Lucerna přehled

Lucerna
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383614/mid_lucerna-PfL-383614.png 4 303 303

Klasická pohádková hra Aloise Jiráska, jejíž děj spadá do historického období boje sedláků za zrušení nevolnictví a povinné roboty.

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Lucerna. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (46)

Naďa2411
26.08.2024 5 z 5

Dnes jsem si v aknize připomněla klasické maturitní dílo, které jsem jako studentka měla za povinnou četbu.
Do dnes můžeme vidět jako nabídku v divadelním provedení.
Jedná se o pohádkový příběh, ve kterém vystupují i hastrmani. Hlavní postavou je mladý mlynář Libor, který vlastní po svých předcích mlýn a jeho povinností je doprovázet vrchnost k zámečku s lucernou. V příběhu se odráží povahy, vlastnosti poddaných oproti vrchnosti. Děj se odehrává převážně v lese u národního stromu lípa. Velmi krásný příběh o lásce a našich českých dřívějších tradicích, určitě doporučuji.

Kabuky
26.07.2024 5 z 5

Pěkná pohádka.

los
17.07.2024 3 z 5

čtenář Clivicus níže to vystihl výborně

mlynář Libor je z toho Jiráskova šuplíku Kozinů, Věků, Machovců ad., kteří bojují za obecnou ideu společenství, jen v Lucerně je ten kolektiv ještě trochu skrytý;
možná by i dnes mohla mít hra divácký ohlas, kdyby nebylo těch pohádkových motivů (Haničko! Sluníčko!) - scéna s vílami a Haničkou v lípě mi vždy připomene Tylova Švandu dudáka a trochu taky Erbena, a to mi vyznění společenského konfliktu hodně oslabuje;
a taky mě napadá, že v kontextu české literatury 19. století zde Jirásek velmi výjimečně užívá motivu lucerny (světlo - osvícení - probuzení) negativně

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Lucerna v seznamech

v Právě čtených1x