už jde o satanskou paniku nebo antivaxerské hnutí, přistání na Měsíci nebo aféru Pizzagate, my lidé jsme odjakživa měli ve zvyku věřit, že nám mocní lžou (a abychom si nekřivdili, občas tomu tak skutečně je). Ačkoli je ale zábava přihlásit se do skupinového chatu a potlachat si tam o chemtrails, události nedávných let nám ukázaly, že některé z těchto teorií si začaly žít vlastním životem – a že naše urputná honba za pravdou může ve skutečnosti páchat škody. Tom Phillips a Jonn Elledge nás berou na fascinující, pronikavé a mnohdy vtipné putování světem starých a nových konspiračních teorií a pokoušejí se zodpovědět klíčovou otázku naší doby: Jak se odhlásit z internetových fór, kde se probírá QAnon, a začít opět věřit tvrdým důkazům?... celý text
Literatura světová Literatura naučná Žurnalistika, publicistika
Vydáno: 2023 , JotaOriginální název:
Conspiracy: A History of Boll*cks Theories, and How Not to Fall for Them Hardcover, 2022
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Konspirační teorie: Historie bludných teorií a jak jim nenaletět. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (6)
Nepopírám, že knížka obsahuje několik zajímavých faktů a postřehů, ale pro mě tam bylo příliš otravných detailů. Především nešťastný překlad. Ve výčtu jmen přechýlení u poloviny bylo a u druhé poloviny ne. Všechny citované tituly byly napsané jednak v angličtině a jednak v češtině (proč?!). Odkaz a tlačení k přečtení i předešlé knihy autora byl až moc častý. A nakonec výrazy typu čornout, které se asi snaží získat mladé publikum. Mě si to teda nezískalo. Za mě to bylo celkem utrpení.
Autor má dílo pečlivě ozdrojované, poznámkový aparát je na konci knihy. Seznámí nás s tím, že konspirace jsou staré jako lidstvo samo. Lidé se během podobných událostí chovají stejně, viz kapitoly o moru, tyfu, očkování apod. Jakoby psaly přímo o covidu. Logicky se snaží čtenáře navést, kdo z čeho by měl či neměl prospěch. Že není možné navěky věkův zachovat mlčenlivost o jednotlivých komplotech. O tom, že záminky k válce (po 11.září 2001) by šly vyrobit mnohem jednodušeji, než nechat padat mrakodrapy. O tom, že atentáty prezidenty mohou být úplně trapně nejen dílem rozsáhlých spiknutí, ale světe div se i činem jednoho pomatence. Upozorňuje na důležitost rozpoznání příčiny a důsledku. Chce, aby se na událost člověk podíval pohledem okamžiku, kdy se stala, nikoliv pohledem "generála po bitvě" - co ví, jak vše do sebe zapadá. Upozorňuje na selektivní paměť, na to, že si mnohé teorie odporují i na to, že některé konspirace se ukazují jako pravdivé.
Na závěr radí, jak co nejlépe rozpoznat konspirace a jak si uchovat zdravý rozum.
Související novinky (3)
Pasažér, Zmije a další knižní novinky (34. týden)
20.08.2023
Instinkt, Dům tisíce šepotů (32. týden)
06.08.2023
Kořist, Ty chladné oči a další knižní novinky (11. týden)
12.03.2023
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Konspirační teorie: Historie bludných teorií a jak jim nenaletět v seznamech
v Právě čtených | 2x |
v Přečtených | 22x |
ve Čtenářské výzvě | 1x |
v Knihotéce | 12x |
v Chystám se číst | 48x |
v Chci si koupit | 18x |
v dalších seznamech | 1x |
Téma konspiračních teorií již bylo zmapováno z tolika úhlů pohledu, až by se mohlo zdát, že už o něm nelze nic nového napsat. Autoři však konspirace ve své knize pojali velmi originálně. Nejde o žádnou strukturovanou encyklopedii, jejich kniha je vlastně chronologickým příběhem neznámějších konspiračních narativů. Čtenář se tak dozví, jak souvisely novověké teorie o iluminátech nebo hoaxy o očkování se zakořeněnými lidskými obavami i městskými legendami, které jsou tu s námi již stovky let. S humorem jim vlastním vysvětlují oba pánové, že zatímco v 19. století neměly konspirační teorie dostatek prostředků ke svému šíření, dnes, v době internetu a sociálních sítí, pro ně nastaly ty nejlepší podmínky. Jen tak mohl vzniknout QAnon, vedoucí nakonec k násilnému povstání proti americké vládě. Spousta příběhů a městských legend uvedených v knize je důvěrně známá, některé naopak překvapí (třeba teorie o tom, že některé známé celebrity jsou mrtvé a místo nich vystupují jejich kopie).