Lidská práva v praxi obecných soudů přehled
Jan Kratochvíl
Kniha se věnuje používání základních práv v rozhodovací praxi obecných soudů, především soudů první a druhé instance. V první části autor rozebírá způsoby aplikace základních práv obecnými soudy. Čtenáři v ní najdou odpovědi na množství otázek, které při aplikaci základních práv v soudním rozhodování vznikají, například kdy je namístě aplikovat základní práva přímo, kdy mohou působit pouze nepřímo skrze ústavněkonformní interpretaci zákonů, či kdy je nutno řízení přerušit a věc předložit Ústavnímu soudu. Výklad neopomíjí ani problematiku mezinárodních smluv, které jsou důležitým právním pramenem v oblasti základních práv. Tato část knihy bude pro soudní praxi zvlášť přínosná. Ve druhé části knihy jsou prezentovány výsledky empirické analýzy stovek rozhodnutí okresních, krajských a vrchních soudů. Autor zde zkoumá, jak tyto soudy ve skutečnosti základní práva používají a jaký to má vliv na rozhodování Ústavního soudu. Analyzovány jsou také faktory, které ovlivňují používání lidských práv obecnými soudy. Autor je zároveň praktikem (soudcem Městského soudu v Praze) i teoretikem (odborným asistentem Katedry ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Palackého), proto v knize vhodně skloubil teoretické i praktické aspekty zkoumané problematiky.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Lidská práva v praxi obecných soudů. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (1)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Lidská práva v praxi obecných soudů v seznamech
v Přečtených | 1x |
v Mé knihovně | 1x |
Autorovy další knížky
2012 | Evropská úmluva o lidských právech. Komentář |
2020 | Lidská práva v praxi obecných soudů |
Hm… ale jo, proč ne. Knize (knížečce) vlastně nelze nic vytknout. Poskytuje v části prvé vcelku přehledný teoretický úvod do problematiky aplikace základních práv obecnými osudy (tedy věnuje se jak přímému, tak nepřímému užití, hlavně pak ústavněkonformní interpretaci a mezinárodněprávním přesahům. Upřímně? Tato část není nijak překvapivá, není objevná, není nikterak komplikovaná. Ale to není problém, to je vlastně vcelku sympatické.
Druhá část poskytuje kvantitativní i kvalitativní analýzu dat týkajících se soudů stupňů okresních, krajských a vrchních. Mimochodem, bavme se o tom, do jaké míry byl vyhovující užitý vzorek, ale v tomto kontextu neměl autor beztak příliš na výběr. Datová analýza je vcelku slušná, závěry opatrné a střídmé. V této části najdeme jak kvantitativní analýzu dat, tak kratší kvalitativní analýzu rozhovorů se soudci trestního úseku těch kterých soudů.
Proč je kniha zajímavá? Při občasném rozhovoru se soudními praktiky dostávám se k diskusi o použití ústavního práva na úrovní běžného procesu. Sám se orientuji na právo veřejné, hlavně ústavní, potenciálně správní. Nu… Člověk je z těch rozhovorů až zhrozen. Ústavní právo by mělo být základnou dalších právních odvětví a základní práva korektivem občanského zákoníku méně, rozhodně však v plné míře trestního zákoníku, trestního procesu i procesu civilního. Zkrátka, základní práva tu jsou a všechny soudy je mají za úkol chránit. Nejvíce pak ve správním a trestním úseku, kde stát primárně zasahuje do lidských práv. Soudy tak nemohou přistoupit k premise, že tu máme zákon, zákon přijal Parlament a za tím už nic není. Musí to být v pořádku. Soudy tak ignorují své povinnosti vyplývající pro ně nejen ze zákona o ústavním soudu, ale i z ústavního pořádku vůbec. A ti soudci říkají: nám běžné zákony stačí, nic jiného nepotřebujeme. Doslova jsem slyšel „základní práva jsou zbytečná.“
Řidkost využívání základních práv před soudy tato publikace ukazuje poměrně jasně a děsivě. Tím spíše pak, když to jsou soudci trestního úseku, kteří zpochybňují judikaturu Ústavního soudu a trestní řád považují za jakousi dokonalou nadnormu, která je vlastně perfektní a nic jiného jim netřeba. S takovým přístupem aby se člověk místní justice opravdu obával. Ignorování základních práv na obecných soudech je vadou a to zásadní vadou našeho soudního systému a je očividně třeba přehodnotit vzdělávání soudců.