Krach: Příčiny krize a nápravná opatření, která ji jen zhoršují přehled

Krach: Příčiny krize a nápravná opatření, která ji jen zhoršují
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29979/bmid_krach-priciny-krize-a-napravna-opatreni-ktera-ji-jen-zh.jpg 4 19 19

Kniha o tom, co se vlastně světovému hospodářství v posledních letech přihodilo a co s tím máme dělat, již vyšlo mnoho (přinejmenším v zahraničí), a ještě více jich nepochybně vyjde. Jejich autoři však většinou podávají pouze mainstreamové vysvětlení, které lze velmi zhruba shrnout takto: bylo málo kontroly a mnoho svobody. Řešení pak už jen různými prostředky tento nedostatek napravují. Thomas E. Woods jr. k architektům řešení současné krize přistupuje nikoli s nábožnou úctou a bázní, jaké se jim dostává ve Washingtonu a v televizi, nýbrž nebojácně a zdravě kriticky, čehož drtivá většina údajně nezávislých komentátorů a akademiků není schopna. Kniha Krach provede laického čtenáře v několika krátkých kapitolách celou řadou témat, která v našich odborných i veřejných debatách dlouho chyběla. Autor mimo jiné vysvětluje základní principy fungování bankovnictví, podstatu inflace a především rakouskou teorii hospodářského cyklu. Předkládá přesvědčivý a racionální popis toho, jak jsme se dostali tam, kde dnes jsme. Pouze pokud správně ukážeme na skutečné příčiny současného debaklu, můžeme navrhnout řešení, která nás dovedou k nápravě, místo aby jen prodloužila naši agónii. Předmluvu napsal Josef Šíma... celý text

Literatura naučná Ekonomie a obchod
Vydáno: , Dokořán

Meltdown: A Free-Market Look at Why the Stock Market Collapsed, the Economy Tanked, and the Government Bailout Will Make Things Worse, 2009

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Krach: Příčiny krize a nápravná opatření, která ji jen zhoršují. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (4)

HelenBarbora
18.02.2024 5 z 5

O manipulaci ze strany vládnoucích, a to nebývalých rozměrů, by se každý měl dovědět, vřele doporučuju.

Hobo
02.03.2023 5 z 5

Nezbývá mi než se přiklonit k předchozím komentátorům.
Jen lituji, že ti, kteří knihu označili za odpad, se s námi nepodělí o své argumenty. Rád bych se nechal poučit.

Artim
14.04.2020 5 z 5

Přidávám se k názoru níže. Výborně rozebráno a to i s ohledem do 19. století.
Autor si dává záležet na důkladné dokumentaci a zdrojové literatuře, rozhodně si nic necucá z prstu.
Pečlivě buduje argumentaci opřenou o tradici rakouské školy a obrací prst směrem na centrální banky. Uvádí i příklady pro lepší porozumění.
Na základě knihy jsem se snažil najít paralely i s dnešní situací (koronavir a počátek krize 2020). Domnívám se, že tento počátek krize bude ještě hlubší než v roce 2008, kdy ekonomika nebyla nucena v některých segmentech zcela zastavit a pak se pracně rozjíždět.
Je správné, že pokud vláda ekonomiku zastavila, je nutné jejímu rozjetí pomoci, ale kam to až zajde, to se nechám překvapit.
Zatím nejlepší kniha o příčinách krize v roce 2008 i té Velké hospodářské z 30. let!

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Krach: Příčiny krize a nápravná opatření, která ji jen zhoršují v seznamech

v dalších seznamech2x

ekonomie bankovnictví ekonomika, hospodářství krize finanční krize finance ekonomická krize

Thomas E. Woods
americká, 1972