Mary Jana přehled
Dorothy Sterling
Mary Jana je černoška. Narodila se a vyrůstala na jihu Spojených států, v kraji, kde se dosud z do otrokářství zachovaly přehrady mezi bývalými pány a bývalými otroky. Otrokářství bylo v Americe již dávno zrušeno, černoši mají své školy s černými učiteli a profesory, své nemocnice s černými lékaři, své vědce a umělce. A přece na ně dosud někteří běloši shlížejí s předsudky, opovržením a nedůvěrou. Ale i mezi bílými je mnoho pocitvých lidí, kteří spolu se svými černými spoluobčany bojují proti těmto předsudkům, za všestrannou rovnoprávnost bělochů a černochů. A právě v době, kdy měla jít Mary Jana na střední školu, dosáhli významného úspěchu. Nejvyšší soud Spojených států rozhodl, že i v jižních státech mají být všechny školy integrovány, to jest zpřístupněny všem dětem bez rozdílu barvy pleti. Mary Jana jako jedna z prvních černošských dětí vstoupila na Wilsonovu střední školu, do té doby vyhrazenou pouze bílým. Jenže rozhodnutí Nejvyššího soudu nemůže přes noc změnit myšlení a cítění lidí - a tak Janiny první dny a týdny v nové škole jsou těžkou zkouškou její statečnosti, vytrvalosti a pevné vůle. Život ve školním kolektivu, společné záliby, práce v přírodopisném kroužku, příprava výstavky - o vše pomalu a postupně boží hráze mezi Mary Janou a jejími bílými spolužáky; vzájemně se seznamují a blíže se poznávají, zbavují se předsudků, vštěpovaných jim výchovou, a vyrůstá mezi nimi skutečné přátelství. A toto přítelství mezi bílými a černými dětmi, které může být vzorem dospělým, je pro budoucnost zárukou lepšího a spravedlivějšího života pro Mary Janu, Freda, Sally a všechny jejich přátele.... celý text
Romány Pro děti a mládež
Vydáno: 1967 , SNDK - Státní nakladatelství dětské knihyOriginální název:
Mary Jane, 1959
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Mary Jana. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (8)
Po nahlédnutí do výzvy 2022 jsem ihned věděla, po které knize sáhnu. jsem na tom stejně , jako jirinamac. Knihu mám již bez obalu za krásných 15 Kčs. Na vesnici, kde jsem bydlela, se přisěhoval černoch s manželkou a snědým děvčátkem. V té době ojedinělé, my jsme se ho bály, rodiče mi vše vysvětlili a tenkrát jsem dostala tuto zajímavou knihu. V Americe bylo otroctví zrušeno v roce 1863. Děj knihy asi o 100 let později, kdy teprve první černošské děti mohly nastoupit na Wilsonovu střední školu.
Mary Jana tráví prázdniny u svého milovaného dědečka na farmě. Ten je velice moudrý a vysvětluje jí, že ne všichni budou mít rádi její pleť. Bude se cítit , jako vyslanec cizí země a může se stát, že bude velmi osamělá. Ona je ale velmi ctižádostivá a veškeré překážky se snaží překonávat s podporou své rodiny i kamarádů, ale i učitelů.
- Hej, vrána s kosem přemítají,
co proti nám ti bílí mají?
Vždyť už od Adamových dob
musíme taky shánět zob.
Kniha se dá číst v každé době, protože dnes je velice oblíbená šikana slabších a to už ve školkách. Kdysi jsme se porvali a bylo vyřízeno, dnes v době technických vymožeností to mají děti, ale i dospělí velice složité.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Mary Jana v seznamech
v Přečtených | 58x |
ve Čtenářské výzvě | 5x |
v Doporučených | 5x |
v Knihotéce | 29x |
v Chystám se číst | 9x |
v Chci si koupit | 3x |
v dalších seznamech | 3x |
Příběh o výjimečné dívce, její ohromné odvaze, víře i naději, že jednou, možná, budou některé věci jinak (a jsou?).
Příběh o jejím odhodlání, o každodenním boji s předsudky, odmítáním, krutostí i výsměchem mi uvízl hluboko pod kůží. Příběh o zvolna se rodícím přátelství dvou dívek ze zcela odlišných světů, který nám všem dává naději.
Tak se jí chopme ;)