Krvavá cesta do raja: Ako a prečo si komunizmus podmanil Slovensko přehled

Krvavá cesta do raja: Ako a prečo si komunizmus podmanil Slovensko
https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426666/bmid_krvava-cesta-do-raja-ako-a-preco-si-J07-426666.jpg 4 4 4

Slovensko bolo jednou z prvých európskych krajín, kde nakrátko vznikla boľševická republika. Táto kniha zachytáva sled udalostí, po ktorých sa tu neskôr naplno presadil komunistický režim. Pomocou bohatej faktografie, o ktorú sa opiera, pomáha pochopiť, ako sa mohla diktatúra presadiť bez väčšieho odporu obyvateľov Československa. A následne opisuje teror, ktorý im priniesla. Celý proces zachytáva od prvých prejavov v Rakúsko-Uhorsku až po rozvinutie v Československu v druhej polovici 20. storočia. Od idealistického koketovania s Marxovými myšlienkami po krvavé prenasledovanie tisícov ľudí. Od rešpektovanej slobody názoru jednotlivca po spútanie človeka v zastrašenej a zmanipulovanej mase.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Krvavá cesta do raja: Ako a prečo si komunizmus podmanil Slovensko. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (3)

igor6519
24.01.2024 5 z 5

Kniha ma príjemne prekvapila rozsahom, nakoľko moderných kníh, ktoré pokrývajú toto obdobie je žalostne málo, pričom väčšina staršej literatúry je buď zámerne, alebo podvedome tendenčná.

Slavomír53
08.12.2023 4 z 5

Na moje prekvapenie veľmi vyvážene podané. Jednu hviezdu musím odobrať za neprítomnosť odkazov na pramene a spisbu. Chápem, že pôvodca je nie dejepisár, lež novinár, no toto je prosto základ. Napísať, že toto napísala skupina historikov okolo Zubova (ide pravdepodobne o Dějiny Ruska 20. století - 1.díl), alebo že Tisu cituje podľa Ďuricu (ide pravdepodobne o Jozef Tiso. 1887 – 1947. Životopisný profil), to rozhodne nestačí. Toľko k nedostatkom knihy. Inak som skutočne milo prekvapený tým, ako pán novinár píše o udalostiach bez zbytočnej hany Slovenskej republiky, nebojí sa písať o tom, ako Ukrajinci i Rusi spočiatku Nemcov a ich spojencov vítali, ale píše aj o tom, čo viedlo k rozčarovaniu domáceho obyvateľstva a k upevneniu a rastu boľševického tábora. Má dobrý prehľad v neraz prehliadanom období medzi Mníchovskou dohodou (1938), zánikom Československa (1939) a útokom Nemecka na ZSSR (1941). Skutočne výborná kniha, vrelo odporúčam.

Jesper
31.12.2019 3 z 5

Autor si zobral na parádu dosť širokú problematiku. Zhostil sa jej pomerne dobre, hlavne oceňujem zahraničký kontext, ktorým podčiarkuje dianie v komunistickom bloku a dopĺna kapitoly málo známymi konkrétnymi príbehmi na pozadí veľkých dejín. Na druhej strane vidno, že autor je skôr žurnalista. Je to vidieť na úvahách, ktoré sú niekedy príliš zbytočne citovo zafarbené a takisto miešanie historického prézentu pôsobi príliš rušivo.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Krvavá cesta do raja: Ako a prečo si komunizmus podmanil Slovensko v seznamech

komunismus slovenské dějiny bolševismus KSS - Komunistická strana Slovenska

Jozef Hajko