M.R. Štefánik: Životopisný náčrt přehled

M.R. Štefánik: Životopisný náčrt
https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324550/bmid_m-r-stefanik-T53-324550.jpg 5 7 7

M.R. Štefánik je jedna z najpozoruhodnejších postáv našich dejín, najmä v kontexte s rozpadom Rakúsko-Uhorska po 1. svetovej vojne a so vznikom prvej Československej republiky. Chudobný študent, ktorý si vyberie na tie časy prinajmenšom nezvyčajný študijný odbor – astronómiu - prejde obdobím až horúčkovitej vedeckej činnosti, pravda nie doma, ale v Paríži, kde získa uznanie vedeckej obce. Potom ho práve láska k domovu vedie k politike, kde svojou charizmou a zápalom získava vplyvných francúzskych politikov pre myšlienku oslobodenia národov Uhorska a vznik samostatného štátu Čechov a Slovákov. Ján Juríček hovorí o Štefánikovi od narodenia až po smrť. Je dobre informovaný a bohatý materiál spracúva tak, aby ho pútavou formou sprostredkoval čitateľovi. Kniha vyšla s cieľom upozorniť na jednej strane na nie dosť doceneného a na druhej strane mytologizovaného Štefánika a priblížiť čitateľom jednu našu významnú historickú etapu. Je určená najmä mládeži, ktorá akoby nemala potrebu poznať fakty o našej, teda o svojej minulosti. Bohatá obrazová príloha adekvátne dopĺňa text. Formát 200x200 mm.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize M.R. Štefánik: Životopisný náčrt. Přihlašte se a napište ho.

guliver
26.07.2011 5 z 5

Niet takých veľkých a významných slov, ktoré by vyjadrili veľkosť a záslužnosť M. R. Štefánika na vzniku Československého štátu. Nebyť jeho, nebolo by možno ani Československa. Keby prežil, veľa vecí v politike by možno bolo inak. Vychádzam z jeho veľkého vplyvu duševného a intelektuálneho na množstvo osobností, ktoré vtedy boli v politike a v armádach významných štátov tohto sveta. Tieto slová sú preukázateľné. V. E. Orlando o ňom napísal:
"Jeho pevná viera, ktorá nikdy nepoznala nerozhodnosť v dobách neistoty, alebo slabosť pri neúspechu, bola absolútne čistá nielen v poňatí, ale aj v prostriedkoch."
Dnešok nás zamestnáva "egoizmom doby" tzv. individuálnych práv jednotlivca. Aké ušľachtilé, kruté, mocné aj bezmocné.
Všetci jednotlivci na Slovensku, ale aj v Čechách a na Morave by si mali uvedmoiť obrovský prínos Štefánika v našich národných dejinách. Otázku našich národov chápal v kontexte celoeurópskej politickej problematiky: "Slováci sa chcú zachrániť - nemôžu však počítať s tým, že budú uznaní, preto Slovensko je pre projekt zvaný Čs. štát veľmi dôležité, lebo bez neho by bolo Česko politicky, strategicky a geograficky slabé" - dokazujú, že vehementne hájil záujmy Slovákov a že nebol čechoslovakista.
Jeho neskoršie nezhody s Benešom a Masarykom to len potvrdzujú.
Aj preto, ako Slovák chápal, že spoločný štát je pre oba národy to najlepšie východisko. Navždy nás bude bolieť jeho strata.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha M.R. Štefánik: Životopisný náčrt v seznamech