Kuře melancholik přehled

Kuře melancholik
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/540335/bmid_kure-melancholik.jpg 4 1111 1111

Novela z vesnického prostředí o utrpení malého dítěte je pozoruhodnou ukázkou z tvorby vůdčího představitele českého naturalismu 2. poloviny 19. století. Jako všichni naturalisté i Šlejhar vychází z pojetí člověka jako tvora, pro něhož zlo, sobectví a násilí jsou přirozené sklony, vítězící nad city, obětavostí a pocitem soucitem. Na malém prostoru v příběhu osiřelého nemocného chlapce sadisticky týraného svým okolím, shrnul myšlenku, že člověk postrádající běžné lidské vztahy a lidskou účast, postrádá to nejdůležitější, co činí člověka člověkem.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Kuře melancholik. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (179)

dasa6360
16.09.2024 5 z 5

O Šlejharovi jsem si leccos načetla, a tak mě příliš nepřekvapilo, že čtenáře vůbec nešetří a nenechává mu žádný prostor pro útěk do idealizovaného světa. Přesto pro mě byla četba místy až trýznivá, zejména když jsem si jako máma uvědomila, že utrpení, které chlapec zažíval, bylo v té době pro mnoho sirotků běžnou realitou. Ta bezmoc a zoufalství, proti kterým se nemohl bránit, jsou tu téměř hmatatelné. A k tomu to kuře – stejně zranitelné jako on. Nojo, i na kapesníčky došlo... Šlejhar zkrátka uměl. A já touto knihou rozhodně nekončím.

klara7182
04.09.2024 5 z 5

Kniha se mi celkové dost líbila, ale musela jsem si dávat přestávky, abych dostatečně pochopila, co se vlastně odehrává. Celkově se příběh linul v takovém pochmurném duchu, ale i přesto, to považuji za velmi krásný a srdečný příběh. Zasáhl člověka tak, jako by ho snad prožíval on sám.

Kory98
18.03.2024 5 z 5

Chmurné čtení, ale nádherný jazyk, kterým je novela psaná. Bohužel takové případy se stávaly, ani dnes není týrání jakéhokoli druhu vyloučeno, jen by to snad nedopadlo až takovýmto způsobem.

Sejdeme se u jezera, Odvážná rozhodnutí a další knižní novinky (37. týden)

08.09.2024

Knihy, které mají méně než 200 stran