-

Lucerna přehled

Lucerna
https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/721/mid_lucerna-fa5-721.jpg 4 310 310

Hlavní postavou knihy je mlynář Libor, který je sice zproštěn poddanství a roboty, ale musí svítit panstvu lucernou od mlýna k starému zámečku v lese kdykoli se panstvu zachce. Lucerna je symbolem ponížení a Libor ji proto nenávidí. Jednoho dne ohlásí příjezd kněžna, která je unavena svým současným životem ve městě a touží po změně. Mlynář je požádán vrchním, aby kněžnu přivítal spolu se svou schovankou Haničkou. Mlynář je však pobouřen příkazem od vrchního porazit starou lípu v lese, a proto odmítne příkaz splnit a vrchní žaluje kněžně. Naopak muzikanti (učitelský mládenec a vesničtí šumaři) kněžnu chtějí přivívat „kasací“, ale vrchní jim to zakáže. Kněžnu překvapí, že se někdo opovážil nesouhlasit s panstvem a zatouží se s mlynářem setkat. Využije mlynářovy povinnosti a poručí mu, aby ji svítil lucernou na cestě do starého zámečku. Po cestě si hodně povídají a kněžna přesvědčuje mlynáře, aby s ní šel do města, kde by měl lepší život. To se však mlynáři nelíbí. Muzikanti se mezitím rozhodnout jít za kněžnou na zámeček. Učitelský mládenec jí chce při této příležitosti požádat o místo vesnického učitele. Mlynářova schovanka Hanička se v lese schová do kmene lípy a sama se stává její součástí. Na zámečku se mlynář dozví, že zatímco doprovázel kněžnu, vrchní připravuje posekání lípy a odvedení Haničky. Mlynář se rozzlobí na kněžnu a vyčítá jí, že měla vše v úmyslu a odvedla jej úmyslně. Spěchá rychle k lípě, kde už je vrchní připraven ke kácení. Mlynář se s vrchním pohádá, ale po chvíli dorazí kněžna, která se přidá na stranu mlynáře. Nyní vystoupila Hanička z lípy, kde se předtím ukryla. Příběh končí šťastně, kněžna rozbije lucernu jako znak poroby a učitelskému mládenci dává místo vesnického učitele.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Lucerna. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (47)

uxor
09.11.2024 5 z 5

73%, a 2x odpad..
Mohu se jen divit, že tuhle nádhernou pohádku může někdo rozpitvat na prvočinitele.
V komentářích si třeba brzy přečteme psychologický profil postav i čtenářů, sociologický průzkum a ekonomickou rozvahu království.
Důležité je přece, že dobro zvítězí nad zlem.
Ach jo....
My jsme měli štěstí, že jsme viděli s malými syny představení Lucerny v Národním divadle s paní Hlaváčovou a panem Němcem v hlavních rolích.
Poprvé v první řadě v přízemí, což se zdá být ideální, ale není, protože děti vidí a zajímá všechno ( orchestřiště je fascinovalo a drobné nedostatky na kulisách a oblečení těmto malým kritikům neunikne).
Jenže Lucerna kluky tak okouzlila, že nakonec seděli tiše jako myšky.
A tak jsme šli na jejich žádost po krátké době na toto představení ještě jednou a to do první řady na balkóně ( tentokrát bez tichých komentářů).
Takhle působí divadlo, že i ze dvou malých " zbojníků" udělá vzorné děti.... alespoň na chvilku....
Byla to krása a dodnes konkrétně na tohle představení vzpomínáme.
A na hlášky....

Naďa2411
26.08.2024 5 z 5

Dnes jsem si v aknize připomněla klasické maturitní dílo, které jsem jako studentka měla za povinnou četbu.
Do dnes můžeme vidět jako nabídku v divadelním provedení.
Jedná se o pohádkový příběh, ve kterém vystupují i hastrmani. Hlavní postavou je mladý mlynář Libor, který vlastní po svých předcích mlýn a jeho povinností je doprovázet vrchnost k zámečku s lucernou. V příběhu se odráží povahy, vlastnosti poddaných oproti vrchnosti. Děj se odehrává převážně v lese u národního stromu lípa. Velmi krásný příběh o lásce a našich českých dřívějších tradicích, určitě doporučuji.


Kabuky
26.07.2024 5 z 5

Pěkná pohádka.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Lucerna v seznamech

v Právě čtených1x
v Přečtených513x
ve Čtenářské výzvě33x
v Doporučených10x
v Knihotéce69x
v Chystám se číst52x
v Chci si koupit4x
v dalších seznamech7x

Štítky knihy

divadelní hry

Autorovy další knížky

Alois Jirásek
česká, 1851 - 1930
1970  75%Staré pověsti české
1951  75%Psohlavci
1965  84%F. L. Věk I.
2000  83%Temno
1955  74%Z Čech až na konec světa