Kritika depolitizovaného rozumu. Úvahy (nejen) o nové normalizaci přehled
Václav Bělohradský , Pavel Barša , Ondřej Slačálek , Michael Hauser , Martin Škabraha , Václav Magid , Petr Schnur , Tereza Stöckelová , Mirek Vodrážka
Kniha se zabývá jednou z klíčových otázek současné západní demokracie – vládnutím, které je vykonáváno prostřednictvím moci beroucí na sebe formu nepolitické danosti, třeba ekonomické nutnosti nebo expertní autority. Tato depolitizace znamená vymanění mocenských vztahů z prostoru politična, kde se vzájemné chování lidí a kolektivů neopírá o nadřazené vědění – zjevené Bohem či odvozené z řádu přírody nebo lidské podstaty – ale vychází z existence a vytváření alternativ, mezi nimiž se rozhodujeme. Autoři sdílejí přesvědčení, že tuto politickou dimenzi je dnes třeba obnovit. Přistupují k problému z mnoha perspektiv, od filosofické analýzy pojmů jako politika, moc a konsenzus, přes politologické a sociologické rozbory konkrétních kauz až po návrhy pro novou radikální politiku. Jejich pozice se překrývají i různí; sdílejí však přesvědčení, že člověk je a má být aktivním tvůrcem světa, ve kterém žije, a že úsilí o změnu k lepšímu je smysluplné. Na knize spolupracovali: Václav Bělohradský, Pavel Barša, Michael Hauser, Václav Magid, Petr Schnur, Ondřej Slačálek, Tereza Stöckelová, Martin Škabraha, Mirek Vodrážka.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Kritika depolitizovaného rozumu. Úvahy (nejen) o nové normalizaci. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (1)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Kritika depolitizovaného rozumu. Úvahy (nejen) o nové normalizaci v seznamech
v Přečtených | 15x |
v Knihotéce | 12x |
v Chystám se číst | 15x |
v Chci si koupit | 7x |
Autoři knihy
česká, 1944 Pavel Barša
česká, 1960 Ondřej Slačálek
česká, 1982 Michael Hauser
česká, 1972 Martin Škabraha
česká, 1979 Václav Magid
česká, 1979 Petr Schnur
česká Tereza Stöckelová
česká, 1977 Mirek Vodrážka
česká, 1954
Holt si žerete nad poměry, nyní je třeba spolknout hořkou pilulku nutných ekonomických reforem, říkali nám v době vzniku této knihy politici a na svých nuzných výplatních páskách marně hledali onen zmiňovaný nadstandard.
Spolutvůrci této publikace si všimli, že depolitizace je určitý trend současné politiky nejen v Česku. Ukázalo se to třeba na příkladu řeckých voleb. Bylo úplně jedno, že vyhrála levicová Syriza, ekonomické zákonitosti nám stejně říkají, že musí stůj co stůj provádět politiku dle receptu finančních trhů.
Podíváme-li se do minulosti na vědecký komunismus a filozofii dějin, je zřejmé, že dějiny se tragicky opakují.