Lidka z Malé Strany přehled
Libuše Štědrá
Autorky objevily v pozůstalosti své matky Ing. Ludmily Štědré, roz. Marianiové, provd. Gabessamové (4. 1. 1901 v Praze – 6. 3. 2000 v Opavě), vzpomínky na její dětství a dospívání. Sestavily z nich tuto knihu. Oživují v ní mnoho malostranských postav a figurek, jímavě vykreslují život prvních dvaceti let 20. století na Malé Straně a sledují dramatické osudy široce rozvětvené rodiny. Poutavě zachycují tehdejší těžký život dítěte z rozvedeného manželství. Všechny postavy opravdu žily a můžete vystopovat i jejich skutečná jména. Hrdinka knihy vyrůstala na Malé Straně, celý život dychtila po vzdělání. Vystudovala Vysokou školu obchodní s titulem komerční inženýr. V r. 1925 se vdala za svého profesora Českoslovanské OA Eustacha Gabessama (v knize Smutný), o 24 let staršího, který si nepřál mít děti. Jako jeho žena nesměla učit, proto začala psát. Vydala romány Vlny života, Cesta, Pěst, Dítě, Dražba srdce a jedinou knihu pro děti Amilkovo mládí pod pseudonymem Liduše G. Mostecká. Po smrti manžela se už nevdala, přání mít děti si později splnila. Narodily se jí tři dcery. Nejstarší Jiřina a po čtyřech a půl letech dvojčata Libuše a Ludmila. Do svých osmdesáti let učila na pražských gymnáziích. Dožila se téměř 100 let.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Lidka z Malé Strany. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (5)
Milé čtení. Jedná se o vzpomínky na dětství a dospívání "Lidky", což je maminka autorek této knihy. Mám ráda vyprávění o Praze 19. nebo začátku 20. století a nejlépe o běžném životě, což v této knize bylo bohatě naplněno. Navíc se jedná o autobiografické vzpomínky, které se nebály popsat i dost osobní prožívání, hlavně po rozvodu rodičů. Pro mě to byla pěkně napsaná kniha, díky které jsem si lépe představila běžné starosti lidí v období okolo 1. světové války.
Krásné čtení, hned je vidět, že knihu zpracoval češtinář nebo kdo má k rodném jazyku a slohu vztah. Ale jsou zde 3 ALE:
Hned na začátku pod svatební fotografií
je psáno, že je zde otec ženicha se svým mladším synem Janem. Ženich i podle rodokmenu žádného dalšího sourozence neměl a jeho otec prý zemřel krátce po jeho maturitě, tedy asi 2 roky před svatbou.
Na straně 94 Lidka píše, že sloužili mši, když zemřel korunní princ Rudolf. To asi těžko, leda nějakou výroční mši, neboť Lidka je ročník 1901 a der Kronprinz Rudolf zemřel v roce cca 1889. Tomuto nerozumím.
Na straně 190 píše, že... "když si tvá babička brala polského emigranta.. jeho bratr Ludvík, tedy strýc tvé babičky..."
Temto vztahům dost dobře nerozumím, hm. Asi už mne z toho hrabe. Ledaže by ten Ludvík byl bratr bratra, kterého si babička vzala, a ještě byl třeba manželem babicciny pokrevni tety.
Jinak se čte kniha dobře, stránky ubihaji, ale ne počtem, jsou totiž dost hustě popsané. Jsem ale ráda, že jsem se dozvěděla o naší osobnosti českého literárního světa, o níž jsem dosud nevěděla.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Lidka z Malé Strany v seznamech
v Přečtených | 8x |
ve Čtenářské výzvě | 1x |
v Knihotéce | 1x |
v Chystám se číst | 5x |
Krásné vzpomínání dcer na maminku, která se narodila v 19. století a žila ve dvacátem a z jeho začátku kniha je, v knize je poměrně dost rodinných fotografií . Na mnoha fotografiích i příbězích se odvíjí smýšlení lidí za mocnářství , jaké měly starosti a co je trápilo a těšilo. Půjčeno z knihovny.