Křesťanství v perspektivě 1700-letého výročí milánského ediktu přehled
Miloš Dokulil
O ČEM TATO KNÍŽKA JE? Především obrací naopak navyklou směrovku, běžně prezentující křesťanství nejdříve jakoby živé učení Ježíšovo, promítnuté posléze jako vize Krista pro „konec časů“. Samozřejmě že tu nejdříve historicky byl život konkrétního Ježíše, který ale tragicky skončil ukřižováním. Ta následná – jak říkáme – „křesťanská“ víra okamžitě nezačala triumfálně formulovaným prohlášením známým z J 3:16, nýbrž byla nejdřív pochopitelně zakřiknutá tou truchlivou vizí Golgoty. Kupodivu, teprve přes řeckou verzi slibných prorockých židovských textů nalezli blíže neznámí Ježíšovi stoupenci víru, že zrovna Ježíš byl opravdu již „Mesiáš“, jemuž bylo dáno zvítězit nad smrtí. Z pouhého přívlastku „christos“ se potom rychle stalo vlastní jméno „Christos“. Právě tuto, již novou víru v Krista Ježíše začal s překvapujícím úspěchem šířit příští „křesťanský apoštol“ Pavel. A protože tehdy brzy očekávaný příchod Kristův nenastával, zhruba 40 let po Ježíšově smrti začala vznikat prvá evangelia, jako „dobrá zvěst“ před očekávaným božím Královstvím. Nejdříve mezi „kristovci“ byl v jejich víře jen Bůh-Otec a jeho Syn jako garant spásy. Evangelia ještě nic neříkají o „Duchu svatém“. A předkládaný text nabízí různé konfrontace s biblickým textem či s vlastní vírou, také s doložením problematičnosti toho svědectví, které kontroverzně evangelia obsahují.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Křesťanství v perspektivě 1700-letého výročí milánského ediktu. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (2)
Na tuto knihu jsem se velice těšil, protože pana Dokulila znám osobně z jeho přednášek na FI. Po stránce obsahu mě kniha ani v nejmenším nezklamala. Formou jde o sérii esejů sdílejících téma vzniku a počátků křesťanství a historicity Ježíše a událostí jeho života. Zde ovšem také, dle mého názoru, může být problém, protože kniha není určena "začátečníkům". Jak to u esejů bývá obsahují autorovo přemýtání nad tématy, která považuje za důležitá. Čtenář bez alespoň základních znalostí problematiky se může snadno ztratit. Text je celkem hodně hutný a nesnese rychločtení. Na druhou stranu jde o jednu z mála dostupných knih na toto téma v češtině. Osobně knihu mohu vřele doporučit. Těm, kdo se o toto téma teprve začínají zajímat, bych doporučil na začátek knihu Otakara Fundy "Ježíš a mýtus o Kristu".
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Křesťanství v perspektivě 1700-letého výročí milánského ediktu v seznamech
v Přečtených | 2x |
v Knihotéce | 3x |
v Chystám se číst | 1x |
Autorovy další knížky
1986 | Mluvnice češtiny 1 |
1958 | Český jazyk pro desátý postupný ročník |
2019 | Kristus Ježíš, anebo Ježíš Kristus? |
1963 | O češtině pro Čechy |
2014 | Křesťanství v perspektivě 1700-letého výročí milánského ediktu |
Knihu jsem přečetla několikrát. Je velmi závažná svými fakty a nabádá k přemýšlení a promýšlení otázek kolem víry, předmětu víry a tím, jak je nám problematika víry k "věření" předkládána. Jsou zde na příkladech ukázány sporná místa v textech Písem podložená zkoumáním jednotlivých původních jazyků Bible. Jsou zde uvedena historická fakta i zeměpisná doplnění míst, kde se příběhy odehrávají. Je zde vylíčen i způsob života společnosti před cca dvěma tisíciletími. V publikaci je poukázáno na rozdíl mezi počátky křesťanské víry a křesťanského náboženství od doby, kdy bylo uznáno "zaštítěno" státem, a také jak se měnilo se vznikem křesťanských institucí. Kniha sleduje dostupná fakta z dosavadních objevů i úroveň současného vědeckého poznání. V tomto širším kontextu klade mnoho otázek, které nabízí čtenáři k promýšlení a srovnávání. Nestaví se na stranu víry ani atheismu, ale uvádí nebývale bohaté související skutečnosti, které by si měl položit každý kultivovaný člověk při hledání svého smyslu života. Svými myšlenkami navazuje na otázky, které si kladli už např. Albert Schweitzer, T. G. Masaryk a další velikáni naší historie. Kniha se nečte lehce a předpokládá určitou orientaci v křesťanské tradici. Autora znám jako vyučujícího z poutavých přednášek a také jako člověka masarykovského typu s velkou osobní poctivostí, sebekázní a mimořádnou skromností. O TO VÍCE PŘEKVAPÍ, ŽE KNIHA MUSELA VYJÍT AŽ VLASTNÍM NÁKLADEM!!! KNIHU NELZE KOUPIT V ŽÁDNÉM KNIHKUPECTVÍ V ČR, pouze v e-shopu nakladatelství Tribun EU. DOKONCE JI ODMÍTAJÍ NĚKTEŘÍ KNIHKUPCI I OBJEDNAT NA POŽÁDÁNÍ U NAKLADATELSTVÍ.
PROČ SE TO ASI DĚJE? ŽE BY ZA TO MOHLA U NÁS NEEXISTUJÍCÍ CENZURA?
Knihu vřele doporučuji všem přemýšlivým čtenářům.
Posluchačka U3V