Koruna přehled
Robert Lacey
Britský historik a autor četných biografií Robert Lacey ve své knize Koruna (The Crown) líčí osudy britské královské dynastie v letech 1947 až 1955. Bylo to období, kdy se Velká Británie těžce vzpamatovávala z druhé světové války a kdy se rozhodovalo o budoucí podobě a vlastně i existenci samotné monarchie. Autor ve svém díle oživuje mnoho historických postav a událostí, seznamuje s dějinnými souvislostmi a zároveň popisuje skutečný život v Buckinghamském paláci či sídle tehdejšího ministerského předsedy Winstona Churchilla na Downing Street č. 10. Největší pozornost je samozřejmě věnována královně Alžbětě II., která usedla na trůn v pouhých šestadvaceti letech, po předčasné smrti svého otce, krále Jiřího VI., a musela se teprve učit, jak se stát skutečnou panovnicí a zajistit stabilitu země. Dozvíme se, jak vypadal život budoucí královny v jejím raném dětství a mládí, kdy žila téměř obyčejným životem společně se svými rodiči a mladší sestrou. Autor detailně popisuje způsob výchovy a vzdělávání malé princezny, období jejího dospívání i vztah s budoucím manželem Philipem Mountbattenem. Přelomovým okamžikem Alžbětina života je její korunovace v roce 1952. Na tuto významnou událost britských dějin pohlížíme společně s autorem z mnoha úhlů pohledu. Stáváme se pomyslnými svědky této slavnostní události i pozdějšího královnina obezřetného a zodpovědného přístupu k vladařským povinnostem. Velice zřetelně v tomto kontextu vystupuje postava ministerského předsedy Winstona Churchilla, který byl královně velkou oporou jak v politických, tak soukromých záležitostech. Do jisté míry ztělesňoval spojnici mezi minulostí a současností monarchie. Autor si všímá i toho, jak panování ovlivnilo Alžbětin soukromý život, její vlastní rodinu, manželství s Philipem či výchovu jejich dětí. Královna se během své vlády mnohokrát dostala do situací, kdy musela upřednostnit roli panovnice před vlastními touhami, pocity i názory. Velmi silně si tento rozpor uvědomila, když došlo k milostnému vztahu mezi její mladší sestrou princeznou Margaret a leteckým plukovníkem Peterem Townsendem. Případný sňatek člena královské rodiny s rozvedeným člověkem mohl ohrozit staletí trvající vazby mezi korunou a církví. Stejnou situaci o mnoho let dříve zažil i Alžbětin strýc Eduard VIII., který raději abdikoval, než by se vzdal lásky k rozvedené ženě. Právě toto rozhodnutí převrátilo život jeho bratrovi Jiřímu, který se musel nečekaně ujmout vlády, a o šestnáct let později i samotné Alžbětě, jež na trůn nastoupila po smrti svého otce. Audiokniha Koruna nabízí mnoho podnětů k zamyšlení. Při jejím poslechu se vyjevují zejména rozpory mezi odpovědností členů královské rodiny k vlastní zemi a jejich osobním štěstím a svobodou.... celý text
Literatura světová Literatura faktu Historie
Vydáno: 2021 , RadioservisOriginální název:
The Crown: The Official Companion, 2017
Interpreti: Helena Dvořáková
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Koruna. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (36)
The Crown: Rodinná historie je přesně tou knihou, která se tváří, že ji musíte mít ve své knihovně, pokud jste si zamilovali seriál The Crown nebo se zajímáte o britskou královskou rodinu – obsahuje spoustu fotografií (dobových i převzatých ze seriálu), komentářů k scénám z The Crown i „výpovědí“ lidí, kteří s královskou rodinou přišli do styku. A to vše na lesklém papíře, na 384 stranách, s krásnou grafikou. Zdá se tedy, že publikace má potenciál přilákat pozornost čtenářů (případně podnítit ke koupi), ale má co nabídnout i z hlediska obsahu?
Přiznám se, že jsem The Crown neviděla, a tudíž nemohu posoudit, do jaké míry se obsah knihy překrývá s obsahem seriálu, ale jako někdo, koho právě téma britské královské rodiny zajímá, můžu říct, že je tu docela dost známých informací i fotografií a občas i nějaká ta podrobnost, o níž jsem nevěděla (např. jak kdo vnímal BKR apod., ale to je koneckonců něco, co bude nově a zajímavě vypadat pokaždé, protože každý vnímá BKR jinak). Nicméně se potýkám s dilematem, čemu všemu mám věřit, když se tu objevují i triviální faktické chyby – pro ilustraci uvedu dvě:
1) str. 62 – „Královna Mary zemřela o méně než dva měsíce později, 24. března.“ (je míněno dva měsíce po smrti krále Jiřího VI., svého syna) ~ Ve skutečnosti zemřela 24. března 1953, tedy ROK a necelé dva měsíce po smrti Jiřího VI. (6. února 1952).
2) str. 44 – „David byl jeho (tj. Jiřího VI.) starší bratr, budoucí Edward VII., který brzy shledal střílení nudným.“ (v následující větě se dočteme, že děda Jiřího VI. byl Edward VII.) ~ To už ani nedává smysl. David se stal Edwardem VIII., nikoliv VII. (Edward VII. byl jeho děda.)
Dojem z četby pak rozhodně nevylepšuje ani místy kostrbatý překlad. K podivnému řazení informací a záhadnému ukončování některých pasáží se ani vyjadřovat nebudu.
Ve výsledku mi tudíž nezbývá nic jiného než napsat, že cílem této knihy bylo pravděpodobně jen vydělat co nejvíce peněz, dokud je o The Crown zájem, a možná i trochu objasnit, jaké scény odpovídaly realitě a jaké byly upravené pro potřeby seriálu. Žádnou výraznější přidanou hodnotu v tom nevidím.
Nedokážu zhodnotit, nakolik by kniha obstála samo o sobě, ale pro ty, co seriál znají, je to skvělé doplnění. Kniha je čtivá, zajímavá a použití fotografií - reálných i seriálových - tomu dodává šťávu.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Koruna v seznamech
v Právě čtených | 6x |
v Přečtených | 154x |
ve Čtenářské výzvě | 21x |
v Doporučených | 9x |
v Knihotéce | 64x |
v Chystám se číst | 84x |
v Chci si koupit | 31x |
v dalších seznamech | 3x |
Štítky knihy
aristokracie, šlechta Velká Británie Alžběta II., královna, 1926-2022 dějiny Anglie Jiří VI., král, 1895-1952 Windsorové (šlechtický rod) Winston Churchill, 1874-1965 zfilmováno – TV seriálAutorovy další knížky
2018 | The Crown: Podrobná historie |
2009 | Slavné příběhy anglických dějin |
2014 | Grace Kellyová |
2021 | William a Harry: Bitva bratrů |
Čekala jsem zajímavější a podrobnější informace. Nebylo to špatné, ale očekávání bylo mnohem větší.