Krátký, leč divuplný život Oskara Wajda přehled
Junot Díaz
Junot Díaz, americký autor původem z Dominikánské republiky, vyrůstající v New Jersey a nyní žijící v New Yorku, si získal nadšené zástupy čtenářů a posléze i uznání v podobě Pulitzerovy ceny v r. 2008 právě tímto románem. Hlavní postava Oskar (narážka na Oscara Wilda) je milý, ale značně obtloustlý nýmand, který v New Jersey sní o tom, že se stane dominikánským Tolkienem a že díky tomu najde konečně lásku. Možná se mu to ale nikdy nemá splnit, protože jeho rodinu už po několik generací pronásleduje prastará kletba zvaná fukú, jež je sužuje různými pohromami, smůlou a hlavně nešťastnými láskami. Oskar stále jen teprve sní o svém prvním polibku a zdá se být zatím poslední obětí rodinné kletby, když se jednoho osudového léta rozhodne, že to s fukú skoncuje. Ve jménu lásky je třeba riskovat všechno.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2009 , ArgoOriginální název:
The Brief Wondrous Life of Oscar Wao, 2007
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Krátký, leč divuplný život Oskara Wajda. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (17)
proč já vlastně sáhnu po takovéhle knize, když se nezajímám o historii Dominikánské republiky, nerozumím španělsky a o DC, Marvellu, Star Treku a D&D si pamatuju asi tolik, co o PMS a dějinách VKS(b)? nicméně chytil jsem se aspoň na Tolkiena (takže Trujillo jako Sauron, ne?) a zajásal při odhalení parafráze Bradburyho...
Oskar je další z řady protagonistů-nerdů, jejichž dětství a dospívání je líčeno z pohledu okolo se ochomýtajících vedlejších postav tak dlouho, výpravně a digresivně, až to v závěru složí rodinnou ságu/kroniku
ale jo, dobrá je ta "stínová" část románu, vedená ve formě autorských poznámek pod čarou, cynický komentář dominikánské politické historie; a taky jsem se naučil pár španělských sprosťáren
Chodíte rádi na pouť? A jaký je váš nejoblíbenější blitkostroj? Twister? Centrifuga? Pořádná horská dráha?
Tak si představte, že jste právě spořádali cukrovou vatu, grilovanou klobásu, želé hady a langoš s kečupem a sejrem a zalili to jedním pětipivem a samozřejmě vám přišlo jako supr nápad vlízt na ten nejlepší blitkostroj, kterej matějská nabízí.
Hudba huláká, puberťáci se smějou, atrakce se dává do pohybu.
Otevíráte první stránku a Díaz vás chytá do svých spárů a už se vezete.
Oskar Wajd je pekelná jízda, která vám zamotá hlavu i žaludek a který se zároveň nebudete moct nabažit, protože má sakraprácedohájezelenýho absolutně všechno, co má hustej román mít.
Junotův styl je naprosto zběsilej a jde hlavou přímo proti zdi a pak znovu a znovu a vy, protože jste si koupili žeton a obsluha za váma zacvakla řetízek, se prostě vezete s ním.
A dostane se vám všeho (historie Dominikánský republiky, Trujillova diktatura, život Dominikánců v newyorským exilu, rodinný vztahy, skvělá práce s popkulturními odkazy, využití poznámek pod čarou způsobem, že mi z toho pomalu tekly sliny - všechno v překladu, nad kterým jsem se tetelila blahem) a na konci vám autor bez špetky sentimentu zakroutí krkem a hodí vás na hnůj - a vy mu ještě poděkujete, protože tuhle jízdu jste namoudušinapsíuši navzdory tomu, že jste si během ní párkrát nablili do pusy, pekelně užili.
A netvrďte mi, že jsem vám to teď totálně neprodala!
Související novinky (1)
Knižní novinky do konce roku
11.12.2022
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Ocenění knihy (4)
2008 -
Anisfield-Wolf Book Awards
2008 -
Dayton Literary Peace Prize
(Fiction)
2008 -
Pulitzerova cena
(Beletrie)
2007 -
National Book Critics Circle Award
(Fiction)
Kniha Krátký, leč divuplný život Oskara Wajda v seznamech
v Právě čtených | 1x |
v Přečtených | 119x |
ve Čtenářské výzvě | 18x |
v Doporučených | 7x |
v Knihotéce | 65x |
v Chystám se číst | 134x |
v Chci si koupit | 23x |
v dalších seznamech | 10x |
Štítky knihy
americká literatura kletba Pulitzerova cena Dominikánská republika
Znáte Dearyho sérii Děsivé dejiny? K Děsivé Dominikánské republice se nedostal, ale ani nemusí, protože Junot Díaz ji napsal za něj. Mix krutostí, absurdity, humoru černého, že by mohl sbírat bavlnu, a vtípků o nerdovi Oskarovi, pojďme si to užít, jen se občas zamyslete, čemu jste se zrovna zasmáli.
Dějiny státu a rodiny se prolínají, ale čím dál do historie, tím víc mě to zajímalo. Trujillovu diktaturu jsem neznala a Díazovo pojetí mi přijde zvolené přesně akorát - pokud to nemá být objektivní historická publikace, je nejlepší neutápět se v sentimentu a zoufalství pojednat se zoufalým humorem. Tragédie se tím neumenší, naopak se vyrýsuje ve vší nesmyslnosti. Oskarova současnost, která směšnost doplňuje citem a upřímností, mi přišla o něco slabší, ale to v konkurenci dějin národa není žádná prohra.
Bavila jsem se, poučila jsem se, byla jsem zaujata. Ve všech ohledech mnohem víc než u spousty vážných románů z nedávné historie, které mají zřejmou ambici zaujmout postoj, ukázat na všechno bezpráví a vyždímat ze čtenáře emoce až do mrtě.