Kosmonautika za oponou přehled

Kosmonautika za oponou
https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/262941/bmid_kosmonautika-za-oponou-262941.jpg 4 8 8

Kniha v širokém záběru poutavě zaznamenává historii dobývání vesmíru – od dobrodružných začátků prvních konstrukčních pokusů s raketovými střelami až po stěžejní události pilotované kosmonautiky. Jde o přiblížení především netechnických souvislostí, které nesou životní příběhy hlavních aktérů – kosmonautů (nechybí ani kapitola o ženské kosmonautice), konstruktérů raket a kosmických lodí a v neposlední řadě i politiku rozhodujících o strategických rysech kosmických programů. Seznamte se s unikátními lidskými osudy a získejte ucelený obrázek o společnosti, která v přísném utajení dokázala překvapit svět prvními úspěchy při pronikání člověka mimo naši planetu.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Kosmonautika za oponou. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (4)

Pert
14.02.2022 5 z 5

Skvělá knížka. Moc se mi líbila.

ondrej.b
18.08.2019 4 z 5

Pokud to bude něčí první kniha o kosmonautice tak se jistě dozví plno nových věcí, především o sovětské straně "opony". Amerika mi tady přišla jako takový doplněk. Nicméně stále jsou to zajímavé věci a stojí za přečtení. I třeba kvůli historii poválečného vývoje, nebo na závěr popsané osudy a snahy žen se dostat do vesmíru. Pokud chcete něco navíc o kosmických nehodách a problémech, doporučuji od Pacnera Kosmonauti na pokraji smrti, nebo Tajný závod o měsíc.


valda
28.10.2018 4 z 5

Tohle je celkem rozsáhlá kniha o kosmonautice. Od úplných počátků, kdy nacisté testovali neblaze proslulou V2 pod vedením Wernhera von Brauna, jehož služby po válce využili Američané. Přes počátky raket v Sovětském svazu, o které se zasloužili hlavně Sergej Koroljov a Valentin Gluško. Jak už naznačil Meybe-, autor se věnuje trochu více ruské straně. Podle mě je to dámo hlavně tím, že autor už je starší ročník, a dlouho se látce věnoval ještě před revolucí, kdy o americkém programu nebylo moc informací. A za léta práce získal prostě více kontaktů a informačních zdrojů na ruské straně. Přišlo mi, že kniha je dostatečně podrobná někdy do roku 1965, kdy skončila "vesmírná nadvláda SSSR", a potom už se dost přeskakuje. A nejen přeskakuje, ale ani kapitoly už na sebe moc nenavazují. Chápu, třeba, že autor prakticky vynechal přistání na měsíci nebo Apollo 13. Motivací mohlo být, že tahle témata už byla zpracována tolikrát, že nemá smysl o nich psát, ale autor to mohl v knize aspoň nějak zdůvodnit. Kniha se věnuje hlavně osudům konstruktérů raket a jednotlivým kosmonautům. Řekl bych, že to byla asi hlavní motivace autora, něco napsat. Taky se mi líbilo, že se dozvíme hodně z sovětského programu, protože jak sám autor přiznává, Rusko se dosud nezbavilo potřeby neustále něco zatajovat, měnit historii apod. Takže jsem rád, že aspoň nějaké informace o tom, jaký to byl tehdy v SSSR punk, a kolik průserů se tehdy kvůli tomu stalo, se můžeme i přes zatajování dovědět. Kniha je psána čtivě i pro laiky (neplést s Lajkou), těžko ale říct pro koho je určená. I laik by si spíše rád přečetl ucelenou knihu o vesmírném programu obou mocností. Tady jsou USA trochu upozaděny. Zároveň člověk, který už problematice trochu rozumí se moc nového nedozví. Osobně bych tolik nepřeskakoval v ději a USA úplně vynechal, a z knihy mohla být docela povedená historie sovětské kosmonautiky. Možná se ale nakladatel bál, že by ho někdo za takovou knihu obvinil z lezení do zadku Putinovi. Kdoví. Protože jsem ale zatím nic většího o kosmonautice nečetl, a hodně informací pro mě bylo nových (třeba přistání Gagarina někde na vesnici poblíž Volhy a spousta dalších zvláštních situací, ke kterým v kosmických programech došlo, které by vydali na skvělé filmy), tak musím dát hvězdičku navíc.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Kosmonautika za oponou v seznamech

v Právě čtených2x
v Přečtených11x
v Knihotéce10x
v Chystám se číst4x
v Chci si koupit2x